16.5 C
Lviv
18.04.2024
Україна

Львівщина: Українська – мова вільних

Ще до початку війни на території Львівської області прийняли мораторій на заборону використання російськомовного культурного продукту у громадському просторі.

Для заохочення вивчення української мови Львівський національний університет імені Івана Франка на базі Інституту післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки із залученням науково-педагогічних працівників філологічного факультету пропонує безоплатний практичний онлайн-курс «Українська мова: основи успішної комунікації».

Курс призначений для всіх (незалежно від віку та рівня освіти), хто має намір удосконалити навички використання української мови для забезпечення основних потреб щодо розгорнутого спілкування у повсякденних ситуаціях.

«Українська – мова вільних людей. Маємо розуміти, що вона є нашим скарбом і зброєю у боротьбі за ідентичність. Звісно, ніхто силою не змушуватиме вас переходити на українську. Та все ж не лінуйтесь, вчіть та розмовляйте державною мовою – це, поза сумнівом, ще більше єднатиме нас та загартовуватиме національний дух», – акцентує голова Львівської ОВА Максим Козицький.

Лілія Криницька, авторка та ведуча проєкту «Мовний патруль» на радіо Перше скрізь заохочує до української. Запевняє, це треба проштовхувати, свідомо.

«М’якої українізації вже не буде. Ніхто, звісно, не нав’язуватиме силою української мови тим, хто торочить «какая разніца». Але ми так довго толерували двомовність, що зараз маємо воєнну шокову терапію. То чи справді продовжувати політику «мовне питання – не на часі»? Я вважаю, що зараз питання мови – це питання людської гідності, а не лише самоідентифікації. 

У нас дуже багато російськомовного населення, яке насправді має ресурс стати україномовним, але лише від самих людей залежить, чи захочуть вони цього. Думаю, що питання «зручно – не зручно» – точно не на часі, бо за чиюсь зручність ми платимо занадто високу ціну. Я не розділяю людей за мовною ознакою – у мене третина родини якраз російськомовна – але коли, як не зараз, найкращий момент почати українцям розмовляти в Україні українською?», – зазначає Лілія Криницька.

«Як перейти на українську» – це збірка автобіографічних розповідей та практичних порад, яку уклали  Антін Мухарський та Єлизавета Бєльська.

«Хочеш змінити світ – зміни передусім себе. Мрієш про щасливу, заможну і потужну Україну – створи її у своєму житті. Як це зробити та чому це критично важливо для відчуття повноцінності буття як окремої особистості, так і нації загалом – відповіді на подібні питання знайдуться у цій книзі. Зрештою вона про те як стати щасливим у власному українстві», – йдеться у передмові. Доступна також аудіоверсія збірки.

«Курси з вивчення української мови онлайн є на освітній платформі Є-мова. Також, є ще на такому ресурсі Відкритий мінікурс з української мови на SWEET.TV.

Доступ відкритий та безоплатний», – говорить Марія Цимбалюк, координаторка проєкту «Безкоштовні курси з української мови для переселенців у м Львові». Проєкт Курсів стартував ще у 2013 році у різних містах України під гаслом «Навчи друзів розмовляти українською».

Зі слів Марії, зараз найважливіше, щоб всі люди, які вимушено покинули свої домівки, втікаючи через війну, отримали необхідну  допомогу, дах над головою та спокій.

«Саме на це я і мої знайомі волонтери спрямовуємо свої сили. А вивчати українську мову  завжди є можливість. Було б бажання. А ще є такий ресурс, як “Librarius”,  де є 55 000 книжок. Вибирайте, завантажуйте і читайте українською», – підказує жінка.

Схожі повідомлення

Пашинського обрано головою Національної асоціації оборонної промисловості України

admin3

Визначення статі дитини у Києві на ранній стадії вагітності за аналізом крові

admin

Карате: відразу 2 львівֹ’янки вибороли бронзові медалі на Чемпіонаті світу у Об’єднаних Арабських Еміратах

admin3

Сонячні і місячні затемнення у 2022 році: всі дати і де буде видно

admin2

В с. Зубра під Львовом нетверезий водій скоїв наїзд на мікроавтобус: троє осіб травмовано

admin3

Ми мусимо привчити владу говорити правду

admin3

Залишити коментар