16.5 C
Lviv
04.03.2024
Новороздільська ОТГ

Медичний лікбез: бустерна і додаткова дози вакцинації

Тема коронавірусу у різних його проявах, вакцинації та локдаунів, на жаль, не вщухає уже ось третій рік поспіль. Призвичаємося жити – і з коронавірусом, з численними його мутаціями, і з масковим режимом, і з добровільно-примусовою, як піджартовують антивакцинатори, вакцинацією, і з численними порушеннями карантинних вимог та черговими (вже і лік втратили) хвилями коронавірусних захворювань. Нещодавно у лексикон увійшли нові слова – ревакцинація, бустерна доза і т.п. За ільш професійними та чіткими розясненнями звернулися до заступника головного лікаря Новороздільської міської лікарні І.С. КРИЖАНІВСЬКОЇ.

 • Ірино Степанівно, що ж таке бустерна доза і кому вона потрібна?
 • Міністерство охорони здоров’я України схвалює позицію Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) №18-10/2021-1 щодо окремих питань вакцинації проти COVID-19 в Україні в частині ревакцинації в рамках схеми вакцинації незалежно від того, вакцина якого виробника була використана в первинній вакцинації.
  Згідно з цією позиції НТГЕІ термін «ревакцинальна (бустерна)» доза вживається в такому значенні: ревакцинальна (бустерна) доза – доза, яка вводиться з метою посилення імунної відповіді/ефективності вакцини, що згасає з плином часу.
  Рекомендують вводити бустерну дозу усім, хто вакцинувався, за таким алгоритмом: 1) вводиться бустер, якщо після вакцинації пройшло 6 місяців, але бажано – до 9 місяців. 2). Для імуноскомпроментованих – залишається рекомендованою додаткова доза на 28-й день після основного курсу щеплень, без продовження терміну дії сертифікату. 3). Для осіб, які віднесені до групи ризику за професійною ознакою (медичні працівники, працівники будинків інтернатного типу) рекомендується отримати ревакцинальну дозу щонайменше через 6 місяців після первинної вакцинації проти COVID-19.
  Оптимально ввести ревакцинальну дозу в період від 181-го до 270-го дня від отримання останньої дози в первинній вакцинації.
 • Як відображатиметься отримання третьої дози у ковід-сертифікатах?
 • Отримання ревакцинальної дози передбачає видачу документів про вакцинацію, які будуть чинними 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти COVID-19:
  COVID-сертифіката (буде вказано дозу 3/3, дату вакцинації бустерною дозою, відповідно до специфікації COVID-сертифікатів ЄС); Міжнародного свідоцтва про вакцинацію (будуть перелічені усі дози вакцинації проти COVID-19 відповідно до вимог.
 • Додаткова і бустерна доза – це одне й те саме?
 • Ні, це різні речі. Бустерна доза – це доза, яку вводять, щоб посилити ефективність вакцини, яка з часом знижується.
  Додаткова доза – це доза, яку вводять, щоб убезпечити людей, у яких через важкі хвороби дві дози вакцини (одна для вакцини Janssen/Johnson & Johnson) можуть не дати належного захисту.
 • Хто може отримати додаткову дозу вакцини?
 • Люди з різними видами раку крові (лейкоз, лімфоми, мієломи, гематологічні злоякісні пухлини тощо); люди з ВІЛ-інфекцією; люди після трансплантації органів, трансплантації стовбурових клітин; люди з аутоімунними захворюваннями, які отримують імуносупресивну або імуномодулюючу терапію; люди після хіміотерапії або променевої терапії; люди, які отримували високі дози стероїдів з будь-якої причини за місяць до вакцинації.
  Це неповний перелік станів та показань для отримання додаткової дози. Якщо людина має захворювання або під час щеплення проходила лікування, яке могло вплинути на її імунну систему, їй слід порадитися зі своїм сімейним чи профільним лікарем. Той визначить, чи потрібна їй додаткова доза антиковідної вакцини, та у разі потреби випише їй направлення на щеплення.
 • Як отримати додаткову дозу?
 • Для цього треба звернутися до свого сімейного або профільного лікаря. Якщо лікар визначить, що вам потрібна додаткова доза антиковідної вакцини за медичними показаннями, він видасть направлення в довільній формі на щеплення третьою дозою. Після цього треба записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації та взяти з собою на щеплення направлення від лікаря.
 • Чи вплине додаткова доза на термін дії документа про вакцинацію?
 • Введення додаткової дози не вплине на термін дії сертифіката чи міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Документ буде чинним 365 днів з дати введення другої дози.
 • Який інтервал для введення додаткової дози?
 • Додаткову дозу можна отримати щонайменше через 28 днів після другої дози вакцини (або першої дози для вакцини Janssen) проти COVID-19. Оптимально ввести її в період до 3 місяців після другої дози.
 • Якою вакциною роблять додаткову дозу?
 • Додаткова доза для осіб із тяжкими захворюваннями рекомендована незалежно від того, вакцина якого виробника була використана для перших двох доз. Додаткова доза вводиться тією ж вакциною, якою було введено дві попередні дози. Якщо ця вакцина відсутня, то можлива комбінація вакцин за затвердженими в Україні схемами. Якщо особа отримала дві дози вакцини за змішаною схемою, то третя (додаткова) доза має бути зроблена вакциною, що використовувалась для введення другої дози.

Від редакції.
З останніх новин, Кабмін ухвалив постанову, яка розширює дію програми єПідтримка на лікарські засоби. Так, з 24 січня українці, старші 60 років, зможуть витратити 1000 грн, отримані у межах програми єПідтримка за вакцинацію від COVID-19, на придбання ліків в аптеках.
«Уряд надав можливість людям віком від 60 років спрямувати кошти за отримання базового курсу щеплень від коронавірусної хвороби на придбання ліків. Саме ця вікова категорія є групою ризику та має супутні хронічні захворювання, які потребують придбання додаткових лікарських засобів. Тепер їх можна придбати за рахунок коштів єПідтримки», – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Українці віком 60+ зможуть придбати за кошти програми єПідтримка ліки в аптечних закладах та інтернет-аптеках. Купити можна буде будь-які лікарські засоби, дозволені для застосування в Україні, як за рецептом лікаря, так і без нього.
За інформацією Міністерства економіки України, банки перевірятимуть вік людини у момент проведення платежу. Коли саме вона оформила картку – неважливо, головне, щоб на момент купівлі ліків їй вже виповнилося 60 років.
За кошти програми можна буде придбати виключно лікарські засоби, а не будь-які товари, що реалізуються в аптеці. Наприклад, не можна буде купити препарати недоведеної ефективності, такі як дієтичні добавки, а також косметичні засоби чи медичні прилади, як-от апарати для вимірювання тиску, інгалятори тощо.

Схожі повідомлення

До уваги мешканців Нового Роздолу! 13 квітня 2023 року завершується опалювальний сезон

admin3

Перший турнір з міні – футболу серед учнів шкіл Новороздільської громади завершився перемогою команди ліцею ім. В. Труша. «Срібло» і «бронза» – у команд з смт Розділ та ЗЗСО №3

admin3

Учениці Новороздільського ЗЗСО №2 – переможці Всеукраїнського двотурового вокального конкурсу “Твори, перероджені у піснях 2023”!

admin3

Новороздільська ОТГ – переможець конкурсу місцевих карпатських громад

admin2

Відчувши «запах» пожежі у під’їзді, мешканці будинку по вул. Винниченка, 25 викликали рятувальників, а один з них надав допомогу власниці квартири, де відбулося загоряння

admin3

У межах Програми на облаштування умов для проживання ВПО кошти перераховано і на ремонт гуртожитку Новороздільського коледжу

admin2

Залишити коментар