16.5 C
Lviv
29.09.2023
Новороздільська ОТГ

Микола УМІНСЬКИЙ: післяслово у спогадах батьків, однокласників та класного керівника

Новорозділець Микола Умінський, чин похорону якого відбувся 18 квітня, не воював на фронтах у першій лінії, але на війну у березні 2022 –го зголосився добровольцем, аби захищати рідну землю від російського агресора. І цей  вчинок 45-річного містянина багато важить, якщо зважити, що такий вияв готовності воювати і ризикувати життям за Україну, не набув у суспільстві постійного масового характеру. Приємно, що у Новому Роздолі  добровольців – військовослужбовців  є чимало.

Проте один штрих у його добрій волі іти на війну можна вважати винятковим. Про це  поміж іншим оповіла вашому автору матір Героя – Людмила Федорівна. Виявляється, що Микола Умінський не відзначався аж таким здоров’ям, тому його свого часу у військкоматі комісували. Але коли 24 лютого минулого року  споконвічний російський  ворог вкотре віроломно  вдерся на наші терени,, врівноважений і скромний новорозділець прийняв, можливо, головне рішення у своєму житті.

У вінок світлої пам’яті про Героя –  післяслово про Миколу Умінського  у спогадах батьків, однокласників та класного керівника .

Катерина Михайлівна БЕРЕЗОВСЬКА, класний керівник, ЗЗСО №5:  

– Болить душа, коли на війні гинуть наші хлопці, захищаючи Вітчизну від ворога. І з особливим болем здригається серце, коли  відходять у вічність учні, яких свого часу навчала у школі…Я була класним керівником класу, у якому навчався Микола Умінський.  

Це був клас, де, як мені видається, домінувала хлопчача солідарність, ніхто не був маминим синочком. Це був клас – люкс. Я навчала їх алгебри і геометрії. І попри навчальний процес намагалася бути для учнів наставницею, була їм як коліжанка, аби вони відчували опору і довірливість. І вони, зокрема, Микола Умінський, Микола Павлюк, Іван Чухлій,  Кость Краснопьоров та інші учні та учениці відповідали взаємністю.

 Після закінчення школи, коли Микола бачив мене д на вулиці, то ще здалеку вітався  і радів. Одне слово, як учня дуже його любила.

  І коли дізналася про його смерть під час несення служби, у  пам’яті до деталей зринули спогади про цього учня. Він був з тих, хто викликав довіру, з ним  можна було  говорити відверто з приводу класних ситуацій, які  час від часу виникали, і бути впевненим, що Микола розуміє суть і зробить правильні висновки. Цей учень  ніколи не виходив з себе, це була  така світла  душа, він щоразу тішився, коли бачив добрі вчинки, коли комусь  допомагали. Однозначно  вирізнявся добротою та відчуттям  справедливості. Ніколи не робив зла, здебільшого  дружив з хлопцями, був  сором’язливим, але надійним та кмітливим. З ним можна було йти в розвідку…

Руслан НАГІРНЯК, однокласник:

– Як однокласнику мені вкрай важко переживати звістку про смерть Миколи Умінського. Насамперед, висловлюю щирі співчуття батькам і  рідним мого товариша, а відтак і Новороздільській громаді, з приводу непоправної втрати. Я вчився з Миколою у п’ятій школі з першого класу, він мені дуже близький, немов рідний. Микола був відданим другом і надійним товаришем.

Із визначальних рис характеру відзначив би виваженість та надійність Миколи.

 По закінченні 9-го класу Микола поступив на навчання у Львівське училище залізничного транспорту, мабуть, на такий вибір спонукали батьки, які працювали у цеху об’єднаного залізничного господарства РДГХП «Сірка». Згодом деякий час працював за професією у залізничному підрозділі сірчаного підприємства, а коли «Сірка» занепала, Микола змушений був опановувати інші професії, наскільки мені відомо, пов’язані з будівництвом.

Востаннє ми з ним зустрічалися в грудні 2022-го, коли Микола нетривало перебував у Новому Роздолі. І от тепер …зустрічаємося у капличці за день до проводів у останню путь. Ще раз  співчуття рідним і близьким, спочивай з миром, друже, ти з честю виконав свій обов’язок воїна…

Микола ПАВЛЮК, друг дитинства, однокласник:

– Ми з Миколою – «бамівські» хлопці: він з батьками жив у квартирі у «китайській стіні», а я по сусідству. Особливо ми здружилися десь починаючи із шостого класу. Це був справжній друг і по закінченні школи ( хоча  Микола швидше покинув наш клас, поступивши на навчання за спеціальністю «помічник машиніста тепловоза» у Львівське училище залізничного транспорту) ми продовжували товаришувати. Пригадую,  у березні 2022-го, коли він мені повідомив, що має прибути  такого то числа  у військкомат (тепер – Миколаївський районний територіальний  центр комплектування  та соціальної підтримки), то я запропонував підвезти його і мого товариша Романа, який теж отримав повістку, у Миколаїв своєї автівкою. 

(До розмови долучилася мати ще одного однокласника Микола – Кості Краснопьорова, який натепер  живе в Києві  і додала, що Микола був щирим, товариським і відвертим у судженнях, що підкреслювало його самодостатність. «Від дружив з Костею, коли була нагода, заходив до нас у гості… А тепер приходитиме у спогадах…»).

 До речі, у четвер, напередодні передчасної смерті під час охорони об’єкта військової інфраструктури, Микола телефонував мені, розпитував як там у Новому Роздолі, як наші «однокашники», принагідно, просив дізнатися, коли працює одна знайома стоматологиня, бо хотів  полікувати у неї зуба.

До речі,  про військову службу говорив здебільшого загальними фразами. І це, вважаю,  правильно, бо  після російського вторгнення  «феесбешна» мережа, думаю, проникла і на наші терени. Тож однокласник був стриманим. Утім, все таки  повідомив, що тижні через два у нього буде «законна» відпустка, тож у Новому Роздолі буде час і з батьками, і з сестрою та швагром, які живуть у Львові, зустрітися, звісно, обов’язково  і з друзями та однокласниками.  Проте, на жаль,  не так сталося …

Валерій Якович УМІНСЬКИЙ, батько :

– У Новий Розділ я прибув у 1974 році  після служби в армії  і влаштувався працювати в цеху об’єднаного залізничного господарства РВО «Сірка», там і познайомився з майбутньою дружиною Людмилою, яку скерували працювати на підприємство після закінчення Дніпродзержинського залізничного технікуму на Дніпропетровщині. У нашій сім’ї Микола первісток, звісно, ми були дуже щасливі.  А через чотири роки  народилася донечка Тетяна. Для маленького  Миколки це була така радість, тішилися і ми з дружиною. Скажу, що вони дуже любили одне одного, бувало, в дитинстві Миколка її захищав, коли під домом між дітьми виникали якісь тертя та сварки.

Після заміжжя Тетяна (до речі, її чоловік Олександр однокласник Миколи)  народила  трійко дітей –  донечку Софійку  і двох синів – Назара та Данила. Син Микола їх дуже  любить, особливо наймолодшу племінницю Софійку.

У перші тривожні тижні російського вторгнення Микола сказав мені, що вирішив їхати у військкомат і зголоситися  у ЗСУ. У його словах вчувалося запитання, що ми на це скажемо. І, пригадую, ми з донечкою були схожої думки: якщо ворог пішов війною, то державу треба захищати і перемогти. І раз  він так вирішив, це правильно…

Людмила Федорівна УМІНСЬКА, мама :

–  Ох, Миколо, Миколо, любий сину! Що маю сказати про тебе  людям?  Ти для батьків і для сестри – найкращий. Знаю, що  такої ж думки твої вірні друзі та однокласники. Для мене ти був особливий ще й тим, що змалечку любив дивитися як пораюся біля плити на кухні, готуючи страви. Подорослішавши, запитував як готувати борщі – супи, вареники, тістечка та солодку випічку. Невдовзі і сам готував – смачно – смачно. Не знаю, можливо, йому слід було іти вчитися на кухаря десь у харчовому училищі чи технікумі, бо, кажу, дуже йому подобалося готувати. Але на сімейній раді вирішили, що, як і батьки, син  має бути залізничником. …

До речі, коли син проходив службу у підрозділі ТРО, охороняючи об’єкти важливої інфраструктури, то інколи телефонував мені, перепитуючи, які інгредієнти додати до деяких справ. А ще Микола любив допомагати нам на дачній ділянці поблизу «телевізійної вишки»: копав, садив, цюпав, підгортав. Під час однієї з недавніх телефонних розмов син поділився своїми планами на майбутнє: придбати недорогу хатину у Берездівцях, аби працювати на ділянці біля землі.

Такі от  вподобання  за свого життя мав син. Але, хоча і міг за станом здоров’я уникнути військової служби, полишив рідний дім, мирний Новий Розділ і пішов на війну. І сповна виконав свій військовий обов’язок. Земля тобі пухом, наш рідний…

Підготував Іван БАСАРАБ

Схожі повідомлення

У Новому Роздолі оперативники затримали 50-річного зловмисника, який реалізовував наркотики у себе вдома

admin3

Волонтерство громади с. Гранки-Кути – дружна спільнота підтримує ЗСУ

admin2

ГО “Всесвіт з Україною” побували у Новому Роздолі – про туристичний потенціал Розділля

admin2

Будівництво дощової каналізації по пр. Шевченка, 28-28-а – “стартував” ще один проєкт

admin2

У неділю – благодійний велопробіг територіями чотирьох сусідніх громад. Долучайтеся!

admin2

Наші юні спортсмени продовжують тренуватись на спортивних зборах в Сколе

admin3

Залишити коментар