16.5 C
Lviv
29.11.2023
Стрийщина

Розмова минулого з сучасним або Краєзнавча бібліотека Анатолія Недільського

«Доки буде існувати людина – доти буде існувати книжка»

                                                                                             (А. Недільський)

Хочу не тільки поділитися враженнями від незвичайної екскурсії до Краєзнавчої бібліотеки-музею Анатолія Недільського, а й розповісти про унікальність всього комплексу. Цей мега музейно-культурний комплекс розташований на чималенькій батьківській території у селі Скнилів на Львівщині, Золочівського району. Два роки тому (звісно, з інтернету) я довідалася про створення та відкриття Бібліотеки-музею. Відтоді мене не покидала думка про його відвідання – Анатолій Недільський відгукнувся дуже швидко, щиро запрошуючи на «оглядини».

На мою пропозицію радо відгукнулася директор міської централізованої бібліотечної системи Галина Приріз. І ось ми, новороздільчани, у складі бібліотекарів міста, дотримуючись усіх санітарно-гігієнічних правил, вирушили на екскурсію.

Анатолій Недільський, залюблений у стародавню книгу, краєзнавець, журналіст, політик, директор львівської книгарні «Рідкісна книга», перевтілив давню мрію про створення музейного комплексу в реальність. Адже за багато років своєї діяльності «назбиралося» дуже багато і книг, і цінних матеріалів. Як ділиться з нами пан Анатолій: «Дещо купляв, дещо дарували, та й назбиралося…».

А комплекс – це «Музей галицької родини», «Музей стародруків», «Виставка давньої ксилографії», «Музей любові». Це місце, де зібрано понад 20 тисяч книг, газет, журналів, архіви відомих людей. Це місце, де відбуваються екскурсії, виставки, презентації, творчі зустрічі. Тут діють постійні виставки, назви яких «говорять» самі за себе: «Українська народна гравюра XVI-поч. XIX ст.», «Український плакат XIX-першої половини XX ст.», «Тарас Шевченко в образотворчому мистецтві». Захоплюють книжково-мистецькі виставки «Наш король з Олеська Ян ІІІ Собеський», «Наші краяни з «Руської трійці», «Молодомузівці і Золочівщина», «Шляхетні галичанки» та інші. Не уявляю, як можна зібрати стільки шедеврів – книги, про які окрема розмова, меблі, предмети стародавнього побуту – і все укомплектоване, милує «око» й душу. Там навіть фіранки на вікнах особливі, зі «смаком». Усе проектує власник сам.

Привітно зустрівши, добродій Анатолій попровадив нас по всіх приміщеннях, а це: два конференц-зали (літній та зимовий),  читальний зал, зал для презентацій та творчих зустрічей, згадані виставкові зали і (з підігрівом води) басейн! А ще дитячий майданчик, літня сцена. Та найбільшим раритетом і гордістю Анатолія Недільського є стародавні книги XVI-XVIII ст., написані польською, французькою, латинською чи старослов’янською мовами, зарубіжна україніка. Деякі з них у єдиному екземплярі – і до них можна доторкнутися руками, погортати сторінки, вдихнути запах давнини. І всюди можна зробити світлину на згадку.

Принагідно хочу подякувати дружині пана Анатолія Олі, яка фіксувала всі епізоди екскурсії на фотокамеру. Симпатична, мила, скромна – люб’язно відповідала на всі наші запитання. А запитань було повно – ми не встигали насититися інформацією про побачене та почуте. Історія їхнього подружжя розпочалася з часу навчання у педагогічному училищі, де Анатолій був єдиним хлопцем на курсі. Слухаючи їх, бачиш очі, переповнені любов’ю до навколишнього світу, до людей. Вони вміють «робити» щастя своїми руками – щастя не тільки для себе, а й для інших. Такі Патріоти з великої букви творять нашу історію.

Про зібрання незвичайного книжкового фонду можна ознайомитися із двох томів: «Двісті п’ятдесят рідкісних стародруків Краєзнавчої бібліотеки Анатолія Недільського» та «Триста двадцять дев’ять рідкісних стародруків Краєзнавчої бібліотеки Анатолія Недільського».  

Позитивні емоції нас переповнювали, та час швидко минав і треба було повертатися додому. Щоб розповісти про все почуте та побачене – треба цілої газети. Сюди приїздили вчителі, учні, студенти, науковці, митці, політики… Тому моя порада: поїдьте самі, якщо з’явиться нагода, в село Скнилів, і вас торкнеться аура величі минулого та почуєте, як вона розмовляє з сучасністю.

А недавно Анатолій Недільський поділився шаленою радістю – отримав надзвичайно цікавий та розкішний подарунок від Видавничого дому «Антиквар»: «Київські адреси Михайла Врубеля» та «Іконопис ХІІІ-початку ХХ століття та давньоруське декоративно-прикладне мистецтво».

Попри великі досягнення, автор постійно в творчих пошуках.  Планів у нього ще ой як багато!

Мирослава Олійник (Бучківська)

Схожі повідомлення

У Городку “Школярик” потрапив у ДТП

admin2

Проміжні вибори – у Розвадівській сільській раді

admin2

Нові випадки COVID-19 на Львівщині за добу 17.05.2021

admin3

На Львівщині понад 170 одиниць техніки чистять дороги

admin2

У сел. Гніздичів на Стрийщині вогнеборці врятували від знищення вогнем 3 будівлі

admin3

Допоміг другу дитинству … сісти за незаконний збут наркотиків

admin2

Залишити коментар