16.5 C
Lviv
11.10.2024
Новороздільська ОТГ

Мама – 86…

Роздуми напередодні 35-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС

Цього разу йтиметься про  терції людських прагнень – бажання бути захищеним, впевненим у своєму майбутньому, про зв’язок поколінь. Я свідомий того, щоб читачеві, як мовиться, заходило, потрібні зовсім інші ударні тексти, проте мені важлива саме ця життєва історія.

Я познайомився з моєю героїнею тепер уже далекого 2016-го року. Християнська спільнота «Вифлеєм» храму Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ Нового Роздолу має таку добру родинну традицію: за філіжанкою кави приділити увагу кожному зі своїх товаришів. В колі друзів легко і невимушено дається до снаги така складна на побутовому рівні наука – семиотика, тобто індивідуальний спосіб висловлення думок.

Зазвичай, як це буває, люди слухають нас не для того, щоб зрозуміти, а щоб дати відповідь і далі побігти у своїх справах. В колі «Вифлеєму» все відбувається за іншими законами.

Поза тим, повертаюсь до оповіді про згадану зустріч п’ять років тому. «Сьогодні в мене скромний ювілей, – почув тихий голос незнайомки. – Я щаслива, моя сім’я – дві донечки, надійний чоловік. Це і є моє щастя»!

«Видається все просто, але заразом»,  – подумалось мимоволі. Я провів зворотній відлік ювілейної дати і збагнув: «Отже, вона народилась у 1986-му…».

І перед очима спалахнуло – Чорнобиль…

Я жив в тому часі, як і багато з тих, котрі в цю мить читають ці рядки…

«26 квітня  1986 року о 1 годині 23 хвилини  сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – вибухнув четвертий реактор Чорнобильської атомної електростанції. Сумарна радіоактивність викинутих речовин становила 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж було в Хіросімі після атомного бомбардування 1945 року», – це офіційний текст закритого повідомлення радянських спецслужб.

Про що він промовляє нам в 2021 році? Про паніку, що спалахнула внаслідок замовчування наслідків ядерної катастрофи, про тривогу та невизначеність у безпечному майбутньому. Та мій сьогоднішній допис полягає в речах важливіших. Йдеться про справжню, наголошу – справжню небезпеку того, що відбулось у квітні 1986-го: про вплив радіації на організм людини.

«Радіаційний фон в межах норми», – таке повідомлення щодень лунало на всіх ефірах радіо- і телеканалів.

Радіаційний фон…Це ні про що. А хто і коли визначав фон тривог, неспокою й терзань породіль того трагічного 1986-го? Тих, що готувались стати мамами?

Можна лише здогадуватись, скільки радіонуклідів потрапило в легені дітей – учасників першотравневих парадів, які, зрозуміло, були без респіраторів і жодних інших засобів захисту.

А тепер – про головне. Я розпочинаю реальний перелік радіонуклідів, які найбільше шкодять людям.

У внутрішньому опроміненні організму осіб, які постраждали від аварії на ЧАЕС у перші місяці після вибуху ядерного реактора, важливу роль відігравали ізотопи: йоду – 13,1%; цезію – 13,7%, а також 11 (!)  радіоактивних елементів.

Це ще не все. У наступні роки (1987-1991) більшість Чорнобильського опромінення людей  формувалась радіоізотопами церій – 144% та рутеній – 106%…

Які ще слова я повинен сказати після цієї моторошної статистики?…

Скажу так: все мною перелічене – не вся правда, уся правда там, в засекречених документах КГБ СССР, в Москві на Луб’янці. І на кожній папці з грифом «Совєршенно сєкрєтно» – напис «Храніть вєчно». Це дійсно символічно, пам’ять про Чорнобиль залишиться у віках!

Не стало імперії зла під назвою СССР, найближчим часом розпадеться під назвою РФ (росія), а пам’ять про Чорнобиль існуватиме вічно.

Саме тепер, коли озвучив назву кожного  із смертельно небезпечних для людини радіоактивних елементів, я мав би почувати сум та якесь відчуття проголошення мартирологу за втраченими, всіма, хто пройшов біль страждань… Та ні, я відчуваю гордість за свою націю, яка достойно пройшла пекло Чорнобиля. Я пригадую перших ліквідаторів. Як вони, беззахисні, розчищали смертельний пил на даху зруйнованого 4-го блоку реактора. Ці репортажі з медичних госпіталів, де вони, ПРИРЕЧЕНІ, звертались до свого народу: «Ми збудуємо саркофаг – не хвилюйтесь, все буде добре…».

Знаю багатьох ліквідаторів аварії на ЧАЕС і з нашого міста. Зрідка перетинаючись на вулицях Нового Роздолу, розумію – ЦЕ ОСТАННІ З МОГІКАН. Їх не побачиш щоразу на мітингах та шумливих акціях (хіба що справді набатних). Вони знають ціну всьому.  

Я бажаю їм здоров’я. Ви зробили все, що могли. І навіть більше!

Все решта на сумлінні покоління, яке прийшло після вас…

Я переконаний: одного дня зірки на небі і в політикумі зійдуться, зійдуться так, що нарешті висвітлять і земні рельєфи, зокрема, і нашого регіону – кар’єри, провалля, хвостосховища, полігони, гудрони, тощо, тощо…

Які в мене підстави так вважати? Відповідь звучить так – 3-го квітня 2021 р., це була субота, я прямував вздовж набережної міського декоративного озера. Ближче до берегової лінії чітко вирізнялись силуети добре відомих мені людей, з яких відзначив перших осіб міста – очільницю міста пані Ярину Яценко з сім’єю, її першого заступника Михайла Гулія, також із сім’єю, поряд з ними – депутатку Львівської обласної ради від Нового Роздолу, пані Ірину Кравець. Вони прибирали на набережній – збирали гілляччя, звільняли від багаторічних високих заростей навколишній простір, зрізали аварійні дерева. «Чому вони тут?» – подумалось, та,  поглянувши на їхніх дітей, сумніви покинули мене. Так буває – ти любиш своє місто, свою землю, свій край і бажаєш зберегти та передати все це своїм дітям. Так буває – і не питайте мене, чому. Цьому навчають в родинах, з часом – в школі, іноді – вчить життя. А в основному це поклик – оберігати та захищати рідну землю….

На вказаній мною акції виділялись чоловіки в камуфляжі – учасники російсько-української війни, спілка ветеранів АТО (ООС) також делегувала своїх представників. Можливо, це нове покоління нового місцевого політикуму, молоді люди, середини 80-х років народження, зуміє дати бій цій грандіозній екологічній проблемі нашого регіону. Побажаймо їм сил та бажання в цій благородній справі.

* * *

А що ж героїня моєї історії, запитаєш, мій улюблений читачу. Я розповім тобі про один день з її життя – і  ти все зрозумієш без роз’яснень. В той день вона постала для мене символом часів. Ось як це виглядало. Молода мати, з дитиною під серцем,  іде до Святого Причастя в світлий день Зелених Свят – я бачив її в той День, День свята зіслання Святого Духа, 7 червня 2020 року. Навколо вирує пандемія, непевність й тривога, а вона, з усмішкою Мадонни Леонардо да Вінчі на устах, іде з ще ненародженим первістком – сином до Царських Воріт Храму. Мине декілька місяців і вона народить сина і дасть йому ім’я – Натанаїл. Натанаїл – це той, про кого в Святому Письмі сказано: «Нема рівному ось цьому в Ізраїлі».

Я бажаю їй, хай її син прославить всю її родину, весь рід. Бажаю, щоб вона раділа своїм сином, як може втішатися тільки Мати. Я бажаю їй, щоб син виріс здоровим і радісним.

Молода мама, народжена у 1986 році, році жахливої трагедії під  назвою Чорнобиль, тепер уже сама мати трійко дітей. А це означає лишень одне – життя продовжується. І життя прекрасне! Попри все…

Володимир КУКУРУЗА     

Схожі повідомлення

Новий сайт Новороздільської громади покликаний створити відчуття колективної відповідальності за спільний розвиток громади

admin2

Сьогодні розпочався новий навчальний рік. Усі ми вітаємо “своїх” школяриків, якщо такі є в наших сім’ях та родинах, із святом, згадуючи “свій” Першовересень. Згадують і наші воїни – захисники: і на землі, і на небі…

admin3

Новий Розділ – відключення електроенергії: хто в якій ГРУПІ і графік на СІЧЕНЬ

admin2

“Файні дівчата” концертували просто неба на подвір”ї міської церкви ССВМЧ Йосафата

admin3

А за вікном вже справжня зима, або  Історія двох кошенят, які з волі людей стали «безхатченками»

admin3

Гранки-Кутівська школа – невелика сільська школа, у якій панує Л Ю Б О В

admin2

Залишити коментар