16.5 C
Lviv
25.05.2024
Без категорії

Які добрива вносять восени у ґрунт?

Кожна культура споживає певну кількість мінеральних солей та мікроелементів, але в основному у ґрунті знижується кількість азоту, калію, фосфору, магнію, бору, заліза, міді, сірки та марганцю. Якщо при осінній обробці землі на городі, у ягіднику та саду, а також у догляді за газоном та зеленим лужком, не використовувати добрива, то вже наступного сезону виснажена земля не забезпечить соковитість газонної трави, пишне цвітіння декоративних культур та максимальну врожайність плодових, ягідних. та овочевих рослин. Органічні добрива достатньо використовувати раз на 3-4 роки, оскільки вони мають пролонговані дією, розкладаючись поступово. Усі види гною сприяють покращенню умов засвоєння кореневою системою рослин більшості мінеральних солей. А ось мінеральні склади з калієм та фосфором бажано застосовувати після закінчення кожного сезону.

Основна мета внесення добрив навесні

У березні-квітні підживлення всіх рослин, у тому числі зростаючих на газоні, та заорання добрив у ґрунт проводять з метою стимуляції зростання надземної частини саджанців та активізації їх внутрішніх резервів. За приріст молодих пагонів дерев і кущів та нарощування вегетативної маси овочів та квітів відповідають сполуки азоту. Ось чому ранньою весною досвідчені дачники вносять при підготовці грядок на городі та в теплицях, а також підгодовують багаторічники та рослини, що культивуються озиминою (часник, морква, злаки, петрушка, морква, цибуля), добривами, в яких переважає азотна складова:

  • карбамід;
  • аміачна селітра;
  • сульфат амонію;
  • міндобриво нітроамофоска;
  • настій посліду птахів;
  • розчин гноївки;
  • зброджений настій бур’янів.

Мета внесення добрив восени

Осінні підживлення – це спосіб відновити баланс поживних речовин у ґрунті, в якому залишаються коріння рослин, збільшити родючість землі, підвищити ґрунтові ресурси та не допустити збіднення. Виняток становлять лише легкі піщані ґрунти, які доцільно удобрювати навесні, оскільки більшість речовин, закладених восени, вимивається з осадовими та талими водами. Як правило, мінеральні та органічні добрива застосовують при перекопуванні землі на глибину багнет лопати, рівномірно заорюючи їх на глибину близько 15 см. Спочатку вибрані засоби розкидають по поверхні ділянки, а потім проводять оранку. Переорані разом із ґрунтом продукти за холодний період часу якісно розщеплюються та їх компоненти переходять у біодоступні для кореневої системи саджанців форми. Щоб заощадити на кількості добрив, огородіть ґрунт за допомогою бордюрів. Ціна металевих грядок не висока, а користь від використання очевидна:

  • у них можна використовувати покупний ґрунт;
  • на обмежений простір потрібно менший обсяг добрив.

Які добрива доцільно вносити восени?

Відповідь на це питання допоможуть отримати рекомендації від спеціалістів сільського господарства та просунутих власників присадибних ділянок, які мають багаторічний практичний досвід вирощування різних культурних рослин. Азотні мінеральні продукти восени не застосовуються, так внесений на відкриті ділянки землі азот за зиму все одно зникне. А для багаторічних рослин, що мешкають на ділянці, азотні речовини взагалі протипоказані, оскільки з осені до весни саджанці знаходяться в періоді спокою.

Компостована органіка

За відгуками досвідчених дачників і городників, з органічних добрив при підготовці восени грядок і плантацій для майбутньої посадки розсади та насіння овочевих культур найбільш цінне внесення перепрілої органіки, наприклад, всіх видів компосту (недозрілий або якісно визрілий садовий, торфонавозний, листовий) і перегною ( або частково перепрілий гній коней, кіз, кроликів, кіз, овець, буйволів та інших сільськогосподарських тварин). Ці продукти є джерелом корисних для ґрунту та рослин речовин, що покращують фізико-механічні властивості ґрунтоґрунту та використовуються під будь-які культури (1-2 відра на кожен погонний метр). Ними ж мульчують грядки з посадженими під зиму овочами та зеленню, приствольні круги дерев, поверхню ґрунту в ягідниках та квітниках, кущі троянд та інші декоративні рослини.

Свіжа органіка

Екскременти травоїдних тварин, отримані в результаті переробки фуражу їх організмами (гній), а також гноїву жижу та всі види посліду птахів (голубиний, гусячий, курячий, качиний, індичий) фахівці радять використовувати тільки під гарбузові овочі (гарбуз, огірки, кабачки, ), які найбільш чуйні на таке «частування». Норма запашки становить 1 відро гною та відра посліду на кожен квадратний метр. За зиму коров’як або послід частково розкладається, однак у ґрунтовій суміші залишаються цінні сполуки азоту та весь комплекс мінеральних солей, які будуть корисні огіркам та іншим гарбузовим представникам навесні. Під інші рослини агротехніки рекомендують вносити попередньо компостований гній і послід, оскільки неперепрілий органіка може пригнічувати їх життєдіяльність. До того ж у ній, як правило, присутні спори міцелію, бактерії, інші небезпечні для майбутніх посадок збудники хвороб, а також життєздатне насіння бур’янів.

Які добрива восени вносять у ґрунт

З мінеральних добрив для осінньої обробки землі підходять комплексні добрива та монодобрива, в яких присутні калій та солі фосфору: монофосфат калію; простий та подвійний суперфосфат; сульфат калію; сірчанокислий калій; калімагнезія; калійна сіль. Калійні мінеральні продукти, що містять хлор, наприклад, хлорид калію, які не годяться для підживлення багатьох культур, під осінню перекопування городу можна сміливо використовувати, так як це шкідливе з’єднання встигне повністю розкластися на весну. Норма внесення кожного продукту – згідно з інструкцією.

Зола – ефективне підживлення та засіб для зниження кислотності ґрунту

Ну і ще один популярний серед дачників універсальний мінеральний засіб для осінньої підготовки землі – пічна сажа або рослинна зола, отримана після:

спалювання картопляного, огіркового, томатного, бурякового, часникового та іншого бадилля;
стебел кукурудзи та соняшника;
дров, гілок після обрізки насаджень;
соломи, сіна, бур’янів та інших органічних залишків, що вдосталь накопичуються на ділянці протягом дачного сезону.
У попелі майже відсутній азот, зате калій, фосфор і всі необхідні зеленим культурам мікроелементи представлені в повному обсязі. Внесення золи – це не лише збагачення ґрунту поживними компонентами, а й спосіб структуризації землі, тобто підвищення її пухкості, аерації та вологопроникності. До того ж даний продукт, запаханий у великій кількості, сприяє розкисленню ґрунту, що є актуальним для дачників, на городі та в саду яких земля має підвищену кислотність. Норма внесення залежить від вихідних хімічних показників ґрунту. В середньому на кожен квадрат застосовують від до 4 кг попелу (максимальні дози застосовують з метою олужування).

Зверніть увагу!

Як показує практика, максимальну врожайність та декоративність рослин отримують городники та садівники, які використовують мінеральні та органічні добрива у комплексі. Ось чому при перекопуванні ґрунту одночасно вносять перегній та монофосфат калію або використовують комбінацію компосту та золи, а також торфу, сульфату калію та подвійного суперфосфату тощо. Головне, щоб разом із органічними продуктами додавалися мінеральні добрива і з калієм, і з фосфором.

Висновки

Вклавши працю в культивацію ґрунту в саду, палісаднику та городі на завершальному етапі дачного сезону, ви зможете відпочивати взимку з почуттям виконаного обов’язку, не чекаючи неприємностей та каверз з вирощуванням рослин на майбутній рік.

Схожі повідомлення

Горішнє – Долішнє: вони на цей пам’ятник собі заслужили

admin3

19 листопада у Львівській області 687 мешканців захворіли на covid-19

admin

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 по Україні на 10 листопада

admin

Жителя с.Сопіт (Сколівський район) судитимуть за спробу дати хабар патрульному

admin

В рахунку за газ з’явиться новий рядок «Очікуване споживання»

admin

Деструктивний вплив РФ на суспільно-політичну ситуацію в Україні

admin

Залишити коментар