16.5 C
Lviv
16.10.2021
Україна

Як правильно зігнути квадратний пруток

Сталевий квадрат – довгомірний металопрокат з квадратним перетином відноситься до сегменту найпопулярніших видів прокату. Він має низку незаперечних переваг, чим і заслужив підвищений інтерес споживачів. Випускається гарячекатаних (ГОСТ 2591-2006) і холоднокатані способом.

Серед народних умільців, які вміють самостійно робити багато красиві і корисні речі з металу (грати для вікон, оригінальну огорожу, навіс, козирок), користується великим попитом сталевий гарячекатаний квадратный пруток (з 10-ї по 20-й) з вуглецевих сталей звичайної якості, з вмістом вуглецю не більше 0,25% (така кількість вуглецю забезпечує пластичність). І, звичайно ж, питання про те, як правильно зігнути квадратний пруток – далеко не пусте. З цією проблемою постійно стикаються доморощені «кулібіни». Про це і піде мова в даній публікації.

Переваги сталевого квадрата
У сталевому прокаті квадратного перетину цінуються:

  • точні геометричні розміри;
  • легкість в обробці завдяки таким якостям, як пластичність, зварюваність;
  • високі механічні і фізичні якості;
  • невелика вага, компактність, зручність в зберіганні;
  • тривалий термін служби;
  • цінова доступність.


Розміри з 10-го по 20 -й популярні тому, що їх експлуатаційних характеристик, як правило, вистачає для домашніх виробів, а ще тому, що їх відносно просто гнути і скручувати навіть без спеціального обладнання. А згинають і скручують прутки повсюдно – для додання естетичності виконуваній роботі. Погодьтеся, решітки на вікнах або хвіртка, виконані з прямого прутка, будуть виглядати зовсім вже тривіально.

Устаткування для гнуття прутків
При покупці спеціального гибочного верстата для майстерні треба враховувати, перш за все, його призначення, можливість обробляти різні профілі (круглі, квадратні, куточки і ін.) І власні потреби. Звичайно, привабливі варіанти багатофункціональних згинальних верстатів, що дозволяють регулювати радіус вигину і оснащених змінними сегментами, які в процесі роботи підбираються під вид профілю прокату, його розмір і кут згинання.

Сьогодні ринок пропонує масу варіантів, серед яких є досить дорогі, і є цілком доступні за вартістю і прийнятні за функціоналом. Маючи таке обладнання, за кінцевий результат можна не турбуватися – ви завжди отримаєте точні і ідентичні розміри форм з прутків або іншого виду прокату.

Ще треба мати на увазі, що бувають трьохвалікові гнучкі верстати, які рівномірно згинають пруток по всій довжині, і кутові – вони дозволяють згинати прут на конкретній ділянці. Для особистих майстерень зазвичай використовують кутові. Вони і простіше в експлуатації і значно дешевше.

Які бувають верстати і пристосування для згинання певних видів сортового прокату

Механічні – недороге компактне обладнання. Вибирати краще профілегин, на якому можна, при необхідності, згинати і сталевий квадрат, і профільну квадратну або прямокутну трубу, і смугу, і арматуру. Користувач самостійно виставляє необхідний кут вигину і поворотом важеля прокатує прут через систему валиків.

Гідравлічні трубогиби / профілегіб бувають з механічним і з електричним приводом, оснащуються різними насадками, що дозволяють гнути різні види прокату під різним кутом. Також бувають великі стаціонарні верстати, призначені для роботи з великими діаметрами, і компактні (компактність накладає обмеження на розмір оброблюваного прокату, але виправдана в домашніх майстерень). Гідравлічні профілегіб – більш досконалі, ніж механічні пристосування. Вони працюють швидше, точніше і дозволяють гнути квадрат, арматуру, і труби з товщиною стінки до 4 мм.

Електричні – наводяться в дію запуском електроприводу. Бувають редукторні і гідравлічні, а також – компактні (переносні, з обмеженим функціоналом) і великі (стаціонарні, з широким функціоналом). Стаціонарні верстати здатні впоратися з прутками великого розміру і не вимагають від користувача ніяких зусиль. Їх недолік – висока ціна.

Як зігнути пруток без професійного обладнання
Для разових робіт недоцільно купувати великий гибочний верстат. Можливо, і компактний переносний трубогиб заради одного випадку купувати не варто. І тоді кмітливість і вмілі руки допоможуть вирішити задачу і зробити кілька однакових по геометрії і розміру форм з прутка.

Корисні поради для гнучкі прутка
Гнути пруток зі стороною від 10 до 20 мм слід холодним способом.
При великих розмірах сталевого квадрата місце вигину слід прогрівати. Притому, чим гостріше кут згинання, тим коротше зона прогрівання (для вигину в 90 ° – прогрівається зона вигину визначається, як твір – 6а, де «а» – сторона квадратного перетину, для кута 60 ° – 4а, для кута в 45 ° – 3а). Треба мати на увазі, що неконтрольований нагрів дроту може деформувати форму перетину.
Використання ударних інструментів в процесі гнучкі, як холодної, так і гарячої, може привести до спотворення геометрії вироби. Тобто користуватися, наприклад, молотком, потрібно обережно і за умови, що він зроблений з більш м’якого матеріалу.
Спочатку, бажано, брати довжину прутка з запасом (зайве потім відрізати).
Прутки з легованої сталі пружинять і чинять опір вигину. Травмоопасность висока у випадках кустарного виробництва, тобто при відсутності відповідного обладнання.
Принцип роботи пристрою для згинання дроту
Простий пристрій для згинання дроту можна зробити самостійно з підручних матеріалів, яких в гаражі у кожного умільця предостатньо.

Головні вузли в такому пристрої:

підставу (підійде квадрат / прямокутник листового заліза товщиною 3-5 мм розміром 200х200 мм / 100х200 мм), яке міцно кріпиться до станини;
центральний ролик і важіль, що виконує роль поворотного механізму;
упор для оброблюваного прутка.
trubogib-svoimi-rukami-030821

Принцип дії у саморобного трубогиба такий же, як і у заводських примірників, а саме – пруток, зафіксований між центральним і наполегливою роликами, піддається згинанні за допомогою третього ролика, оснащеного важелем. В якості елемента, що задає радіус згинання, може служити відрізок труби, циліндр.

Способи згинання прутка в домашніх умовах
Робити повноцінний трубогиб своїми руками – робота на любителя і не завжди виправдана. Є рішення зовсім прості. Наведемо кілька прикладів.

На підставу приварюється невисокий циліндр потрібного діаметру і з одного боку до нього і основи приварюється фіксує вузол з можливістю пропустити через нього прут. Всі! Прут протягується через фіксує вузол і гнеться зусиллям рук навколо циліндра (можна скористатися важелем для полегшення завдання). Зусилля прикладається або до одного кінця дроту, або відразу до двох, якщо прут треба зігнути навпіл. Зрозуміло, що підстава такого трубогиба має бути жорстко зафіксовано на станині.

А ось приклад простого і надійного ізгібателя, на якому можна гнути арматуру і прутки навіть під гострим кутом. Конструкція дуже проста. На відрізок металевого куточка, зсередини, приварюється з одного боку нерухомий упор (на відстані, рівному трохи більше ширини прутка), з іншого – поворотний механізм з важелем і фіксатором. Пруток розташовується уздовж куточка між фіксаторами і стінкою куточка. Чим довше важіль, тим легше згинати прутки.

Під кутом не більше 90 ° можна зігнути пруток і зовсім дешево і сердито – шматок швелера великого розміру плазом прикручується болтами до стелажу; на полицях швелера, навпроти один одного, прорізаються пази за розміром прутка. Пруток встановлюється в пази – і можна гнути, якщо сили в руках досить. Якщо немає – на кінець прутка одягається довга труба (отримуємо важіль) і процес гнучкі буде проходити легше. На малюнку показаний процес згинання арматури, але замість неї може бути і сталевий квадрат-десятка.

Якщо немає зварювального апарату
Ще один зовсім простий спосіб, підійде, якщо немає зварювального апарату. На лист ДСП вкручуються високі саморізи по периметру кола потрібного діаметру. В одному місці, уздовж окружності, на відстані, що дорівнює стороні прутка, додатково вкручуються кілька фіксують саморізів. Пруток вставляється між саморізами (що відзначають окружність і фіксують) і, притримуючи або повертаючи платформу з ДСП, прикладаючи зусилля до вільного кінця дроту, можна легко його зігнути.

Використання «кондукторів»
У разі, якщо з прутка треба сформувати неправильної форми дуги, завитки, равлики (для решіток, огорож і т.п.) виготовляються, так звані, «кондуктори». Ідея полягає в тому, що на прямокутний або квадратний аркуш заліза (можна порівняти з діаметром форми з прутка) приварюється із сталевої штаби напрямна дуга з упором для фіксації прутка. Упор розташований всередині дуги у вигляді кишені, звареному на самій дузі. Пруток вставляється в кишеню і вручну згинається по направляючої. Згинання відбувається з центру форми.

Пристосування має бути жорстко закріплено болтами на стійкому стелажі або затиснуте в лещатах. Для цього робляться або 4 отвори для болтів, якими пластина прикручується до станини, або приварюється зі зворотного боку металевий паралелепіпед, який затискається в лещатах. Недолік у тому, що для отримання різних по радіусу і формі дуг треба виготовляти відповідні їх розмірам «кондуктори».

Щоб отримати дугу або коло, підійде такий пристрій: з металевої смуги виготовляється дуга потрібного радіусу і приварюється до металевої основі. З одного боку дуги приварюється фіксатор. Пруток поміщається між краєм смуги і фіксатором і вручну згинається. Переміщаючи пруток по смузі, згинаючи його, можна отримати коло.

Хвиля з прутка
Для того, щоб зробити «хвилю» з прутка досить на лист заліза приварити кілька циліндрів потрібного діаметру на відстані довжини хвилі. До першого циліндру приварюється напрямна для згинання дроту.

Пруток встановлюється між другим і першим циліндром (другий, в даному випадку виступає в ролі фіксатора), згинається перший гребінь (по направляючої на першому циліндрі), пруток знімається, перевертається, укладається на лист так, щоб отриманий вигин зафіксувався на наступному валику, і гнеться другий гребінь. Отже, по черзі, за допомогою зусилля рук, молотка (для зняття хвилі з упорів і фіксації на них) виходить ідеальний хвилеподібний контур.

скручування прутка
Скручування – дія, яка також часто проводять в роботі зі сталевим квадратом. Логіка процесу підказує рішення – один кінець прутка повинен бути зафіксований, другий – в скручує пристрої.

Для вирішення цього завдання можна скористатися верстатами, що випускаються промисловістю в великому асортименті. Можна зробити такий верстат самостійно, а можна вийти з положення, користуючись підручними засобами.

Щоб зробити верстат для скручування прутка, візьміть трубу з квадратним перетином, закріпіть її на станині так, щоб вона була трохи піднята над поверхнею. Потім спорудити рухливу каретку, в якій буде фіксуватися один кінець прутка. Каретка потрібна для того, щоб у міру скручування, а значить і укорочення, пруток не розірвали. З іншого боку закріпіть скручує пристрій, в якості якого може виступати зварений комірець з відрізків того ж дроту або квадратної труби.

Якщо немає гострої необхідності збирати саморобний верстат, за умови, що пруток не дуже довгий, затисніть один його кінець в лещатах, інший – закріпіть в леркодержателе. Прикладаючи певне зусилля, повертаючи леркодержатель, отримаєте скручений пруток.

Вищенаведені способи вигину і скручування прутка – далеко не єдині. Можливо, творчий інженерний підхід, технічна кмітливість підкажуть вам нові цікаві способи обробки квадрата.

Схожі повідомлення

Сепаратисти замаскували вибуховий пристрій під дитячу іграшку

admin1

Навчання в приватній школі Києва – інвестиція у майбутнє вашої дитини

admin

ЯК ВИБРАТИ ФІЛЬТР ДЛЯ ВОДИ?

admin

19 серпня від кулі снайпера загинув військовослужбовець зі Львова

admin3

Все для авто в каталозі інтернет-магазину «АвтоСила»

admin

Поліцейські виїхали за викликом про домашнє насильство на квартиру львів’янина і …виявили там боєприпаси. Зловмисника затримано

admin3

Залишити коментар