16.5 C
Lviv
29.05.2024
Новороздільська ОТГ

22 січня – День Соборності України: дещо з історії відзначення державного свята

Про це докладно йдеться у відповідному роділі ВІКІПЕДІЇ у Facebook:

День Собо́рності України — державне свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році на Софійському майдані в Києві.

Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.

Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.

Цього дня прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. — прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Деякий час, з 30 грудня 2011 року, згідно з Указом Президента України (на той час Віктора Януковича) День Соборності на офіційному рівні скасували і натомість встановлено «День Соборності та Свободи України»]. Однак 13 листопада 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка свято відновлено].

Початки ідеї соборності

Ідея соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом століть її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан ХмельницькийІван МазепаПетро ДорошенкоПилип Орлик. У XVIII — початку XX ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: ПольщеюМосковієюРумунієюАвстро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.”

Схожі повідомлення

Ірина Кравець складає мандат обласного депутата

admin2

Графік відключень електричної енергії по м. Новий Розділ на 19 ГРУДНЯ 2022 року у разі виникнення дефіциту потужностей в Західних електричних мережах

admin3

На реконструкцію парку біля новороздільського озера заплановано виділити 1 млн 800 тис. грн. Але рішення на сесії ЛОР ще не прийнято

admin3

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ!

admin3

Чергова ХІХ сесія Новороздільської міської ради скликається на 27 січня

admin2

Пішов із життя наш воїн-захисник Сергій ДЗЬОБА, котрого здолала важка хвороба…

admin3

Залишити коментар