16.5 C
Lviv
23.07.2024
Новороздільська ОТГ

Проєкт в дії – інвентаризація дерев у парку палацу Жевуських-Лянцкоронських

Палац Жевуських-Лянцкоронських у селищі Розділ і великий парк біля нього – родзинка нашої громади і мрія кожного повернути йому колишню красу і велич.

Напевно, стартом для відновлення наразі хоча б парку став пілотний проєкт громад “Прозора та партисипативна система інвентаризації зелених зон в Україні: iTree4UA”, який впроваджуватиметься в чотирьох областях України. Зокрема, у Львівській області переможцем стала ГО «Агенція Розвитку Розділля» (голова Андрій Кравчишин) – переможців голосила ГО “Український екологічний клуб “Зелена Хвиля” наприкінці квітня.
Представники громадської організації та волонтери пройшли безкоштовне навчання з використанням інструменту інвентаризації та оцінки екологічних екосистемних послуг дерев i-Tree Eco.
І вже 27 червня провели перший етап інвентаризації насаджень у парку біля палацу Жевуських-Лянцкоронських.
У рамках підготовки до практичної реалізації проекту було здійснено дві попередніх поїздки у парк – староста смт. Розділ Тарас Овсяник, головний архітектор Ірина Мельник, головний спеціаліст земельного відділу, депутат Новороздільської міської ради Тарас Шаран, землевпорядник Богдан Николин, координатори проєкту – Ігор Броневич, Андрій Кравчишин та голова Молодіжної ради Ростислав Савостьянов, лісник-ветеран Микола Гринькович, представник регіонального ландшафтного парку «Стільське горбогір’я» Андрій Жила – визначали межі парку та позначали рідкісні види зелених насаджень – спірея, катальпа бегонієвидна, дуб черепитчастий, сосна Веймута, дуб червонолистий, метасеквойя, гінкго білоба та інші.
ГО “Агенція Розвитку Розділля” планує провести інвентаризацію якомога більшої кількості цінних порід дерев, що знаходяться на території парку біля палацу Жевуських-Лянцкоронських, який є пам’яткою архітектури XVIII-ХІХ ст. Парк площею понад сім гектарів почали закладати ще на початку ХVІІІ століття. За Кароля Лянцкоронського парк поповнився рідкісними екзотичними рослинами й на його території були чотири оранжереї.


Так, наразі парк подекуди більше нагадує ліс, але наявність цінних дерев, видимі ще доріжки та алейки і завзятість волонтерів та наполегливість ГО «Агенція Розвитку Розділля» мусить довести проєкт до логічного завершення – відновлення парку, створення тут цікавої туристичної локації.
У понеділок волонтери (понад 30 чоловік)з цікавістю оглянули і за допомогою сучасних приладів зафіксували параметри більше 70 дерев. Серед них і рідкісні, про які багато цікавого розповіли лісники та біологи. Взагалі парк – це завжди місце потужної позитивної енергетики, тож просто подихати свіжим повітрям і навіть «пообійматися» з деревами додає життєвої наснаги.
Заступник міського голови з питань діяльності виконкому Ольга Ганачевська задала тон роботі: «Ставайте обов’язково до спільної знимки, адже ви будете перші, хто почав тут робити зміни. Тут дуже красиво, але, на жаль, занедбано. Так, це дійсно початок великої масштабної роботи, тож висловлюю вдячність організаторам, громадській організації, які взяли на себе відповідальність, і усім волонтерам».


Як проводити інвентаризацію дерев, детально продемонстрував представник громадської організації “Український екологічний клуб “Зелена Хвиля” Денис Триліс, який приїхав з Києва, на прикладі дуба обхватом більше 5 метрів і якому уже понад 500 років, стверджували фахівці. І робота закипіла, адже волонтери – представники Новороздільської міської ради, ГО «Агенція Розвитку Розділля», молодіжних організацій «Українська молодь – Христові» та «Тризуб» ім. Степана Бандери, небайдужі мешканці громади і навіть переселенці, різного віку та статусу – жваво взялися до роботи, на ходу вивчаючи сучасні прилади, параметри відомої американської системи інвентаризації зелених зон в Україні та особливості нашої місцевої флори.
До речі, «у вас дуже жваві активні люди, парк чудовий, і волонтери приємно дивують, наскільки активно і швидко навчаються, думаю, буде продовження» – поділився враженнями Денис Триліс. І детально та доступно пояснив суть нового для України проєкту:
«Ефективне управління починається з повного всеохоплюючого володіння інформацією про зелені ресурси. Тому інвентаризація дерев вкрай важлива. Проєкт iTree4UA, націлений на те, щоб в Україні працював інструмент iTreeEco, який допомагає громадянам і владі цінувати свої дерева і краще управляти ними, тобто розуміти, де яка порода краще себе почуватиме, як краще доглядати за деревами і скільки вартують екосистемні послуги, які надає кожне окреме дерево.
Наше завдання – зібрати польові дані і обробити в американській програмі iTreeEco, внаслідок чого отримаємо перелік відомостей дерев, що вони дають місту, парку, тобто, яка від них користь. Такі дані дуже потрібні і для наукових робіт, для захисту зелених насаджень від вирубки.
Проект покликаний зробити програму iTreeEco доступною для користування в Україні. Ця програма потребує адаптації до українських умов, внесення поправок, аби вона максимально точно працювала у нас. Наша організація занесла в цю програму геолокаційні координати усіх громад в Україні. Будь-яка людина може безкоштовно скачати і користуватися iTreeEco на польових виїздах. Її унікальність в тому, що вона пристосована для волонтерів, нею легко користуватися і вона дозволяє обраховувати екосистемні послуги дерев, тобто користь дерев у певних одиницях і в грошовому еквіваленті також»
.


Родзинкою стала зустріч із унікальним червонокнижним полозом: прибув до парку і Тарас Гринчишин, голова Львівського відділу, віце-президент Українського герпетологічного товариства, з полозом, котрого виловили на території колишнього дитячого садочку, і який став «фотозоною» для більшості волонтерів, мотивацією перебороти свій страх перед плазунами. Втім, найбільшою мотивацією стала 10-річна Іринка, котра подружилася з полозом, наявно усім продемонструвавши, яка ця півтораметрова «зміючка» добра і безпечна. Багато цікавого і нового про світ плазунів розповів герпетолог Тарас Гринчишин.


Пілотний проєкт здійснюється у рамках проєкту “Прозора та партисипативна система інвентаризації зелених зон в Україні: iTree4UA” за координації ГО УЕК Зелена Хвиля та за фінансової підтримки US Forestry Service International Programs у партнерстві з The Davey Tree Expert Company (розробники продуктів i-Tree у США).

Схожі повідомлення

Змагання з плавання до Дня міста

admin2

Вперше за 7 матчів чемпіонату області ФК «Новий Розділ» зазнав поразки, яка може мати подальші наслідки. Утім, якщо…

admin3

Благоустрій території церкви силами громади і спонсорської допомоги

admin2

Пам”ятаймо, завдяки кому маємо можливість тренуватись та жити під мирним небом!

admin3

Запрошуємо на концерт творчих колективів!

admin3

Контрастний будинок на вул. Винниченка, 19: завдяки ініціативі мешканців світла стає більше, аніж тіні…

admin3

Залишити коментар