Нововведення у сфері земельних відносин накладають деякі зобов’язання на громадян. Сьогодні ми закцентуємо увагу на окремих нормах Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”. Консультує Ольга ЖИЛА –фахівчиня Миколаївського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
До 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець повинен оформити право власності на земельну ділянку. У разі, якщо він цього не зробить, то буде вважатись таким, що відмовився від неї. Тоді ця невитребувана земельна частка (пай) після того, як буде сформована у земельну ділянку, передається у комунальну власність тієї територіальної громади, на території якої вона розташована у порядку визнання майна безхазяйним.
Саме тому ми черговий раз звертаємося до власників земельних часток (паїв): в обов’язковому порядку оформіть право власності на такі земельні ділянки.
Зараз пропоную покроково розглянути цю процедуру.
- Власникові земельної частки (паю) слід звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради із заявою про виділення належної земельної частки (паю) у натурі (на місцевості) та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі.
- Після отриманого рішення, прийнятого місцевою радою, укласти договір із землевпорядними організаціями на виконання робіт із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Зауважу, що такий договір може бути укладений не лише особою, яка має право на земельну частку (пай), але й місцевою радою. Іншими словами договір укладає той, за чий рахунок виготовляється документація.
- Далі потрібно звернутися до Державного кадастрового реєстратора із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки (за відповідною формою) та отримати Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Звертаю увагу, що за результатами таких дій цій земельній ділянціуже буде присвоєний кадастровий номер.
- Потім необхідно звернутися до місцевої ради із заявою про затвердження документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для оформлення земельної ділянки у власність.
- Останній етап реєстрація права власності на земельну ділянку. А для цього можна звернутися абодо реєстратора, який знаходиться у центрі надання адміністративних послуг, або ж до нотаріуса. І як наслідок – громадянин отримає Витяг з Державного реєстру прав про проведенудержавнуреєстрацію права власності на земельну ділянку.
Ось таким є алгоритм оформлення права власності на земельну частку (пай).
Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, надаючи консультації у сфері земельного законодавства. А наразі нагадуємо, що консультація надана у рамках проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство».
Отримати безоплатну правову допомогу Ви можете у будь-який зручний для Вас спосіб:
- звернувшись до Бюро правової допомоги за адресою: м. Новий Розділ, вул. Чорновола, 12.
- зателефонувавши: 068 875 17 00 (Новороздільське бюро правової допомоги),067 16 77 144 (Стрийськиймісцевий центр), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
- надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
- надіславши листа на адресу електронної пошти: е-mail: novyy.rozdil@legalaid.lviv.ua
Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php