16.5 C
Lviv
11.12.2023
Новороздільська ОТГ

Головне питання сьомого пленарного засідання ХХ сесії – Новороздільська міська лікарня

ХХ сесія особлива. Хоча б тим, що стартувала 24 лютого, у чорний день новітньої історії України, у перший день війни, триває уже сім засідань поспіль, які проводилися практично «на ходу», зібрані у терміновому порядку, бувало, і у вихідні дні, по одному-двох питаннях, які потребували термінового вирішення у часи тривожного воєнного стану, і у перший день літа, 1 червня, розглянула важке питання про скорочення штату Новороздільської міської лікарні. Втім, по порядку.

Насамперед депутати взяли до відома підсумки виконання міського бюджету за І квартал 2022 року, про що звітував начальник фінансового управління Ігор Ричагівський.
Також підтримали виділення додаткових коштів на поточний ремонт доріг, точніше, як зараз правильно звучить – «аварійно-відновні роботи». Змінилася не лише назва, а й процедура – формують перелік доріг, які потребують ремонту у Новороздільській громаді (обов’язково у кожному населеному пункті), погоджують з Львівською обласною військовою адміністрацією і приступають до роботи. Члени виконкому додали на ці роботи 1 млн 907 тис грн і загальну сума становить 6 млн 807 тис грн, втім, значне підвищення пального призвело до здорожчання цих робіт.
Ще 50 тис грн виділили на придбання карточок на пальне для міської поліції і громадського формування з охорони громадського порядку «Оберіг».
Володимир Засанський, начальник Управління культури, спорту та гуманітарної політики, доповів про збільшення батьківської плати за навчання у Новороздільській школі мистецтв ім. Олега Рудницького на наступний 2022-23 навчальний рік: за подачею керівництва школи мистецтв оплата зросла лише на 20 грн, крім того, додали пільги для внутрішньо-переміщених осіб (які можуть навчатися безкоштовно) і пільги (50 відсотків оплати за другу спеціальність) для дітей, котрі навчаються у школі на двох спеціальностях.


Питання «Про погодження організаційної структури та чисельності КНП «Новороздільська міська лікарня» зняло бурю обговорення, пропозицій, невдоволення та … непорозуміння.
Думок звучало безліч, втім, у кожній було своє раціональне зерно, своя правда й напівправда, своє бачення та сподівання.
Новороздільська міська лікарня – це насамперед підприємство, нехай і комунальне та некомерційне. Тож повинно заробляти кошти, окрім головного завдання – надання якісних медичних послуг. А для цього потрібен винахідливий і дієвий менеджмент, тим паче, у складні часи воєнного стану.
Головні тези, які озвучив головний лікар Олег Стеців, виступаючи на сесії: зміни будуть і в адміністрації, і в поліклініці та господарській службі. Із 445 посад має залишитися 382. У тому числі посади лікарів зменшаться лише на 1,75, більше буде скорочень середнього і молодшого медичного персоналу. Об’єднують терапевтичне відділення з неврологічним, а на основі травматологічного відкривають травматологічно-реабілітаційне відділення, до якого належатиме і т.зв. «фізкабінет». «Ніхто не планує закривати денний стаціонар», – запевнив Олег Романович, категорично заперечуючи чутки, які поширилися містом. Кабмін з початком війни прийняв Постанову, якою перевів всі лікарні в державі на 1/12 частину фінансування. І, водночас, з січня цього року Кабмін увів в дію Постанову про підвищення заробітної платні лікарям вторинної ланки та молодшому медичному персоналу. «Тобто вимоги до оплати збільшили, але гроші забрали», – пояснив причину такого непопулярного рішення головний лікар. Проте О. Стеців запевнив – на якість надаваних медичних послуг це скорочення абсолютно не вплине.
Міський голова Ярина Яценко про причину виникнення цього питання і шляхи його вирішення ознайомлювала і членів виконкому, і депутатів, і мала розмову з мешканцями міста напередодні сесії, які прийшли до міської ради, обурені рішенням «закриття стаціонарів». «Цього не буде і не планувалося», – категорично заперечила міський голова.

Комунікація та інформативно -роз’ֹяснювальна робота як з колективом медичного закладу, так і з мешканцями громади, адміністрацією лікарні, виглядає так, практично не проводилася, інакше б не було ані таких чуток, ані такого ажіотажу.
Ярина ЯЦЕНКО: «Економічно обгрунтоване доцільне рішення, так, складне і непопулярне, але мусимо приймати, щоб вижити.
Якби не війна…. Не довелося би приймати рішення про скорочення штату. Було уже заплановано «розділити» лікарню на первинку і вторинку, що дозволило би вийти з фінансової скрути, але на час воєнного стану дія цієї Постанови Кабміну призупинена.
Ніхто і не думав закривати стаціонар лікарні. Навпаки, згідно перспективного плану у Стрийському районі має бути головна лікарня у Стрию і допоміжна – у Новому Роздолі. (У попередніх роз’ясненнях, доповнив В. Засанський, лікарня мала ділитися на первинку і вторинку, і вторинка належатиме до т.зв лікарні громади, тобто місцева влада має її утримувати. Втім, війна призупинила такі зміни).
Недофінансування міської лікарні сягає суми 20 млн грн. Стільки треба буде з міського бюджету, якщо все залишиться по старому. Сума непосильна. Тим паче, що і освітянська субвенція недодана (близько 10 млн грн не вистачає). Ще й базову дотацію «врізають» на 10 відсотків. Так, прийняті рішення не дадуть миттєвого ефекту. І виділяти медикам на зарплату з міського бюджету все одно доведеться, але якщо рішення буде прийняте позитивне, то вже не 1 млн 800 тис грн щомісяця, а 800 тис грн, у міру потреби на виплату зарплати.
Чому виникла така заборгованість? НСЗУ оплачує кошти на рівні минулого року, тоді як з 1 січня зросла зарплата лікарям і медсестрам – ось ця різниця і не врахована. А багатообіцяючий пакет збереження кадрового потенціалу НСЗУ не підписала з лікарнею, втім, як і в сусідніх громадах. Міська лікарня цьогоріч підписала більше «медичних пакетів» – 16, аніж попереднього року (було 12).
Мені дуже приємно, – зауважила міський голова, – що міські структури з розумінням поставилися до складнощів воєнного стану і, відповідно, нестачі коштів у місцевому бюджеті. Міська культура, приміром, працює на 0,75 ставки, міські освітяни прийшли з обговореним і прийнятим спільним рішенням провести певні заходи економії. Медики ж особливих ініціатив зекономити не проявляли.
Серед головних зауважень щодо організаційної структури прозвучали такі: чому бухгалтерів у медицині яка обслуговує один медичний заклад, 11, коли в освіті, яка обслуговує 20 освітніх закладів, 10? Наразі у прийнятому рішенні мова йшла по скорочення однієї посади бухгалтера. Найбільш кардинальні зміни у первинці: є по 2 медсестри на одного лікаря. Навіщо, питається? Сестра-господиня, таких посад уже немає у лікарнях. Втім, скорочення посад не означає, що стільки ж скоротять і людей. Минулого року скоротили 38,5 посад, а по факту лише 23 людини. Цьогоріч із названих 63 посад фактично залишаться без робочого місця близько 40 осіб. Бо чимало скорочень стосуватимуться 0,25 чи 0,5 ставок».
Нюанси неодноразово обговорювалися на спеціально створеній робочій групі, яка розглядала кілька варіантів скорочення штатної чисельності міської лікарні.
Втім, думки також різнилися. Приміром, Ольга Шелудько, заступник головного лікаря, багаторічний адміністратор міської лікарні, член виконавчого комітету висловилася дещо інше: «Вважаю, що об’єднувати терапевтичне і неврологічне відділення нераціонально і недоцільно. Та й загалом, наша лікарня згідно укладених пакетів та кількості пролікованих випадків (взаємодій) практично заробляє на себе. Якщо б не було військового стану і не діяла Постанова Кабміну, що ввела обмежене фінансування у формі 1/12, то на рахунки міської лікарні надійшла би достатня сума, що дозволило б повністю робити всі виплати вчасно і у повному обсязі. Напевно, слід би було трохи потерпіти і трохи зачекати». Загалом висловлена Ольгою Ярославівною думка щодо реорганізації лікарні не зовсім співпадала з пропозиціями, які подав О. Стеців.
Катерина Шиманська, депутат Новороздільської міської ради, лікар-гінеколог, також має своє, зовсім інше бачення розвитку міської медицини: «Ми дійшли до такого питання через неефективне керування головлікаря, яке призвело до потреби скорочувати людей, ще й у час воєнного стану. У нас заборгованість у зарплаті два місяці, немає підтримки медиків з боку керівництва, профспілки і мерії. У колективному зверненні медиків до головного лікаря, до голови ОТГ і до голови постійної депутатської комісії підписалось 70 працівників Новороздільської лікарні, яких пізніше за це, говорять, «пресувала» адміністрація лікарні. Крім того, ніхто не проінформував громаду, не спитав їхньої думки. Виглядає, що просто хочуть залишити первинку і трошки терапії, а відділення неврології не потрібне, як і фізкабінет. Як можна простому люду, та й не медикам, зрозуміти алгоритми надання медичних послуг? Адже медицина – це непроста галузь! Це фахівці, які закінчили спеціалізовану освіту, а ще від себе скажу, що це люди, які прийшли на цей світ людям допомагати!».
Чимало дописів, обурених і зацікавлених, адекватних і не зовсім, «розгулялися» соцмережами. В одному з них (можливо, авторства однієї з активних лікарів Ірини Крохмальної) прозвучало припущення, мовляв, усі скорочені «повертаються» на роботу на інші посади, звісно, віддячуючи. А чи так складно утвореній робочій групі перевірити такі підозри і «припущення»: кого звільнили, кого прийняли?
Так, питання дійсно складне і болюче. Бо медицина завжди затребувана галузь і до медиків звертаємося завжди, коли наступають хвороби: особливо зрозуміли важливість цих «янголів у білих халатах» у часи карантинів та ще більше війни. І разом з тим дуже прикро, що так уже традиційно склалося (і змін потребує загалом уся медична система країни), що слова «медицина» і «хабар» йдуть часто поряд, а розмір «подяки» іноді просто неспіврозмірний.
Зрештою, і за це складне рішення слід було голосувати, беручи на себе відповідальність водночас і за місцеву громаду, і за міський бюджет, і за розвиток медичної сфери у нашому місті, вишукуючи оптимальний варіант серед безлічі непопулярних кроків. 21 голос «за» вирішив питання – оптимізація у міській лікарні буде проводитися. А от вже як, також буде створена робоча група для проведення процедури скорочення. А головне, усі сподіваються на позитивний наслідок – щоб і якість надаваних медичних послуг у Новороздільській міській лікарні лише зростала, і з фінансової скрути викрутитися, щоб питання затримки заробітної плати не виникало, лише щоб про розвиток галузі вести мову.


Звіт головного лікаря Новороздільської міської лікарні Олега Стеціва особливо не обговорювали, адже головний висновок – діяльність підприємства призвела до потреби скорочення штатів, що і стало темою пристрастного обговорення – говорив сам за себе. «Недопрацював», – погодився і Олег Романович, але, приймаючи складне рішення, сподівається, що настануть кращі часи, і незабаром адміністрація лікарні прийде з пропозиціями розвитку лікарні і відкриття нових відділень. Що ж, цього очікує і Новороздільська громада.

Схожі повідомлення

80-річний Геннадій Печенюк – очолив рейтинг УАТ за перемоги у велоперегонах за 2020-й рік у категорії «75 +»!

admin3

Церква «Життя» організувала для пенсіонерів та тимчасово переміщених осіб змістовне свято і цікаве дозвілля

admin3

У вівторок ,1 серпня, могилу Героя України Андрія Гергерта відвідали рідні та побратими і спільною молитвою вшанували світлу пам’ять комбата «Аратти»

admin3

Мешканці будинку по вул. Чорновола, 12 висловлюють  Галині Мельник щиру  подяку за постійну  сумлінність і якісну працю

admin3

Напередодні 1 травня 1971 року чотири учні Новороздільської СШ №3 вивісили жовто-синій прапор на водонапірній башті міста. Слава юним героям!

admin3

На крадіжці затримали новороздільчанина. Покарання буде згідно законів воєнного часу

admin2

Залишити коментар