16.5 C
Lviv
30.05.2024
Новороздільська ОТГ

Галина ПРИРІЗ: «Кожна книга – це  великий світ»

Інтервю напередодні професійного свята – Всеукраїнський день бібліотек

Корінна новороздільчанка, педагог з досвідом і неймовірною любовֹ’ю, заквітчана душа, креативна людина з поетичним світоглядом, засновниця власного лялькового театру у рідному місті, умілий комунікатор та успішний керівник, неперевершений інтерв’юер, автор численних поетичних подкастів на радіо «Розділля 93 ФМ», зрештою, красива жінка та чудова мама, людина позитиву і добра, яка надзвичайно любить світ книги, поезію і людей. Скільки б не брав епітетів, усі характеризують Галину Василівну ПРИРІЗ.

Наші читачі неодноразово зустрічаються з Галиною Василівною, керівником літературного Креденсу  Барви, на «Літературних сторінках». Але напередодні професійного свята ведемо мову з нею як керівником комунального закладу «Публічні бібліотеки» Новороздільської міської ради.

 • Галино Василівно, що собою являє КЗ «Публічні бібліотеки» і яка його структура?
 • КЗ «Публічні бібліотеки» Новороздільської міської ради – це не лише бібліотеки у Новому Роздолі, а саме – бібліотека для дорослих по вул. Яворницького, 8, бібліотека для дітей за цією ж адресою, бібліотека-філія №1, яка тепер має креативну  назву «Ком’юні-Тека», по вул. Лесі Українки, 17. До структури комунального заходу входять і бібліотеки, якими ми дуже тішимося, бо вони розповсюджують добрі книги, надають різноманітну інформацію. Це бібліотека у селищі Розділ з гарною назвою БібліоРозділля, яка знаходиться у приміщенні Роздільськоі школи, де зосереджено найбільше дітей селища, тож діти мають доступ до гарної книжки, де можна проводити різноманітні заходи. Також є бібліотека-філія №3, яка включає аж 4 бібліотеки – у  селах Берездівці, Тужанівці, Гранки-Кути і Горішнє. Це культурні центри, куди кожен мешканець села може і повинен завітати, бо книга сьогодні, як зрештою і завжди, має велике значення як рідне слово, як новий світ, який створив автор, як доступ до інформації. Особливо цінно, коли діти беруть книжки, коли  юнацтво бере книги – читають  і тим стають на щабель вище у своєму розвитку.
 • А тепер кілька слів про новий формат роботи бібліотек. Адже бібліотека вчора це була лише книга, зараз же це і зустрічі, виставки, майстер-класи, презентації та багато іншого.
 • Ви повністю праві: від учора до сьогодні бібліотека має дуже багато змін.

Коли заходиш у бібліотеку, то розумієш – це  територія для громади. Тобто це місце зустрічі, де проводять презентації творчі люди, і не тільки літератори, де влаштовують виставки творчих робіт, де проводяться майстер-класи, де просто можна прийти і взяти  книгу і тут у бібліотеці знайти затишне місце, щоб почитати і повністю зануритися у світ книги.

А ще цього року ми маємо дуже хороші зміни у наших бібліотеках.

 • Почнемо із згаданого Вами БібліоРозділля?
 • БібліоРозділля відкрилась у вересні 2021 року, за проєктом, який запровадила Новороздільська міська рада та Управління культури, спорту і гуманітарної політики Новороздільської міської ради. У селищі Розділ бібліотека знаходилася у невеличкому приміщенні поряд з сільською радою. Так, вона була у центрі селища, але за проєктом можна було отримати гарне нове приміщення з новими меблями, з новими книгами. Тож вона «переселилася» у школу, де є багато дітей і з смт. Розділ, і з навколишніх сіл. Вони мають можливість на перерві, перед чи після уроків завітати у БібліоРозділля – там окрім нових книг є комп’ютер,  нові меблі і м’які без каркасні крісла, цікаві ігри.  Дуже потрібний корисний проєкт – як  для бібліотек, так і для громади.
 • Поточний 2023-й рік, Ви згадували, взагалі був дуже плідним для бібліотечної системи нашої громади…
 • Очевидно, що на небі зірки зійшлися (сміється – авт.) і міська влада (міський голова Ярина Яценко, депутатський корпус) та Управління культури, спорту і гуманітарної політики (начальник Володимир Засанський) мають гарне і нове розуміння бібліотек. І як результат маємо дуже хороші зміни.

Насамперед, у міській бібліотеці для дорослих за проєктом посилення стійкості громад в регіонах України, який реалізований програмою розвитку ООН в Україні  за фінансової підтримки уряду Великої Британії,  наданої через посольство Великобританії в Україні,  було реалізовано чудовий проєкт: за кошти Новороздільської міської ради було зроблено ремонт і закуплено нові меблі, які стали окрасою БібліоХабу, а від організаторів проєкту маємо 8 потужних ноутбуків, маємо універсальну техніку – ксерокс, принтер і сканер, де може людина прийти і зробити собі потрібну їй річ, потужний безкоштовний Wi-Fi. Це чудове місце, де люди, які мають потребу, у кого техніка, можливо, вийшла з ладу, у кого умов нема чи діти маленькі, приходять люди з числа внутрішньо переміщених осіб, які або працюють он-лайн, або мають потребу передати на своє віддалене місце роботи якісь документи, приходять студенти, проводять тут і он-лайн-уроки і зум-зустрічі – тут комфортно, ніхто не відволікає. Тож кожен мешканець нашої громади може скористатися багатогранними і безкоштовними послугами нашого БібліоХабу. 

Також зовсім недавно провели поточний ремонт даху над приміщенням бібліотек по вул. Яворницького, 8 ,бо місцями протікав.

Ось-ось і в бібліотеці для дітей будуть зміни: за сприянням Львівської обласної дитячої бібліотеки тут планується технічна лабораторія для дітей, де будуть різні ігри та цікаві комплекти для дослідів, юні читачі зможуть проводити різні експерименти. Також зовсім не за горами буде чудова дитяча кімната. Та поки потримаємо у секреті яка саме але надзвичайно цікава для дітвори, яка реалізується знову ж таки завдяки проектній діяльності. Втім, нехай це буде приємним сюрпризом. До речі, працівники бібліотек сьогодні поїхали на навчання аби глибше пізнати та отримати навички цифрової освіти. Так-так, бібліотекарі також навчаються. 

Тепер помандруємо далі бібліотеками нашої громади.

У лютому 2022 року новосілля мали в старостинському окрузі с. Горішнє. В оновлене приміщення до старостатства  вселилися і сільська бібліотека та медпункт. Ці три пункти для села мають важливе значення, бо одночасно можна і проконсультуватися з медиком, і переглянути газети-журнали та взяти почитати книгу, і поспілкуватися зі старостою чи вирішити адміністративні питання тощо.

Великі зміни відбулися у бібліотеці с. Гранки-Кути, яка знаходиться у приміщенні Народного дому, якому незабаром виповниться уже 100 літ.  Також за сприянням Новороздільської міської ради та Управління культури, спорту і гуманітарної політики зроблено гарний ремонт  із заміною вікон, дверей, підлоги як у приміщенні бібліотеки, так і у кімнаті керівника Народного дому і коридорі. Облаштовано також територію навколо Народного дому – облагороджено, пофарбовано паркан, встановлено сучасний дитячий майданчик . А незабаром ще новинка тут – БібліоНяня. Це також  новий формат бібліотечної діяльності.

Днями розпочався ремонт у бібліотеці с. Берездівці, яка знаходиться в центрі села, у приміщенні Народного дому. В оновлену бібліотеку захочуть прийти й нові відвідувачі з новими  ідеями, враженнями та за доброю книгою для читання.

Як бачимо, бібліотека не залишилася на вчорашньому рівні. Зараз бібліотека – не просто видача книг, це і культурний центр, і центр для розвитку, і центр для втілення мрій.

Кожен бібліотекар намагається відкрити бібліотеку для громади настільки, щоб ніхто її не оминав, щоб заходили почитати книги, дізнатися про новинки сучасного книгодрукування, про нових авторів, поспілкуватися, отримати інформацію, побувати на презентації творчості і наших місцевих, і приїжджих письменників, поетів, митців тощо. 

 • Галино Василівно, основа діяльності храмів книг – бібліотечний фонд. Як відбувається його поповнення?
 • Завдяки міській програмі поповнення бібліотечних фондів цьогоріч нам з міського бюджету виділили 50 тис грн.  Працівники обирали книги, які є найбільш у попиті, які є нові і цікаві. Також отримуємо книги за обласними та державними Програми. А ще приємно коли автори після презентації у бібліотеці дарують свої книги. Також час від часу є поповнення від громадян та гостей за постійно діючою акцією «Подаруй бібліотеці книгу».

Тому запрошую усіх – завітайте за новою книгою! Бо кожна книга – це цілий світ.

 • І на завершення, напевно, вітання колегам напередодні професійного свята.
 • У переддень Всеукраїнського дня бібліотек, який ми відзначаємо щороку 30 вересня, коли квітують хризантеми, коли горобина пломеніє, коли легкий вітерець повіває ще теплом, хочеться побажати, щоб кожна людина писала книгу власного життя, наповнену вчинками добра, родинними теплими стосунками, любов’ю до України.  Щоби працівники бібліотек комунального закладу та усієї громади чули від кожного відвідувача, дорослого чи дитини, слова вдячності за увагу, добру книгу та побажання повертатися в бібліотеку знову і знову.

Також освітянам, які відзначають професійне свято у неділю 1 жовтня, хочу побажати, аби кожен педагогічний колектив мав якнайбільше успішних звершень, хороших днів, а мрії учнів мали міцні крила та летіли у мирне яскраве майбуття.

Цієї ж неділі ми вперше святкуємо за новим церковним календарем і День захисників та захисниць,  завдяки самопожертві яких маємо можливість працювати, читати і жити  у мирних містах. Ми вдячні Героям за їх щоденний подвиг.

Також маю гарне побажання для книги: щоб кожна мала творчих і талановитих авторів, щоб книги не залежувалися на полицях, а частіше були у руках читачів.  А полиця «Тут будуть книги про Перемогу», яка зараз порожня, була наповнена якнайшвидше добрими і переможними розповідями, бо Україна того вартує.

Розмову вела Віра ВЛАСЮК

Схожі повідомлення

Волонтерська допомога не міліє…

admin2

Олександр, син подружжя Костишиних (він же – онук подружжя новороздільців Михайла та Зоряни Рудницьких та племінник геніального українського піаніста – віртуоза світлої пам”яті Олега Рудницького), лауреат ІІ ступеню на ІІІ Міжнародному конкурсі “Шопенівська весна”. Браво, юний маестро!

admin3

Ярмаркувала Новороздільська школа №3 ім. А. Гергерта

admin2

Навіть коли прилітають російські ракети, наші діти та викладачі Новороздільської школи мистецтв ім. Олега Рудницького перемагають!

admin3

З 1 квітня – нова ціна на воду

admin2

Видатки на одного мешканця у територіальних громадах Львівщини: Новороздільська ОТГ – не в перших рядах, але і не в останніх…

admin3

Залишити коментар