16.5 C
Lviv
23.06.2026
«Вісник Розділля»
Новороздільська ОТГ

Про Героя Романа Трухима: пошана громади  і одвічний материнський біль

Орден, на жаль,  посмертно «За мужність» ІІІ ступеня  у травні 2026 вручили дружині і дітям полеглого Героя Романа ТРУХИМА. Як логічне доповнення до його численних попередніх нагород ще за часів служби – сім медалей і почесних відзнак отримав Роман. Він взагалі здобув високий авторитет і повагу у своєму підрозділі: надихав молодших побратимів, передавав досвід, показував приклад, знав усі тонкощі військової справи,  адже він почав свою війну з москальськими окупантами ще у 2014 році…

У 2014 році Роман  добровольцем пішов захищати Вітчизну у складі 24-ї механізованої окремої бригади ім. Короля Данила. Він йшов, бо має захистити рідних, і ще тоді він говорив, що якщо ми не захистимося зараз, то потім буде пізно – наскільки він  бачив майбутнє… Потім бив ворога у складі 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.

Марія Михайлівна Трухим, мама Героя, донині відгукується про 128-му бригаду, у якій служив син, як про рідних – допомагають у всьому, пам’ятають, шанують його пам’ять, телефонують рідним, вчасно і швидко зорганізували усі потрібні документи.

 Марія Михайлівна може годинами говорити про сина, називає напам’ять усі його  місця служби, важливі дати. І донині висловлює вдячність побратимам, командуванню бригади,  односельцям (бо з Берездовець походить рід Трухимів) і Новороздільській громаді,  яка швидко зорганізувала збір і придбала для бригади Романа Трухима у перші місяці повномасштабного вторгнення (звісно, Роман у перші ж дні того чорного лютого 2022-го повернувся у рідну бригаду) автобус, а згодом і автомобіль.

«Роман не любив розповідати про війну, – згадує мама, – навпаки часто зупиняв: не говоріть, бо не знаєте всього. Він був неодноразово поранений, тричі контужений, виснажений до краю, але якась внутрішня сила (звичайно, і медики робили свою справу з порятунку воїна) допомагала йому швидше одужати і ставати у стрій.  Як от після отруєння тими хімічними кульками, які застосовував ворог,  у 2024-му. Ще у 2015 році Роман отримав на фронті важке поранення, на підставі якого можна було комісуватися з війська, і він про це знав, але відхилив таку можливість».

Воїн стільки разів дивився у вічі смерті, але щоразу кмітливістю та бойовим вмінням обманював і “кістляву пані з косою”, і ворогів. Він пройшов пекло Іловайська та інші гарячі точки.  І далі воював, і далі нищив російських нелюдів-варварів. Він був не просто військовим. Він був людиною, яка не раз виходила з самого пекла, ризикуючи собою заради інших. Він був з тих, хто не ховався, а витягував, прикривав, тримав.

Побратими гідно відзивалися про свого «Медведя» (позивний Романа): «У складних ситуаціях ми вірили, що Роман завжди знайде протидію рашистам на полі бою, вийде переможцем. Він додавав нам, молодшим бійцям,  впевненості та відваги, за характером був доброзичливим і з оригінальним почуттям гумору. Романа, без перебільшення, можна назвати універсальним солдатом. Його загибель – це велика втрата не тільки для нашого підрозділу, а й для України. І загинув Роман, як герой, ціною свого життя врятувавши життя  шістьох побратимів з підрозділу».

Взагалі рисами Романа змалечку  – і коли він навчався у Новороздільській СШ №2, і коли сумлінно опановував спеціальність водія  у профтехучилищі №6, і впродовж подальшого земного життя –  були відкритість, приязність, відповідальність, комунікабельність. З рідними і близькими він завжди підтримував зв’язки, ніколи не забував усіх привітати чи то з днем народження, чи то з іменинами.

«То була неділя, 11 травня, День матері. Син подзвонив, привітав мене, так гарно говорив і так добре було чути. «Не переживай, мамо, все буде добре, але молися за мене і за хлопців… – захлинаючись слізьми, згадує до дрібниць ті дні Марія Михайлівна. – А в понеділок зранку, 12 травня 2025 року, загинув. Мені не  казали ні дочка, ні невістка… Я й не памятаю, що робила, як поводилася, коли дізналася….».

Це була остання розмова сина з мамою, а наступного дня Роман, давши останній бій клятому ворогу, своїм вчинком врятувавши життя шістьох своїх братів по зброї з батальйону  128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади,  полинув у Засвіти до Небесного Воїнства… Загинув   в районі населеного пункту Степове Запорізької області, коли їхали  на бойове завдання.  Роман був за кермом, а вслід за ними FPV-дрон, не впускав. Роман крикнув:  хлопці, скачіть з машини і падайте на землю.  Зіскочили всі,  дуже ранені, але живі…  А Роман згорів,  не вспів вискочити,  рятуючи  побратимів

На похорон все село прийшло, всі, хто знав Романа. Краялося серце від людського смутку, від нестерпного болю матері Романа пані Марії, яка ридала у нервових конвульсіях, а медсестра щоразу давала їй заспокійливі; від невимовної журби дружини Руслани, сина Віталія та донечки Ірини, які обійняли труну, неначе малеча обіймає тата, який прийшов з роботи додому; від розпачу сестри загиблого Оксани, яка прибула з Іспанії, і разом із синами Олександром та Русланом прийшла на останню земну прощу з братом…

«Все отримав – квартиру,   яку дали як учаснику АТО по програмі співфінансування, отримав земельну ділянку. Ми йому залишили як сину хату бабину і пай у Берездівцях. Сад посадив,  чистоту тримав. Все мав, господарював як, був майстром на всі руки – міг полагодити і електричний побутовий прилад, і по хатньому ремонту вправний, і на землі порався залюбки. І друзів мав, допомагали йому.  Все лишив. Мені пенсію додали за сина, і за нагороди його.  Дітям пенсія йде. Забезпечив усім, і маму, і сімю. А сам не нажився… – гірко  плаче мама. – А сина нема, а жити нема кому…».

«На Алеї Героїв на берездівецькому цвинтарі  могила Романа,  а поряд – могила його однокласника, разом у дитсадок навіть ходили – Олександра Вербенця, а в головах – кум Володимир   Грохола знайшов вічний спокій після битв на війні.Скільки держав у світі – та зупиніть того диявола, бо ж скільки сліз пролили матері, дружини, діти,  скільки болю  завдали, скільки бід і страждань пережили рідні…» – волає зболене мамине серце. До світу…. До Бога… До людей…

Є ще у Марії Михайлівни  щире прохання: на могилі сина на пам’ятнику обов’язково написати: «Моя могила на могилі моїх дідів і прадідів…».  Бо ж рід Романа Трухима століттями виборює гірко, кровю,  незалежність України.  Прадід Романа 7 дітей мав, а пішов на війну другу світову, у полоні був, дібрався додому пішки, бо прагнув до рідного дому, до сімї, до дітей – та  трохи пожив, бо отримав важке поранення.  Так і дід Романа та його брати –  всі рвалися додому,  не втекли з Німеччини  по світах, а верталися до рідної землі. Так само і Роман – вдався у той рід, український, відданий, працьовитий, свободолюбивий. Один рід, а скільки жертв, скільки болю,  війни і битв випало на його долю».

У мами на столі – фото сина, ще дитячі, а на серці – незагоєна рана…

Вічно житиме пам’ять і шана Героям України!

Розмову вела Віра ВЛАСЮК

Схожі повідомлення

ЗАПОВІТ ВИКОНАНО!

admin3

Володимир КАЗБАН: «Андрій Баль – виняткового обдарування футболіст. Скажу деталь: навчаючись у міській ДЮСШ та Львівському спортінтернаті він, по суті, до 9 класу був «автором» більшості перемог команди…»

admin3

У неділю ФК “Новий Розділ” особливо прагнутиме перемогти ФК “Скала” (ВІльховець), аби реабілітуватися за “домашню” поразку у минулому турі

admin3

Новороздільський футбол – рік відродження, рік перших здобутків

admin2

Донечка про тата – Героя Олега Кузенка: “Я дякую Всесвіту за те, що мала не так довго як би мені хотілось найкращого тата на світі!

admin3

У Новому Роздолі в озері потонула жінка. Причини та обставини з’ясовують правоохоронці

admin3