16.5 C
Lviv
29.11.2023
Новороздільська ОТГ

Ярина ЯЦЕНКО: «Намічена співпраця Новороздільської  громади та  Ленчинського повіту обіцяє бути  взаємовигідною. Протягом 2-денного візиту ми вже встигли обмінятися деяким корисним досвідом»

23-24 лютого  в рамках програми транскордонного співробітництва  Interreg NEXT Польща Україна 2021-2027   делегація Нового Роздолу у складі міського голови Ярини Яценко, начальника Управління житлово-комунального господарства Андрія Білоуса та головного лікаря Новороздільської міської лікарні Олега Стеціва спільно з головою Стрийської районної ради Михайлом Лучечком  перебували з робочим візитом в Ленчинському повіті (Польща).

Своїми враженнями про підсумки  візиту в сусідню країну, який, до речі, відбувся на запрошення польських партнерів, з  репортером «Вісника Розділля» поділилася Ярина Яценко.

-Мабуть, для більш повного уявлення про регіон, де перебувала наша делегація, зазначу, що загалом у Ленчинському повіті проживає 60 тисяч осіб, а у адміністративному центрі місті Ленчна – трохи  менше 20 тисяч мешканців, решта – у сільській місцевості. Зупинюся на позитивному досвіді цієї польської громади, який вартувало б запозичити і нам .

 В першу чергу, «родзинкою» Ленчної є новозбудована потужна  лікарня – опіковий центр, який, за нашою термінологією, має республіканське значення. Відповідно, цей медичний центр фінансується з державного бюджету. Як дізналася від урядників Ленчної, вказана лікарня є прикладом успішної реалізації місцевої ініціативи, втіленої у вдалий проєкт. До речі, лікарня прикметна і ще однією вдалою спеціалізацією, яка приносить медичному закладу відчутні прибутки. Це, зокрема, проведення хірургічних операцій із зменшення шлунку. Тут  щодня проводять 7-8 таких операцій  і, відповідно, у лікарняну касу надходить 160 тисяч злотих.

Це добрий приклад для Новороздільської лікарні, в розумінні того, щоб шукати свою спеціалізацію та напрямки розвитку, не обов’язково так  як  в цьому місті, але як один із  способів розвитку медичного закладу. Звичайно, є один важливий нюанс, який недосяжний поки що для нашої громади – це значна фінансова підтримка на реалізацію схожих проєктів Європейським Союзом. До речі, цей шпиталь надає пацієнтам учетверо більше медичних послуг на рік, аніж наша лікарня.  Звичайно, левова частка послуг припадає саме на вказані спеціалізації, однак цей досвід в будь – якому випадку корисний для вивчення. А відтак, можливо, зможемо напрацювати і свій ефективний, новороздільський проєкт. Вже зроблено важливий крок – із польською лікарнею досягнуто домовленостей про співробітництво. Приємно, що польські партнери запевнили, що охоче ділитимуться з нами досвідом, оскільки свого часу вони проходили схожий шлях виходу із скрутних ситуацій на успішні проєкти. І принагідно  повідомили, що вони напрацювали ще декілька проєктів, які принесуть лікарні суттєві вигоди та прибутки.

Очевидно, в процесі візиту ви розповідали полякам як функціонує наша міська  господарка, які надаються послуги населенню. Що видалося полякам найбільш цікавим для перейняття новороздільського досвіду

– Приємно відзначити, що в дечому ми не гірші за ленчинців. Зокрема, у нас вже декілька років функціонують  соціальні служби. У Ленчні тільки нещодавно відкрито декілька схожих  закладів. До речі, у Ленчні доволі оригінально вирішено питання харчування пацієнтів у місцевій лікарні – страви для пацієнтів готує міський соціальний центр, схожий із нашим «Тавором», який опікується неповносправними, ще один Центр організовано як пральню. Щоправда, у Ленчні соціальні видатки  повністю фінансуються з державного бюджету.

Також у Ленчині функціонує будинок для людей поважного віку, який опікується  двадцятьма особами похилого віку. До речі, соціальні працівники їх щодня привозять з домівок проживання, де з ними займаються за відповідною програмою і харчують. До речі, цікавим для поляків стала організація процесів у нашому Територіальному центрі соціального обслуговування, наявність тут  перукарні, пральні, послуг швеї, спортзалу, Соляної кімнати та інших реабілітаційних послуг. Додам, що наведені вище соціальні послуги у повітовому адмінцентрі фінансуються з державного бюджету. Тож місцевий бюджет Ленчної має більше можливостей фінансувати вирішення поточних важливих робіт – як от, ремонт доріг, покращення інфраструктурного ландшафту тощо. У Новороздільській громаді видатки і на вказані послуги соціального пакета, і на  ремонт доріг та на розв’язання низки проблем  фінансуються з місцевого бюджету.

В ході візиту польські партнери поінформували нашу делегацію і про освітню галузь. Зокрема,  у Польщі дещо відмінна від нашої система освіти:  до 8-го класу навчання – це молодша («подставова») школа, наступні п’ять років учні навчаються у так званій старшій школі (на кшталт наших ліцеїв). Далі навчання у вищих навчальних закладах. Загалом процес навчання і здобуття вищої освіти завершується у 25-27 років. До речі, фінансування дошкільних навчальних закладів і початкової школи здійснюється з бюджету громади, далі – з бюджету повіту. Якщо говорити про стан польських навчальних закладів, які ми відвідали, то він, в основному, схожий з нашими школами.

Поміж іншим, відвідали мультимедійний  тир, у якому учні, стріляючи із різної зброї у мішень «промінчиками», вчаться влучності. Зараз у Новорозділському ліцеї плануємо облаштувати кабінет захисту Вітчизни, тож думаю використати цей досвід і в нас. Зважаючи на війну, таке рішення цілком виправдане і принесе новороздільським  учням користь.  

Чи ознайомлювали делегацію із діяльністю підприємств, які забезпечують діяльність міської господарки?

-Звичайно, з цією метою ми відвідали Ленчинське повітове дорожнє господарство. До слова, у їх арсеналі є так звані «плювачки» для забризкування асфальтною сумішшю ямкових ділянок доріг. Така техніка застосовується і в нас, хоча чула від деяких обізнаних містян, що це, мовляв, у ремонті доріг вже відстала технологія. Одне слово, парк дорожньої техніки схожий із нашим. До речі, ми домовились з керівництвом Ленчинського повіту про участь у спільних комунальних програмах. Звісно, навіть втілюючи їх, навряд чи ми швидко наздоженемо поляків у цьому, адже там такі роботи вже багато років фінансуються державою із значною часткою коштів Євросоюзу. А в нас…я вже вище зазначала, що здебільшого з місцевого бюджету або у форматі співфінансування. Чого явно недостатньо. Тому й така різниця із станом центральних доріг.

Візит української делегації у Польщу  співпав із роковиною неспровокованого вторгнення росіянців в Україну…

-Так, передбачаю продовження запитання, тож відповідаю. Звичайно, 24 лютого на вшанування героїчного спротиву українців та цивілізованих держав Європи та світу московитам, у Ленчні відбулася урочистість, де я мала змогу виступити перед польською громадою, відзначаючи, наскільки вагому підтримку Україні надавала і надає Польща. До слова, передала дітям, що брали участь у заході, смаколики із вишиванковими візерунками, виготовлені  колективом Управління соціального захисту населення. Принагідно, вдячна нашим творчим працівникам, а також відділу інформаційної політики та зв’язків з громадськістю, який підготував якісну і змістовну презентацію Новороздільської громади.  А згодом відбувся концерт, гарний і змістовний. Найбільше нашу делегацію вразило те, що поляки виконували добру половину пісень українською мовою. А гаслом програми було виконання хором Гімну України та пісні «Червона калина» – знаменитою маршовою піснею Січових Стрільців, яка стала Гімном ОУН – УПА. І це говорить про переосмислення нашим братнім народом певних епізодів у нашій спільній історії.

А завершуючи своєрідний звіт про перебування у Польщі, відзначу, що він виявився плідним, напрацьовано низку проектів співпраці, тож можна стверджувати, що формат транскордонного співробітництва є важливим елементом розвитку наших громад, особливо в час російсько – української війни та місцевого урядування  в умовах воєнного стану.

Розпитував Іван БАСАРАБ

Схожі повідомлення

“Школярик” – для Новороздільської громади

admin2

Поліцейський дискурс школярам про зміни до Правил дорожнього руху

admin3

У день відкриття автомийки у Березині – акція!!!!!

admin2

Добрі справи людей доброї волі: із староства с. Берездівці відправлено черговий гуманітарний вантаж від Новороздільської громади  у Херсонську область

admin3

У новороздільських дітей своя війна з російськими нелюдами-загарбниками

admin3

Сьогодні воїна Івана Красівського у останню путь, окрім рідні, проводжали мешканці його родового селища Роздолу, представники місцевої та Новороздільської територіальної влади, побратими, з якими захищав ВІтчизну наш земляк, друзі та однокласники Героя…

admin3

Залишити коментар