16.5 C
Lviv
15.06.2025
«Вісник Розділля»
Новороздільська ОТГ

Стихійне сміттєзвалище на вулиці Довбуша

або Хто має розрубати «гордіїв вузол» вивезення сміття біля гаражів

Вулиця Довбуша тягнеться вздовж гаражного масиву і піднімається вверх по Малехову, тож вона досить «людна»: сюдою прошкують з Малехова до Нового Роздолу і навпаки, і гаражники та власники городиків під гаражами, і городяни до малехівського цвинтаря чи на дачні ділянки. А вже про транспорт, то й мови нема: авто курсують постійно, до того ж, тут розташована і транспортна дільниця КП «Розділжитлосервіс», де є і важка техніка.
Дорога вщент розбита – потребує ремонту капітального і негайного. Наразі ж хіба «латають» здертим на площі асфальтом. А ще питання – водовідводи, бо при найменших опадах вся вода з підвищень хлине якраз до гаражів. Врешт, ці питання потребують суттєвих капіталовкладень.
Тоді як роки не можуть вирішити, здавалося б, елементарного – вивезення сміття. Років зо 5-10 тому накопичені купи сміття вивозили «до свят», потім дещо упорядкували – встановили металеві контейнери, і (хоч не настільки вже ретельно) порядок таки трохи був. І от у жовтні місяці «зникли» сміттєві баки і знову почали «рости» купи сміття. Мало того, що практично відсутня огорожа із професійним ліцеєм (колишнє 5-те училище), що там суцільні хащі, та ще додати розсипане вздовж дороги сміття, яке розноситься вітром, відсутність тротуарчику бодай якого, – ця міська дорога, Довбуша, чи не найгірша у нашому місті. Хоча раніше містяни дали їй неофіційну назву – вулиця Дем’яна Бідного, зважаючи, які хати набудували вздовж.
Проте, як виявилося, ніби-то елементарне питання вивезення сміття – проблема не менш складна, аніж капітальний ремонт вулиці Довбуша. І кожна «сторона» має свою незворушну точку зору. Найперше ми, звісно, звернулися до комунальників.

Погляд комунальників


Керуючому КП «Розділжитлосервіс» Богдану ЖУКУ поставили запитання, чому забрали сміттєві контейнери і перестали вивозити сміття з вул. Довбуша.

  • Громадська організація «Гараж» відмовилася оплачувати послугу з вивозу відходів, мотивуючи тим, що це не їх територія, не закрита територія, і у сміттєві контейнери викидають сміття мешканці Малехова. Хоча Малехів практично 100 відсотків уклав договори з нашою організацією на вивезення побутових відходів.
  • Ви мали договір з ГО «Гараж»? Адже попередні роки працювали спільно: контейнери встановлені, сміття вивозилося…
  • Так, ми уклали договір десь у 2016 році. Вже коли ми згідно рішення виконкому провели коригування послуги з вивезення сміття (вартість кубу став 68 грн), почали нараховувати оплату згідно нової ціни. «Гараж» не погодився з тією ціною і з 2019 року перестали платити за послугу. Хоча ми, забираючи реально до 70 кубів побутових відходів щомісяця, нараховували лише за 28-30 кубів, тобто менше половини з того, що фактично вивозили.
    У ГО «Гараж» заборгованість більше 110 тисяч грн і далі проплата не здійснюється, тому ми і змушені були припинити надання послуги з вивезення сміття.
  • Невиконання договору і не сплата по ньому вирішується у судовому порядку…
  • Ми подали на суд, на стягнення боргів, але суд став більше на їх сторону..
  • І яка тому причина?
  • ГО «Гараж» має бути визначений як об’єкт утворення відходів, адже ми не рахуємо по кількості власників гаражів, а по факту об’ємів вивезених побутових відходів.
    Але на якій підставі гаражники виносять сміття, коли не утворюють відходів?
  • Яким бачите вихід із ситуації?
  • Міська рада має визначити список об’єктів утворення відходів.
    Була пропозиція контейнери ставити між гаражними боксами, ми погодилися і готові були заїжджати, хоча це було би складніше для техніки, але ідея не зреалізувалася.
    Однозначно – за послугу треба платити, тоді все буде вирішено, бо ж всім керує економіка. Ми не можемо безкоштовно вивозити побутові відходи.
  • На цій же вулиці розташована і транспортна дільниця «Розділжитлосервісу».
  • Так, ми продукуємо сміття, у нас на території є контейнери.
  • Сміття нагромаджується, утворюється просто стихійне сміттєзвалище у місті…
  • Це питання не до мене. В першу чергу до тих, хто утворює відходи і скидає їх у неналежному місці. Зрештою, у міській раді є інспектор з благоустрою, який і має стежити за порядком у місті.
  • У Новому Роздолі є не один гаражний масив – є т.зв. «старі гаражі» по вул. Барвінського, є «на пожежці» – по вул. Ходорівській, напроти старого ринку, по вул. Чорновола. Чи є ще десь подібні інциденти? Як там вивозять сміття?
  • Там нема контейнерів, сміття ніхто не вивозить.
  • * *
    Підійшов і директор ДП «Благоустрій» Микола ПОГЛОД, якому, як мовиться, сам Бог велів дбати за благоустрій у місті, до того ж, також власник гаражу на Довбуша. Поцікавилися і його думкою.
  • Звісно, негативно ставлюся до таких от стихійних сміттєзвалищ. Але і не вважаю, що послуга з вивезення сміття має надаватися безкоштовно. Наскільки я знаю, там ще є законодавчі проблеми, немає рішення виконкому, що ГО «Гараж» є об’єктом утворення відходів, тож і зобов’язати їх платити неможливо

Погляд гаражників

Розмова з головою правління ГО «Гараж» Богданом МАГЕРКО і представниками громадського об’єднання була більш об’ємною, адже торкнулися і кількадесятирічної історії, і нюансів законодавства, і навіть обрахування тарифу за послугу з вивезення побутових відходів.
«На початку 2000-х років зібралося троє ініціативних людей і створили громадське об’єднання «Гараж». Головною метою було налагодження постачання електроенергії власникам гаражів. Постачальник електроенергії (на той час керівником установи був М. Кучабський) резонно заявив, що не бажає мати справу поодинці з кількома сотнями власників гаражів, тож треба було створити громадську організацію. Зареєстрували її у 2002 р. І навели лад зі «світлом» на гаражах.
Згодом правління, проявивши ініціативу, вирішило навести лад із сміттям, яке і тоді скидували попри паркан з училищем. У 2003-04 роках найняли машини і вивезли зо 20 «Кразів» сміття. Згодом – більше: купили бляху, майстер зробив для ГО 4 сміттєві баки, які і поставили вздовж дороги (згодом їх, на жаль, вкрали). Заключили договір із ЖКУ. Комунальники вивозили сміття, ми платили – фактично фіксовану суму, близько 1400 грн щомісяця (збирали з гаражників по боксах і сплачували у касу комунального підприємства). У квітні 2017 р. комунальне підприємство підняло ціну і виставили рахунок за цю послугу вдвічі вище – 2700 грн».
«Наша ініціатива, як виявилося, «наказуєма», і зіграла з нами злий жарт: ми самі напросилися платити за вивіз сміття, а тепер нас ще і «нагинають» за те», – по-простому коментували ситуацію представники громадського об’єднання.
Свого часу ГО ініціювало ідею відгородження гаражного масиву і встановлення шлагбаумів на дорозі, але відповідь від міської влади була категорична: «на ваше звернення за №1969 від 27.12.2011 р. виконавчий комітет Новороздільської міської ради інформує, що відповідно до Акту інвентаризації доріг міста Новий Розділ вулиця о. Довбуша є міською вулицею» – демонструють відповідь від 2012 року ще за підписом міського голови В.Туза.

Богдан Жук подав в суд на ГО «Гараж» за несплату за послугу з вивезення відходів.
Судові баталії тривали понад рік. «Скажімо так, на нашу думку, не зовсім чесні, бо навіть повістки про судове засідання вчасно не надходили», – продовжують розповідати представники гаражного ГО «Гараж», натомість демонструючи копії численних рішень і формальних «переписок».
Вже як виявилося у ході судового засідання, згідно діючого законодавства ГО «Гараж» (уявіть собі!!) і не зобов’язаний був укладати угоду з комунальним підприємством, оскільки не визначений джерелом утворення побутових відходів: «гараж як будівля для зберігання транспортних засобів не є джерелом утворення відходів, адже гараж відсутній у «Переліку джерел утворення відходів та їх розрахункових одиниць», затвердженого разом із «Правилами визначення норм надання послуг із вивезення побутових відходів» наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №259 від 30.07.2010 р., а також у «Нормах надання послуг із вивезення побутових відходів у м. Новий Розділ», затверджених 02.11.2011 р. рішенням виконкому Новороздільської міської ради №408».

  • Одразу ж зустрічне питання: а якщо виконком прийме рішення про визнання ГО «Гараж» джерелом утворення побутових відходів?
  • Якщо схочуть прийняти таке рішення, то хай приймають у законодавчому полі. Але щоб визнати джерелом утворення відходів, приміром, ГО «Гараж», треба виміряти норму, у законодавстві є чітко вказані правила вимірювання, тобто мають бути протоколи вимірювань – по 7 днів кожної пори року (схема чітко розְְ’яснена Кабміном), мають, зрештою, бути майданчики на закритій території, де не буде змішування відходів від власників гаражів і від мешканців міста, має бути документально підтверджено. По-друге, має бути не менше двох однотипних джерел утворення відходів. Чому саме за ГО «Гараж» йде мова, а за інші ні? Яка різниця між гаражами по вул Барвінського (що за стадіоном), біля Струцького на «бамі», біля пожежної частини по вул. Ходорівській, біля старого ринку чи, приміром, гаражем біля 3-ї школи? Адже ніде ніякі гаражі не платять за вивіз сміття.
    Формально гараж не утворює відходів. Сміття утворює людина, яка приходить в гараж. Тобто ті ж новороздільці, які сплачують за вивіз сміття по місцю проживання, як мешканці міста. Згідно затверджених норм, у нашому місті кожна людина в середньому в місяць продукує, згідно виставлених рахунків, 130 л побутових відходів і якусь частку платить за габаритне сміття. Реально, чи стільки утворює відходів кожен мешканець? Тобто якщо я, припустимо, виніс сміття у гаражі, то я його не виніс біля мого будинку, а в Новому Роздолі послуга з вивезення відходів надається за контейнерною схемою, тобто мешканці можуть кидати сміття у будь-який контейнер у місті. Чи я маю платити двічі? Як мешканець (за контейнери біля свого будинку) і як власник гаражу (за контейнери на вул. Довбуша)? До того ж, вулиця Довбуша, як ми уже згадували, це міська вулиця загального користування, тож тут згідно схеми розміщення сміттєвих контейнерів, яку затвердили на виконкомі 27 березня 2018 року, були передбачені два місця для розміщення контейнерних майданчиків. Чому забрали ті контейнери? Чому порушили схему розміщення сміттєвих контейнерів, та ще й у місцях скупчення людей, зокрема, біля АЗС на перехресті Довбуша і Чорновола?
    А якщо, як стверджують комунальники, на гаражах певні особи займаються підприємницькою діяльністю і продукують сміття, то це вже інша справа, і хай цим займається податкова.
    Крім того, хто буде вичисляти, який гараж щодня відкривають, який раз в рік, а які безгосподарні уже десятиліттями, і хто носитиме квитанцію про оплату за вивіз сміття щомісяця кожному власнику гаражів? Це аж ніяк не входить в обов’язки громадського об’єднання.
  • Добре, тоді продовжимо: яким же було кінцеве рішення суду?
  • Рішення суду від 28 листопада 2017 р. гласить, що раз угода укладена, то ми зобов’язані виконати цю угоду. Тобто до кінця 2017-го року ми маємо сплатити комунальній установі, як і зобов’язалися, по 1395 грн щомісяця за вивіз сміття. Що ми і зробили. Але, наголосив суд, по 1395 грн (як вказано в угоді), а не по новій виставленій ціні – 2700 грн.
    Так що ми всі свої зобов’язання згідно укладеної угоди виконали. І наприкінці 2017 р. подали до КП РЖС листа про розірвання договору, який і був чинним до кінця 2017-го.
    Аж в 2019 році, тобто після 15 місяців після завершення дії договору, ГО «Гараж» вручили претензію, мовляв, у вас борг понад 50 тисяч гривень. Звідки? Бо «їх комп’ютер нарахував»? Усі місяці, та ще й по новій ціні 2700 грн? Хоча між ГО «Гараж» та комунальним підприємством не було ні угод, ні домовленостей, ні жодних господарських відносин.
  • На завершення, ще про вулицю Довбуша….
  • Так, вулиця загальноміська, і у вкрай занедбаному стані.
    Повертаючись до тих же сміттєвих майданчиків: якщо уважно поспостерігати, то чітко видно, скільки мешканців з приватного малехівського сектору викидують тут сміття «по дорозі», скільки авто з нових поселень біля озера Барвінок зранку тут викидають сміття, а не раз привозять і мішки з будівельним сміттям, бо на «кварталі» ж вичислять і скажуть додатково оплатити.
    Про капітальний ремонт цієї вулиці говорять давно, поки безрезультатно.
    Проте цієї весни ГО «Гараж» встановило лоток для прийому дощових вод біля 13 і 14 гаражними боксами на вулиці Довбуша, зверху встановили решітку. І звернулися до транспортної дільниці КП РЖС, аби виготовили споруду для прийому і відведення дощових вод з території транспортної дільниці і спрямували їх або в існуючу систему зливної каналізації, або у стічну канаву. Адже, маючи свою техніку, це не так й складно зробити. Але .. віз і нині там.
    От і виходить, зробили добро, проявили ініціативу, а тепер, як мовиться, «за моє жито мене ще й бито».

Погляд міської влади


Щоправда, лише перекинулися кількома словами з Романом Суряком, спеціалістом І категорії Управління житлово-комунального господарства Новороздільської міської ради, або, як звично називаємо, інспектор з благоустрою.
«Практично це – офіційне сміттєзвалище. Але щоб притягнути до адміністративної відповідальності, потрібно встановити особу порушника. ГО «Гараж», чітко визначено законодавством, не є джерелом утворення побутових відходів. Значить, «виловлювати» поодиноких городян, котрі тут скидають сміттєві пакети? Це вже справа поліції».
Хоча, знову ж таки, невже поліції бракує справ, щоб виловлювати людей із сміттєвими пакетами? Смішно, як мінімум…
До того ж, як повідомив інспектор, до міської ради офіційно не надійшло жодного повідомлення, чи листа про сміттєве неподобство, яке твориться на Довбуша на гаражах….
Чекаємо, поки пригріє?
Зрештою, очевидь, саме міській владі належиться розрубати оцей «гордіїв вузол», котрий щораз тугіше затягується протягом останніх років.

Погляд новороздільців


А що тут говорити?
У місті слід навести лад.
Хіба мало нам стихійних сміттєзвалищ навколо міста, у лісах та на цвинтарях, щоб розводити їх ще у самому місті?

Схожі повідомлення

Дівчата і карате.. .Чи це заняття тільки для хлопців?

admin3

Успіх збірних команд Нового Роздолу на обласних змаганнях з плавання!

admin3

У новороздільських дітей своя війна з російськими нелюдами-загарбниками

admin3

22-24 листопада команда Новороздільської ДЮСШ з волейболу 2011 року народження успішно стартувала у Чемпіонаті України Дитячої ліги

admin3

Спростування статті  «Шановна Новороздільська Громадо!» на сайті «Вісник Розділля», передрукованої  2 серпня 2024 р. із сторінки Facebook – спільноти  «ВІДРОДИМО СТАРИЙ РОЗДІЛ», видаленої сьогодні, 4 серпня

admin3

Захисникам – односельчанам – пакунки від волонтерської команди сіл Гранки Кути та Берездівці

admin3