Тихий спокійний перший осінній день не потурбував, як звиклося за десятиліття, гамором шкільної юрби і потоком учнів з букетами та емоційними враженнями після літніх канікул. Карантинні обмеження, дистанційне навчання з приводу поширення ковіду, усі перипетії освітянської реформи, котрі останні роки хвилюють усю шкільну спільноту, – все видалося просто невеликими перепонами у порівнянні з викликом вересня-2022, вересня з присмаком 24-го лютого, зі шлейфом жорстокого, уже понад піврічного воєнного широкомасштабного вторгнення ненависного ворога… Але уроче відчуття першовересневого свята витало в повітрі: зі шкільних подвір’їв лунали вітання та пісні і легкий запах осені кликав за парти. Так, навіть у час війни школярі сядуть за парти – і це вже наша освітянська перемога над столітніми намаганнями відразливого сусіда знищити нас як країну, як націю.
Напередодні 1 вересня привітали начальника міського відділу освіти Галину Юліанівну Панчишин з початком нового навчального року, уточнивши, яким він буде у такий складний період.
«Усі 10 навчальних закладів Новороздільської громади – 4 сільських шкіл, одна в смт. Розділ і 5 міських – розпочнуть навчання 1 вересня. Щоправда, у дещо різних форматах, в залежності від кількості дітей та площі укриттів, в залежності від того, чи можуть одночасно в укриттях перебувати усі учні школи чи лише частина. Рішення про організацію форми навчання приймали педагогічні ради усіх навчальних закладів. Школи смт. Розділ, сіл Березина, Гранки-Кути, Горішнє і Тужанівці навчатимуться очно, у звичному режимі. П’ять міських шкіл Нового Роздолу навчатимуться таким чином: усі перші класи – очно, а від 2 по 11 класи – за змішаною формою навчання, тобто тиждень певна частина класів навчається очно, а певна – дистанційно, наступного тижня навпаки. Наразі таким чином розпочинаємо навчальний рік, але зміни можливі в залежності від обставин.
1 вересня також проходило у незвичному форматі – традиційні шкільні лінійки були нечисельні, лише для 1-х і 11-х класів, тобто учнів, які вперше і востаннє прийшли на Першовересень Усі інші класи мали лише перший урок національно-патріотичної тематики, але ще з елементами консультацій по безпеці. До речі, перед початком навчального року батьки мали можливість оглянути укриття, які підготовлені у кожній школі. А вже учні у перші дні навчання матимуть своєрідні тренування, як поводитися під час повітряної тривоги. До того ж, учні повинні мати при собі повну друковану інформацію, де вказано буде прізвище, ім’я, адреса школяра, а також імена та контакти (телефони) мами, тата чи бабусі.
Це ж стосується і дошкільнят. Дошкільні навчальні заклади працюватимуть у звичному режимі. Лишень літній період вважався оздоровчим, а вже з 1 вересня розпочинається освітній процес. У дитячих садочках також у всіх облаштовано найпростіші укриття, облаштовані лавочками, забезпечені запасом води, з доступом до туалету.
Згідно з рішенням Міністерства освіти та науки України навчальний рік 2022-2023 триватиме з 1 вересня до 30 червня. Але найбільше сподівання усіх учасників освітнього процесу, аби він був мирним».
- * * *
Поцікавилися ми і змінами у назвах навчальних закладів громади, затвердженими рішенням ХХІІ сесії Новороздільської міської ради. Це рішення зумовлене законодавством, що зобов’язує до 28 вересня привести у відповідність назви та типи навчальних закладів. Тепер у нас – не “дошкільний навчальний заклад”, а “заклад дошкільної освіти”. Не “загальноосвітня школа”, а “заклад загальної середньої освіти” (ЗЗСО) – у Новороздільській громаді є три ЗЗСО І-ІІ ступенів (тобто «дев’ятирічки») у селах Гранки-Кути, Горішнє, Тужанівці, і сім ЗЗСО І-ІІІ ступенів (тобто школи-«одинадцятирічки») – у Березині, смт. Розділ і п’ять шкіл Нового Роздолу. З них навчально-виховний комплекс ім. В. Труша став Новороздільським ліцеєм ім. Володимира Труша (профільні зміни відбудуться з 2027 року, коли в ліцеї навчатимуть дітей старших класів за новою 12-річною профільною програмою). Наразі ж програми залишаються такими як були, у всіх без винятку навчальних закладах. Початкова школа НВК «переселилася» у приміщення ліцею.
- * * *
До речі, про складність навчання у часи війни свідчить і сумна статистика, зібрана напередодні 1 вересня. Через бомбардування збройними силами рф пошкоджено 2328 закладів освіти в Україні, з них 289 зруйновано повністю. За парти не сядуть 379 дітей, яких убили окупанти, також поранено за час повномасштабного вторгнення 735 дітей.
Тож мирного усім нового навчального року!