16.5 C
Lviv
01.12.2023
Україна

Український календар: 23 травня – День Героїв

Безумовно, цьогорічний День Героїв набув ще більш глибокого, воістину буквального змісту.Солдати і офіцери ЗСУ  щодня героїчно захищають рідну землю від російських окупантів, вони вже досягли переламу у війні – і перемога не за горами. На жаль, це обходиться дорогою ціною – на фронтах щодня гинуть безстрашні українські воїни, зокрема, і наші земляки. Вони гідно продовжують справу своїх славних попередників – борців за волю України, передусім лицарів  Київської Русікозаків Гетьманської Добигайдамаківопришківсічових стрільців, вояків Армії УНРОУНУПА, а також героїв Небесної сотні.  І День Героїв – однозначно знакове свято бійців і захисників Держави сучасної доби.

Напередодні видатного свята в українському історичному календарі редакція підготувала добірку про витоки та обставини, котрі спонукали до відзначення Дня Героїв саме 23 травня.

Ідея Свята Героїв виникла у середовищі українських націоналістів. Уперше офіційно воно було запроваджене постановою ІІ Великого Збору ОУН, який відбувся у квітні 1941 року в Кракові: «Обов’язуючі організаційні свята є: свято соборності 22 січня, свято Героїв революції дня 23-го травня і День боротьби 31 серпня».

Дата 23 травня була вибрана не випадково. У травні за суперечливих обставин загинув ідеолог українського самостійництва Микола Міхновський. 23 та 25 травня були вбиті лідери українського визвольного руху Євген Коновалець та Симон Петлюра.
Свято Героїв під час Другої світової війни та після її завершення відзначали учасники визвольного руху.

Цього дня члени та юнацтво ОУН проводили закриті святкові зібрання (сходини). Кімнату, в якій відбувалися подібні заходи, прикрашали прапорами та портретами Міхновського, Коновальця та Петлюри. Передбачалося дотримання певного церемоніалу, складовими якого було вшанування пам’яті полеглих героїв хвилиною мовчання, зачитування наказу крайового Провідника, виголошення коротких промов та складання присяги новими членами організації. Такі сходини зазвичай тривали до півгодини.

Для широкого загалу, де було можливо, проводилися «масові» святочні зібрання. Біля могил місцевих героїв збиралися люди, співали гімн України, марш «Зродились ми великої години», виголошували промови. «Точно о год. 8.30 вечора в дні 23.05 мають дзвонити дзвони у всіх церквах, – йдеться у «Інструкції ОУН в справі святкування 23/5. Свято Героїв Революції». – Могили прибрані квітами, з лентами національними і організаційних кольорів. З хвилиною биття запалити довкруги могили 4 великі смолоскипи, які мають горіти цілу ніч. Національний Прапор вивішений на могилі через цілий 23/5 і 24/5. Організаційний Прапор [прапор ОУН] вивішений лише в часі святочного зібрання. Біля Могили стоїть весь час святочно зібрана почесна сторожа з хлопців і дівчат».

Цей день був особливим у середовищі української діаспори, яка популяризувала тяглість української військової традиції та героїзм воїнів від часів Давньої Русі, козаччини до двадцятого століття, наводячи приклад Української Галицької армії, Січових Стрільців, Армії УНР, ОУН та УПА. Пам’ять про полеглих героїв, знакові битви вони вважали потужним мобілізаційним та патріотично-виховним чинником, який мотивував до боротьби за незалежність наступні покоління.

«Тільки Українська Самостійна Соборна Держава, яку можемо здобути революційною боротьбою Українського народу, поруч революційної боротьби всіх поневолених Москвою народів, буде запорукою кращого майбутнього, – читаємо у газеті «Зов Крови» за травень 1947-го, яку видавав Крайовий провід ОУН.

«Убив ворог наших Вождів, але вбив тільки тіло, бо дух Їх живе з нами. З тої крові зродилися нові лави Героїв, які завзято мстять за минуле і борються за краще майбутнє…», – йшлося у часописі «Пробоєм» за травень 1948-го.
Після 1991-го року свято стало набувати популярності, особливо в Західній Україні. У 2014 році масштабні відзначення Дня Героїв відбулися у Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській областях.

Наразі свято не є офіційним, але традиція вшанування героїв 23 травня міцнішає. Особливо, з огляду на те, що з 2014 року українці відстоюють територіальну цілісність та право на вільний вибір розвитку своєї держави у війні з Російською Федерацією, яка анексувала Крим та окупувала частину Донбасу.

* * *

24 лютого 2022 року варварська росія розпочала широкомасштабну військову агресію проти України з метою знищити Державу та упокорити волелюбний народ до стану рабів. Ворог застосовує тактику «випаленої землі» та чинить нелюдські злочини щодо мирного населення, які міжнародна спільнота кваліфікувала як геноцид. Відповідні міжнародні інституції розпочали відповідну юридичну процедуру.

Поточний момент на українсько – російському театрі бойових дій відзначається, насамперед, зміною характеру військового протистояння. Як відзначають вітчизняні та зарубіжні експерти, натепер українські Збройні Сили від оборони згідно із розробленими планами переходять до наступальних дій, витісняючи ворога із захоплених територій. А потужний український військовий арсенал підсилений  надсучасними засобами ведення війни, які надають нашій державі США, Великобританія та країни – члени НАТО, не залишає сумнівів, що невдовзі ЗСУ повністю перехоплять ініціативу і здобудуть перемогу над російськими варварами і звільнять усі загарбані території та анексований Крим.

Відповідно, наступним етапом будуть міжнародні процеси над Росією за низкою звинувачень, головні – це геноцид українців, військові злочини, порушення правил та звичаїв ведення війни. А ще – відшкодування росією завданих Україні збитків у повному обсязі. А відтак – трибунал у Гаазі над російськими військовими злочинцями, починаючи від Путіна,  і далі по ланцюжку ступеню провини.

З Днем Героїв, гордий  український народе! Слава воїнам ЗСУ! Слава Україні!  

Підготував Іван БАСАРАБ (за матеріалами Вікіпедії та Українського Інституту Національної пам’яті

Схожі повідомлення

У квартирі на вул. Науковій у Львові під час пиятики посварилися гості і один з них двічі вдарив ножем візаві. Потерпілий – у лікарні

admin3

Один із «кіборгів», які захищали Донецький аеропорт, очолює юридичне управління апарату Львівської ОВА

admin3

З 1 липня у зв’язку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахують пенсії, а їх виплата розпочнеться з 4 липня

admin3

Колишній проректор одного з університетів Львівщини організував незаконну “схему” видобутку підземних вод, що завдало державі збитків на понад 2 мільйони 620 тисяч гривень

admin3

Українські ляльки Barbie. Які вони..?

admin2

Окупанти обікрали дачу Зеленського і бази відпочинку

admin2

Залишити коментар