16.5 C
Lviv
19.06.2024
Стрийщина

 Що таке моральна шкода?

На це та інші запитання сьогодні шукатимемо відповідь спільно із із фахівчинею Новороздільского бюро правової допомоги Оленою Городицькою.

Пані Олено, скажіть будь ласка, що слід розуміти під поняттям моральна шкода?

Моральна шкода – це втрати  немайнового характеру  внаслідок  моральних  чи фізичних страждань,  або інших негативних  явищ,   заподіяних   фізичній   чи   юридичній   особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Як можна її охарактеризувати?

Вона характеризується наступними чинниками:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;

2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

У яких випадках можна стягувати моральну шкоду?

Фізична особа може стягувати майнову шкоду в будь-якому випадку порушення її прав, незалежно від того, чи передбачено це договором чи законом. Зазначу, що психологічне напруження, розчарування та незручності, які виникають внаслідок порушення прав фізичної особи, навіть якщо вони не потягли вагомих наслідків у вигляді погіршення здоров’я, можуть свідчити про заподіяння їй моральної шкоди.

Що може стати підтвердженням завданої моральної шкоди?

Підтвердити душевні страждання можуть показання свідків (друзі, колеги по роботі, сусіди), характеристика з місця роботи, виписки з медичного закладу або від психолога (зокрема, рахунки за надання ним психологічної допомоги), висновок незалежної психологічної експертизи.

Звертаю увагу, що стягнути моральну шкоду можна шляхом подання позовної заяви до суду.

У якому вигляді та розмірі можна стягнути моральну шкоду?

Чинним законодавством передбачено, що моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб.

Щодо розміру моральної шкоди варто зазначити, що законодавством не встановлено конкретний її розмір за порушення того чи іншого права, а також не передбачено ні мінімального, ні максимального її розміру. Тобто, розмір моральної шкоди є оціночним поняттям.

Саме тому кожна особа, чиє право було порушено, самостійно визначає в чому полягає завдана моральна шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно, який грошовий розмір завданих їй душевних страждань та зазначає про це у позовній заяві, додавши докази, якими це підтверджується.

Проте, остаточне рішення щодо визначення розміру моральної шкоди приймається судом, а розмір відшкодування, що присуджується, не може бути надмірним та має кореспондувати глибині та силі страждань, які мав потерпілий у зв’язку із порушенням його прав, а також відповідати поведінці завдавача шкоди.

Протягом якого строку можна звернутися до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди?

Нагадую, що позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Позовна давність є загальна (становить 3 роки) та спеціальна.

Якщо стягувати моральну шкоду, завдану затопленням квартири, то строк позовної давності буде становити 3 роки.

У справах про відшкодування моральної шкоди, заподіяної поширенням відомостей, що не відповідають дійсності і порочать честь, гідність чи ділову репутацію фізичної або юридичної особи, строк позовної давності становить 1 рік.

Важливо, що під час дії воєнного стану на території Україні, строк для пред’явлення позову продовжується на строк його дії.

До вимог про відшкодування моральної шкоди у випадках, передбачених трудовим законодавством, строк позовної давності становить 3 місяці. Але під час  карантину такий строк продовжено на час його дії. Нагадаю, що Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 27.05.2022 року карантин в Україні продовжено до 31 серпня 2022 року.

Чи оподатковується сума моральної шкоди?

Відповідно до податкового законодавства до доходу фізичної особи включається і сума відшкодування моральної шкоди, проте, з певними особливостями.

Так, не буде оподатковуватися сума моральної шкоди, яка не перевищує чотирикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Станом на 2022 рік ця сума становить 26 тисяч гривень.

Якщо розмір моральної шкоди, визначений за рішенням суду буде більший, потрібно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%).

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі нагадуємо, що отримати  безоплатну правову допомогу Ви можете у будь-який зручний для Вас спосіб:

  • звернувшись до Бюро правової допомоги за адресою: м. Новий Розділ,  вул. Чорновола, 12.
  • зателефонувавши:  068 875 17 00 (Новороздільське бюро правової допомоги), 067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр),                                  на гарячу лінію: 0800 21 31 03
  • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»:  https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

Схожі повідомлення

Вогнеборці ліквідували займання сухої трави у с. Мохнате на Стрийщині. Палії, БУДЬТЕ людьми – майте СОВІСТЬ!

admin3

Рятувальники допомогли хлопчику у Тростянці

admin2

У Сколе затримали киянина, який знімав об’єкти критичної інфраструктури

admin2

Біля Жидачева під час ремонту дороги знайшли міну

admin2

Юна боксерка з Демні отримала бронзу на Чемпіонаті України

admin2

У Жидачівській ЗЗСО №1 встановили меморіальний барельєф, присвячений полеглим випускникам школи, зокрема, і Героєві України Тарасу Матвіїву

admin3

Залишити коментар