16.5 C
Lviv
03.03.2024
Новороздільська ОТГ

Відновлення доброї ініціативи – на часі…

Або чи відновимо у місті Раду

представників церковних комітетів?…..

Ця ініціатива має давню історію. І, на жаль, не завершену заплановану добру справу.

Цілком випадково стала свідком розмови: отець Микола Міджак, спілкуючись з очільниками міської ради, нагадав, що на збереженні має близько 20 тисяч гривень, котрі свого часу зібрали новороздільці на добру справу – облаштування міського цвинтаря.

Чи то невдало складені обставини, чи більш нагальні потреби, а чи й несподівана смерть Марії Іванівна Кич в лютому 2019-го року, котра чи не найбільше переймалася проблемою і якій довірили збір коштів, «призупинили» процес. Але, зауважмо, не бажання містян таки навести лад на місці останнього спочинку. Отож, кошти є, тож, сподіваємося, і справа незабаром зрушить з місця.

* * *

А тепер дещо пригадаймо початок цієї  історії.

Якщо не помиляюся, у 2017 році діяльна спільнота добровольців (переважно 8-го окремого батальйону Української добровольчої армії «Аратта»)  і учасників АТО, котрі повернулися із зони бойових дій з цілком усвідомленим розумінням, що зміни потрібно творити самим, і взялися творити ці зміни – одного дня вони дружно зібралися і вичистили старий міський цвинтар (той, про який багато  молодих мешканців міста і не здогадуються) за огорожею міського стадіону, десь позаду гаражів підприємця Білявського.  Вирізали не лише кущі, але й багаторічні дерева, вичистили усе сміття, яке назбиралося за роки (адже що правду таїти, це місце давно стало не місцем поминання покійних, а місцем розпивання спиртних напоїв неблагонадійними  городянами і навіть місцем «громадського туалету» для працівників міського ринку), попіднімали  впалі, які ще вціліли  хрести, понаходили контури старих могил. Чимало старожилів з вдячністю приходили, відшукували могили родичів, прибирали їх. І навіть священик, вперше за багато літ, відправив поминальні служби на відновлених місцях поховання.

Що там робиться зараз, через  три роки, чесно, не скажу. Але виглядає так, що акція «атовців»  дуже потішила городян, але не знайшла продовження.

Втім, десь тоді і виникла думка, що облагородження потребує і міський цвинтар «за Малеховом». І громада не повинна стояти осторонь.

У жовтні 2017-го відбулося одне із засідань, третє,  «круглого столу», на якому і обговорювалися проблемні питання міського цвинтаря – необхідність кращого благоустрою, утримання та облаштування прилеглої території.

Тодішній директор ДП «Благоустрій Галина Гурська «прозвітувала»  про міський цвинтар: «Міське кладовище займає площу 4,9 гектара, яке розділено під’їзними дорогами на 4 сектори. Загалом на цвинтарі нараховується 4130 поховань, сорок з яких – у занедбаному стані, 36 – поховання одиноких» (нагадуємо, це станом на жовтень 2017-го року – ред.).

«За час функціонування Ритуальної служби ДП «Благоустрій»  КП «Розділжитлосервіс» (яка функціонує з 2014 р. – ред.) здійснюються такі види послуг: – оформлення договору на замовлення на поховання; – видача свідоцтва про поховання; – реєстрація місць поховань та намогильних споруд; – виділення місця під поховання; – захоронення померлих; – винос тіла померлого (при потребі) та ритуальної атрибутики (за кошти родичів); – викошування трави; – прибирання території (крім могил); – вивезення сміття; – вирубування дикої парості; – посипання та розчищення доріг в зимовий період; – благоустрій територій під поховання; – зрізування аварійних та сухих дерев на прилеглій до кладовища території; – захоронення одиноких громадян (за кошти міського бюджету).

Працівниками ДП «Благоустрій» встановлено майданчик та контейнери для збору сміття, в’їзні ворота, рекламний щит, туалет.

У 2016 році за кошти міського бюджету проведено освітлення.

Першочерговими завданнями в утриманні міського кладовища на сьогодні є:

– влаштування під’їзних доріг довжиною 1135 метрів погонних площею 3750 квадратних метрів; – встановлення огорожі кладовища площею 650 метрів погонних, в першу чергу хоча б  від дороги, довжиною 88 метрів погонних (орієнтована вартість 1 метра погонного – 800 гривень). Потреба в коштах – 70, 4 тис. гривень. Охорона місць поховань – 3 працівники. Річна потреба у фінансуванні оплати праці – 180 000 гривень. Облаштування місць паркувань для автотранспорту; – паспортизація кладовища – 150 000 гривень; – будівництво адміністративно-побутового приміщення; – підведення водопроводу».

Цікавою була і пропозиція  присутнього на нараді підприємця Миколи Корчевого. Коли мова зайшла про необхідність спорудження побіля цвинтаря  приміщення, де городянам, які відвідують місце вічного спочинку родичів, близьких, можна було б і  перепочити після тривалого шляху з міста  на цвинтар, і перевдягнутися  або ж   набрати з крана у пляшки воду, щоб обмити запорошені чи заляпані негодою «фігури», Микола Ярославович запропонував  вихід. Зокрема, оскільки рішенням сесії міської ради №263 від 25 жовтня 2014 р. йому  надано ділянку поруч з цвинтарем, то він готовий власним коштом встановити таке приміщення, де, до речі, міг би знаходитись  працівник ДП «Благоустрій» і пропускати через вхідну браму та обліковувати рух похоронних процесій на цвинтар та транспорту, що  доставляє туди пам’ятники на могили померлим. А також цілодобово чергувати сторожі цвинтаря.  До речі, присутні одразу ж підтримали таку ініціативу, бо ж теперішній «вагончик» для згаданих потреб нікуди не годиться – ні виглядом, ні функціональністю. 

Виходячи з почутого, члени засідання десь склали бачення подальшої діяльності – доцільно було б створити Церковну раду міста (поки що робоча назва), яка займалася б збором коштів від парафіян церков та членів релігійних спільнот, серед яких чимало підприємців,  на утримання цвинтаря. Така рада, окрім акумулювання коштів новороздільської громади, обов’язково братиме участь у визначенні, на які цвинтарні потреби їх скеровувати.

* * *

Одне із наступних засідань «круглого столу» » з участю представників міських церков різних конфесій, релігійних спільнот та організацій, членів виконкому, активістів та підприємців відбулося на початку лютого 2018 року.  Тоді ж учасники засідання прийняли рішення створити Раду представників церковних комітетів міста і  одноголосно обрали своїм головою Миколу Пшика – тоді члена виконавчого комітету, начальника штабу 8-го окремого батальйону Української добровольчої армії, до речі, з ініціативи якого і розпочався процес напрацювань щодо облаштування міського цвинтаря.

Новостворена  Рада представників церковних комітетів міста  підготувала звернення у форматі листів до  міської громади, підприємців, підприємств та установ міста з проханням долучитися фінансово до облаштування цвинтарної огорожі на міському  кладовищі побіля Малехова, а  11 лютого (2018 року – ред.) священики у церквах оголосили парафіянам про збір коштів.

Кошти зібрані.

Справа – за відновленням доброї ініціативи і Ради представників церковних комітетів міста із залученням усіх, хто може внести конкретні пропозиції щодо вирішення проблеми якіснішого облаштування міського цвинтаря.

P.S.  Цегляні стовпчики, котрі встановили для облаштування огорожі від дороги, уже «посипалися»…

Схожі повідомлення

Обрано керівника заповідника “Стільське городище”

admin2

ЛИСТ У НЕБОКРАЙ (присвячується дорогому Руслану Вальському, якому виповнюється 29 років на НЕБЕСАХ… та усім СИНАМ – небесним воїнам)

admin3

Олегу Борисовському навіки 24…

admin2

Команда нашої школи – переможець змагань з волейболу серед навчальних закладів міста!

admin3

ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» – про абонентське обслуговування

admin2

Школярі, малюйте форму і машини поліцейських – отримуйте нагороди!

admin2

Залишити коментар