До Новороздільської школи №4 зайшла в акурат з початком «Повітряної тривоги». Щоправда, тривав уже 7-й урок, тож далеко не всі класи ще були в школі. Втім, у час, коли навчання йде по принципу: парні класи – один тиждень навчаються очно, інші – на дистанційці, і навпаки – шкільні коридори значно малолюдніші і гул значно менших децибелів. Школярі з учителями дружно (помітно, без паніки, по вже вивченому «сценарію») прямували до «знаменитого» укриття 4-ї школи: знаменитому після популярного відео, на якому під час однієї з повітряних тривог учні і вчителі 4-ї школи дружно виспівували під акомпанемент учителя В.І. Подоляка.
«Розпочалося ще 31 серпня, – прокоментував директор Б. С. Бабій, – коли під час педради перед початком навчального року і репетиції першовересневого свята залунала «перша шкільна» повітряна тривога, дійсно тривожна. Понад 150 осіб – учні, вчителі, батьки – спустилися в укриття». Щоб зняти тривогу, Богдан Степанович з притаманними йому задатками організатора піднімав дух: «Ми путіна не боїмося?». «Ні», – вигукували найсміливіші.. «Слава Україні!» – «Героям слава!» – уже гучніше лунало. А вже Гімн, «Червону калину», «Батько наш Бандера» затягнули дружніше. Так і зродилася нова традиція, яку радо перейняли інші навчальні заклади.
Розмову директор розпочинає з питань господарських, як і належиться. Уже завершено заміну усіх вікон школи на сучасні енергоощадні – щороку по 30-40 вікон вдавалося поміняти, беручи участь в мікропроєктах з 2013-го по 2020-ті роки. Останній мікропроєкт, у 2021-му році, дав змогу замінити підлогу в їдальні школи та у фойє при вході: кошти надійшли з обласного, міського бюджетів та спонсорські – від випускника школи Григорія Козловського, відомого нині львівського підприємця, директора Винниківської тютюнової фабрики, президента футбольного клубу «Рух», мецената.
Втім, коли мова заходить про учнів та випускників школи, то вже ні директора, ні вчителів не зупинити – про них готові розповідати годинами. Про всіх своїх учнів, колишніх, теперішніх, якими гордяться, якими живуть і для яких працюють.



Імідж нашої школи – це плід її багаторічних досягнень. Наша школа почала своє становлення в 70-ті. Саме тоді у фундамент її педагогічної діяльності було закладено багато добрих, славних традицій і починань».
1 вересня 1974 року на святковій лінійці керуючий трестом «Розділхімбуд» Борзунов М.І. звернувся з вітальними словами і теплими побажаннями до всіх присутніх і вручив символічний ключ від школи першому директорові Тарасенкові Леоніду Івановичу. У цей день за парти у новій школі сіло 1147 учнів (29 класів), працювало близько 70 вчителів. Через рік відкрили спеціалізовані класи з вивчення іноземної мови (з 1-го класу учні ділилися на три групи для більш досконалого вивчення англійської мови, а з 5-го класу школярі додатково вивчали ще і французьку або німецьку мову, тож слава спецшколи з англійської мови закріпилася за СШ №4 з першого року її праці).
Директори школи – Л. І. Тарасенко (1974-1975 рр.), М.В. Попович (1975-1981 рр.), Т.П. Гонтарук (1982-1986 рр.), Д. А. Орач (1987 р.), В.Я. Микитюк (1987-1998 рр.). З 1998 р. і донині (незабаром ось уже чверть століття, 25 років) керує школою Б.С. Бабій, під керівництвом якого колектив зберіг і примножив здобутки минулого. Ще більше – понад 32 роки – працює заступник директора Н.І. Іваницька, понад 20 років – заступник Н.І. Стасів.
Та й загалом, у СШ №4 працює чудовий колектив досвідчених педагогів, що володіють навичками практичної, теоретичної та творчої діяльності, система знань яких постійно розширюється і дозволяє виконувати професійні обов’язки з високою продуктивністю, діяти самостійно й відповідально, цілеспрямовано впливати на особистість учнів у процесі навчання і виховання.
На сьогодні у 22-х класах Новороздільської 4-ї школи навчається 537 учнів.
Обличчя школи характеризують такі статистичні дані: у школі працює 58 педагогів, із них: спеціалістів вищої категорії – 39, «Вчитель-методист» присвоєно 2 педагогам, звання «Старший вчитель» – 18.
За сумлінну працю, творчість, ініціативність, вагомий внесок у навчанні та вихованні підростаючого покоління значна кількість учителів отримала такі нагороди: грамота ГУОН ЛОДА – 19, Почесна грамота МОН України – 9, Орден «Трудового Червоного Прапора» – 1, «Знак пошани» – 1, «Відмінник освіти України» – 2, грамоти міського відділу освіти – 37 педагогів нагороджено.
СШ №4 була опорною з вивчення іноземних мов, і тому на базі навчального закладу проводилися секційні засідання вчителів іноземних мов міста, обласні методичні семінари з предмету за участю представників ЛОІППО та методистів Британських видавництв «Oxford Press», «Longmen», міські предметні олімпіади. Для підвищення рівня знань з англійської мови учні школи постійно беруть участь у програмі FLEX, яка діє при Американській раді в Україні. Завдяки програмі FLEX за останні роки 21 учень школи побував на навчанні в США.
Із великим зацікавленням учні та вчителі школи брали участь у проєкті «Навчаймося разом», що проводився Британською радою в Україні. Ефективно працюють шкільний парламент, Євроклуб, гуртки, де задіяні волонтери, одоратори іноземних мов із дружніх навчальних закладів України, Польщі та Німеччини.
Члени Євроклубу «Промінь Європи» брали участь у міжнародних проектах обміну між школярами Польщі, Німеччини та України (TriM-hattrick dla Europy). Також організовують трьохсторонні тренінги у Польщі, Німеччині, під час яких шкільна молодь вчиться вести дискусії, працювати в команді, приймати рішення, організовувати волонтерські проекти та більше пізнавати своїх сусідів.
У 2011-2012 році у школі у рамках Програми «Молодь в дії» працювала волонтерка з Польщі.
4-та школа бере участь у різних міжнародних проєктах, адже це шлях до взаєморозуміння, можливість налагодження тісних зв’язків між європейськими країнами. Учні Євроклубу брали участь в екологічному проекті WWF ESFALP. У школі проводили освітні акції щодо екологічного сліду на планеті для різних вікових груп, організували прибирання у нашому місті та долучились до Всеукраїнської акції «Зробимо Україну чистою», були ініціаторами та організаторами святкування Години Землі та Дня Землі, залучивши до роботи всі навчальні заклади та громаду міста.
У 2012-2014 рр. у школі працювала волонтер Корпусу миру в Україні МакКензі Тейлор.
З 2011 року школа є учасником навчальної програми Європейської Комісії eTwinning , яка започаткована в 2005 р. з метою розвитку співпраці європейських шкіл. Ключовою складовою навчання є використання інформаційно-комунікаційних технологій. Проект eTwinning розширює сферу освітніх можливостей для учнів та вчителів, підвищує мотивацію до навчання та ступінь відкритості до Європи. У 2013 році школа нагороджена Пам’ятною відзнакою. У 2018 році відбувся візит делегації освітян та школярів французької школи ім. Адріан Боллан до школи у рамках управлінського проекту eTwinning.
Завдяки талановитому учню школи Ривку Олегу досягли перемог у проєкті «Школа успіху» Фонду братів Кличка – отримали і встановили спортивний майданчик – та у проєкті програми телеканалу 1+1 «Зміни свою школу» – завдяки чому отримали неординарну карту світу, яку встановили в оновленому фойє школи. Також фіналістами Всеукраїнського проєкту «Де Кіно?» стали учні Ривко Олег, Василишин Роман та Боднар Остап.
Школа активно включилася в процес національного відродження. Має вагомі результати на цьому шляху. Понад 30 років діє товариство «Краяни». Кілька років поспіль школа підтримувала дружні зв’язки із ЗОШ №7 м. Артемівська (Бахмут) Донецької області в рамках експедицій «Моя земля – земля моїх батьків». За цей час більше двохсот артемівців побувало у мальовничому Прикарпатті, зібрали фольклорний матеріал, що увійшов у збірку «Одна Батьківщина – і двох не буває».

Сьогодні педагогічний колектив четвертої школи – це одне величезне людське серце, яке б’ється, живе і працює, тому що в ньому, як і раніше, яскраво горить вогонь безмірної любові до дітей, до свого фаху, якому не зраджують. Лауреати Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» (ІІ етап, обласний) – Квасниця О.І., Крупка М.С., Кудла О.Г., Решетняк Л.В., Кучер І.В., Івах С.Є., Качмар Л.О., Салдан Н.І., Воробець В.Є., Подоляк В.І., Фіялкович В.І., Лібрук Н.С., Яросевич І.С., Більська Л.М. Наявко Н.О. – національний переможець українсько-американської програми «За досягнення у викладанні англійської мови і країнознавства» у 2008 році.
Найкращий той учитель, який живе так, як навчає. Наш ЗЗСО пишається своїми талановитими педагогами, які є яскравими, креативними індивідуальностями. Особливо гордиться тими, хто повернувся до неї, здобувши педагогічну освіту і зараз становить значну частину колективу школи (15 наших учителів – наші колишні учні). Плоди їх інтелектуальної праці – наші випускники, відомі не лише в Україні, а й у всьому світі. Вони несуть свої таланти в різні галузі життя. Саме школа дала їм поштовх до злету. Ми гордимося цими обдарованими особистостями.
Теперішні учні формують сучасне обличчя школи. Колишні випускники пишуть сторінку за сторінкою її історію. Успіхи учнів – одне з найкращих мірил для вчителя і школи. Якщо школі є ким гордитися, це означає, що її історія багата, що їй є на кого оглянутися, опертися сьогодні, що вона має підстави розраховувати на перспективу. Правду кажуть, що спочатку вчитель дивиться на своїх випускників із любов’ю, потім – із надією, а пізніше – із гордістю.
Наявко Н.О. — амбасадор програми eTwinning Plus Львівської та Волинської областей. У царині журналістики найвищих успіхів досяг Мар’ян Житарюк, який здобув ступінь доктора наук із соціальних комунікацій, водночас є кандидатом філологічних наук і працює доцентом факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка. У Житомирському національному університеті школу представляє кандидат історичних наук Андрій Шевчук, який очолює деканат історичного факультету. У Волинському національному університеті ім. Лесі Українки підкорює наукові вершини кандидат філологічних наук, доцент факультету іноземних мов Ірина Гульт (Калиновська). У Тернопільському національному університеті підтверджує свій гуманітарний вибір кандидат філологічних наук Ірина Левицька (Ваврів), старший викладач англійської мови. У сусідній Польщі, у місті Кракові, у відомому Ягеллонському університеті викладає англійську мову кандидат філологічних наук Ірина Дзева (Прикарпатська). На посаді заступника директора інституту будівництва та інженерії довкілля НУ «Львівська політехніка» працює кандидат технічних наук Юрій Новіцький. Кандидат технічних наук Богдан Магура – старший викладач на одній із кафедр Національного лісотехнічного університету. Директором навчального центру міжнародного співробітництва Київського національного університету технологій та дизайну працює доцент економічних наук Валентина Шульга. У «Львівській політехніці» працює кандидат хімічних наук Володимир Лобаз (на даний час науковець працює в Німеччині). Також у Німеччині на викладацькій роботі працював кандидат фізико-математичних наук, доцент ЛНУ ім. Івана Франка Андрій Ричагівський, який читав там свої лекції німецькою. Тепер англійська мова стає йому у пригоді в Нідерландах. Кандидатом біологічних наук стала викладач Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Соломія Парижак. Вона якісно послуговується англійською, працюючи з іноземними студентами. Наші випускники Михайло Вальчук – нейрохірург, м. Київ та Ігор Яворівський – нейрохірург, м. Тернопіль. Наталія Вакуц є директором компанії «Киндрил» – однієї з найбільших електронних корпорацій світу (регіон Близького Сходу, Туреччини). Ольга Фреймут – успішна ведуча «Нового каналу», «1+1». Ольга Читайло – журналіст телеканалу «ICTV» та « Суспільного». Роксолана Гамуляк – державний експерт МОН України. Не один рік завідує редакцією інформаційних програм Львівського обласного радіо Ірина Павлюк (Гурська). Високе мистецтво віртуозно пропагував наш колишній вихованець (нині покійний), відомий львівський піаніст Олег Рудницький, соліст Львівської філармонії і Словацької мистецької агенції. Крім того, концертну діяльність він успішно поєднував із викладацькою роботою у Національній музичній академії ім. Лисенка. Деякий час у школі навчався відомий співак, телеведучий і шоумен, соліст популярного гурту «Скрябін» Андрій Кузьменко, відомий під сценічним іменем Кузьма. Упевнено торує свою мистецьку стежку значно молодший за віком, але теж наполегливий і завзятий у своєму поступі студент Національної музичної академії ім. Лисенка Остап Панчишин. Зі своїм гуртом « Кожному своє» він крок за кроком завойовує нові сценічні майданчики і полонить серця глядачів.
За роки існування американсько-українського конкурсу-обміну старшокласниками у рамках програми «Акт підтримки свободи» 21 школяр ставав його переможцями і мали можливість застосовувати й урізноманітнювати свої знання в школах США. Двоє з них – Наталія Оркуш і Назар Харівський – продовжили згодом навчання в американських університетах. Тепер у цій міждержавній структурі з обміну учнівською і студентською молоддю працює наша Ольга Панчак, яка школяркою теж навчалась у США. Учениця Юлія Корецька закінчила в США Коннектикутський університет, а зараз фахово зростає, працюючи на факультеті психіатрії всесвітньовідомого Єльського університету.
Випускники дотичні також до міжнародних європейських інституцій. Регіональним координатором проекту Ради Європи і Євросоюзу з посилення боротьби з жорстоким поводженням і безкарністю працює Божена Ципук (Маланчук), яка крім факультетів міжнародних відносин і юридичного Львівського університету, закінчила ще аналогічне відділення у Роттердамі (Нідерланди), а зараз пише дисертацію. Анастасія Нанівська після закінчення факультету міжнародних відносин в одному з університетів Португалії була запрошена на роботу в Міністерство економіки цієї країни, а згодом в Університет Бізнесу і Менеджменту в Лісабоні. Вона встигла стати лауреатом декількох державних і закордонних премій, активно висвітлює свої напрацювання в наукових журналах. Максим Попович – фахівець Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Діана Матвіїв працює у прес-службі Розумкова у Верховній Раді України. Сьогодні – при спікеру Стефанчуку.
Та є безліч інших випускників, які стали успішними бізнесменами, доброчесними священнослужителями, відповідальними лікарями, креативними вчителями – патріотами рідної України та школи.
Складний 2022-й рік також увінчали своїми успіхами випускники: золоті медалі отримали брати Максим та Юрій Фартушки, Гринишин Андріана, Лібрук Каміла, Кокотко Олександр, Шайгец Соломія; срібні – Виноградова Лілія, Турко Андріана, Палій Людмила.(див. на фото зліва) Окрім того, національний тест (цьогорічний замінник ЗНО) здали на 200 балів – Фартушок Максим і Юрій з історії та математики (учителі Бабій Б.С. та Шух Г.П.), Турко Андріана з математики (Шух Г.П.) і української мови (Івах С.Є.).


Для збереження та примноження культурної спадщини українського народу, його традицій, звичаїв та обрядів; утвердження християнських цінностей, національної свідомості, почуття патріотизму і любові до рідної країни учителі нашої школи брали три роки поспіль участь в обласних конкурсах «Освітянська родина» (Стасів Н.І., Бабій Б.С., Ошуст Г.О., Більська Л.М., Верес М.І., Николин С.М., Воробець В.Є., Салдан Н.І., Лібрук Н.С., Качмар Л.О.) під керівництвом Подоляка В.І. і ставали лауреатами ІІ та III ступеня.

Школа тісно співпрацює із батьками, високі результати якої підтвердив обласний моніторинг якості виховної роботи. 4-а школа є опорною у місті з родинного виховання.
У межах міста школа започаткувала традицію відзначати ювілейні дати навчального закладу. Гостями свят є випускники, батьки, учителі-ветерани, представники громадськості, священики.
У зв’язку з багаторічною війною з російським загарбником пріоритетним напрямком роботи визначено громадянське та національно-патріотичне виховання учнівської молоді. У школі було проведено вечір-зустріч воїна АТО Бендаса Л. із учнями 10-11 класів; проведення шкільної ярмарки «Смаколики» стало практично щорічною традицією (зібрані кошти передають воїнам АТО); виховні години до річниць Євромайдану та Революції гідності; благодійний марафон «Діти – Янголи Миру». Учні школи за ініціативи шкільного самоврядування через волонтерів неодноразово відправляли допомогу для воїнів. 4-та школа постійно бере участь у волонтерських проєктах (плетіння сіток, ліплення вареників, збір продуктів, долучаються учні, їх батьки і випускники школи).


У школі діє музей старожитностей «Мамина світлиця» (уже 23-й рік спільно збирає експонати до нього уся школа), Творчий скверик, уміло розфарбований художницею Наталею Вегерою і учнями школи.
У школі створено куточок пам’яті Героям, які полягли на сході України, і які зараз виборюють волю і незалежність. На стенді – фото Воїнів-захисників (33 батьків учнів сьогодні стоять на захисті країни на фронтах).
У 2017 році відкрили меморіальну дошку – пам’яті Володимира Шелудька і Андрія Чаркаса, які свого часу навчалися у 4-й школі.
Немає такого приладу чи інструменту, котрий міг би виміряти роботу навчального закладу. Справжні результати нашої праці можна розгледіти не відразу. Найкраще акценти розставляє час. Адже далеко не кожна гордість школи стає успішною людиною, тоді як непомітний середнячок ніби несподівано реалізовується в житті, і аж тоді ми, педагоги, маємо привід ним пишатися.
Час летить стрімко і невпинно. Кожна мить приносить нові ідеї, ставить перед педагогами творчі завдання, тому учителі – це люди, які плекають дві думки там, де раніше росла одна. Ми віримо, що завтрашній день обов’язково увінчається неперевершеністю знайденого скарбу.