16.5 C
Lviv
25.07.2024
Новороздільська ОТГ

о.Роман ШТІГЕР: «Капличка церкви свмч Йосафата зведена з волі Божої. А доля кожної людини залежить від Всевишнього. Мабуть, тому мене призначено бути адміністратором каплички»

Споконвіку було Слово, і Слово було у Бога,  і Слово було Бог” (БІБЛІЯ)

Вже декілька крайніх  літ щоразу, переважно ідучи на Берездівецький цвинтар, коли наближаюся до місця, де споруджується  капличка нової греко – католицької парафії у Новому Роздолі, відчуваю тихе і радісне піднесення. Мабуть, така емоція огортає усіх, хто входить у простір, обраний для Храму, чи не єдиного місця на земній тверді, де людина возноситься духом і стає такою як є – із чеснотами та вадами, але яка прагне очиститися від гріхів  і тому щиросердно просить Всевишнього поради, настанови, прощення та життєстверджуючої  енергії Віри, Надії та Любові. А ще, мабуть, тому, що уявляю, як по завершенні усіх робіт, коли храм відчинить двері для вірних, разом з іншими парафіянами сюди увійдуть сповняти молитву Отцю Небесному  і греко – католики з с. Берездівці, які вже роками через певні непорозуміння із тамтешніми православними, моляться у пристосованому приміщенні сільської ради.

І ось минулої п’ятниці, ідучи у с. Берездівці із свіжими примірниками «Вісника Розділля» у крамницю, де трішки реалізується міська газета, наблизившись ближче до каплички,  серед невеликого гурту людей, які ретельно прибирали навколишню територію, зустрів отця Романа ШТІГЕРА. Дещо захеканий,  у «робочому» вбранні, він  носив з «бусика»  у храм  якісь пачки та речі. Привітавшись, дізнався від отця Романа, що  і його, і  вірних застав саме у гарячий час – іде завершальна підготовка і  облаштування території, а також  всередині каплички, бо ж через два дні – у неділю, 28 листопада, відбудеться велика урочистість – освячення каплички греко – католицької  церковної громади  Святого священномученика Йосафата (Кунцевича), архієпископа Полоцького (день пам’яті якого відзначали 25 листопада). Звичайно, з нагоди такої величної події попрохав отця Романа докладніше розповісти громаді про історію реалізації ініціативи із спорудження каплички. Пропонуємо запис розмови.

– Відразу зазначу, що ця охайна світла капличка – це тимчасова споруда, оскільки у майбутньому тут буде будуватися  храм, принаймні, виношуємо з парафіянами такий намір і бажання. А поки що із церемонії освячення каплички у неділю  розпочинаємо  функціонування нової парафії.

Важливо наголосити, що ініціатива побудови каплиці належить єпарху Стрийської греко – католицької єпархії Владиці Тарасу Сеньківу, у якого ще у 2012 році виникла така  візія після відвідин Нового Роздолу. Пригадую, що тоді під час зустрічі із тодішнім міським головою Володимиром Тузом  Владика Тарас Сеньків просив  у очільника міста сприяння  у виділенні на території Нового Роздолу ділянки для спорудження ще одного греко – католицького храму. Власне, цей період і можна вважати початком реалізації ініціативи, бо невдовзі міською радою було прийнято рішення про будівництво  культової споруди на  вказаній  ділянці неподалік с. Берездівці.

 Відзначу, що Владика Тарас Сеньків дуже був втішений таким рішенням з огляду на ще одну поважну причину. Зокрема,  протягом тривалого часу у с. Берездівці жеврів (із то вищим, то нижчим градусом) міжконфесійний конфлікт, внаслідок чого греко – католицька громада на даний момент  відвідує Службу Божу і молиться у  виділеному приміщенні сільради (а перед тим якийсь греко – католицький священик справляв Літургію на сільському цвинтарі), пристосувавши кімнату  під каплицю з відповідними церковними атрибутами – престолом, образами тощо (див. фото) . І, власне, розмислював тоді  Владика Тарас Сеньків,   спорудження через декілька років  каплиці  вирішить і це  досі дражливе питання. Бо, зважаючи на близькість від Берездівець, сюди ходитимуть молитися і сільські греко – католики, долучившись до нової парафії.

Можливо, з огляду на те, що Ви є уродженцем Берездівець і з дитинства ходили молитися у згадані вище імпровізовані «церкви» – на території  цвинтаря та у сільській раді, і саме звідти розпочався Ваш шлях у лоно  греко – католицьких  священнослужителів, саме тому Вас доля і призначила обранцем у побудові нового храму, починаючи із закладання наріжного каменя, а відтак, і адміністратором каплиці ?

-Можливо, бо доля кожного з нас залежить від волі Всевишнього. Отже, саме тоді мене було призначено відповідальним за виготовлення необхідної земельної  документації, що стосувалася  будівництва храму. Якщо бути точним, то прохання про  виділення земельної ділянки для постійного користування  склала громада греко – католицької церкви Різдва Пресвятої Богородиці  міста Новий Розділ, оскільки на той час ще не було зареєстровано громади церкви Святого священномученика Йосафата. Додам, що вона була зареєстрована вже після того, коли була виділена вказана земельна ділянка громаді церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Тож, коли вже створилася  громада Святого священомученика Йосафата, виникла своєрідна  колізія, оскільки, хоча парафіяльна громада була зареєстрована, земельна ділянка  була передана громаді греко – католицької церкви Різдва Пресвятої Богородиці  міста Новий Розділ, яка, як зазначав вище, і зверталася із відповідним зверненням у міську раду. Отож з часом  довелося готувати відповідні звернення та клопотання, аби міська влада прийняла рішення про  виділення земельної ділянки для постійного користування зареєстрованій громаді церкви Святого священномученика Йосафата. Так що натепер громада Святого священомученика Йосафата має парафію Святого священомученика Йосафата має земельну ділянку на будівництво храму. Даруйте, за таке розлоге пояснення, але, мабуть, не всі мешканці поінформовані про те, як було вирішено  вказану колізію.

-Якщо не помиляюся, то ця капличка почала активно «рости» вгору від фундаменту декілька років тому. Розкажіть, будь ласка, докладніше про цю культову споруду.

-Охоче розкажу, бо це цікава історія. А почалася з того, що у 2019 році Владика Тарас Сеньків запропонував мені, священику церкви Різдва Пресвятої Богородиці,  важливу місію – організувати демонтувати каплицю в Стрию, яка була встановлена на території будівництва міського Кафедрального храму. Оскільки на той час каплиця вже вичерпала своє призначення і дещо заважала вказаному будівництву та благоустрою території, тому церковний уряд прийняв рішення її демонтувати. Власне, того ж року ми цю каплицю  демонтували та перевезли у Новий Розділ і, з Божою допомогою,  почали покроково складати. Звичайно, по ходу дещо змінили, зокрема поставили на куполі особливий позолочений хрест. І вже в неділю відбудеться посвячення каплиці.

Слів нема, це великий обсяг роботи – змонтувати капличку, благоустроїти територію, здійснювати інші будівельні роботи. Хто сприяв у цій нелегкій праці? Можливо, уклали договір з підрядною організацією?

-Якби ж то так, бо капличка зводилася і територія облаштовувалася силами. Хоча дещо далі згадаю і підприємства, і підприємців, які відчутно нам допомогли. Переважно усі необхідні роботи виконували прості парафіяни з Нового Роздолу та Берездівець, хлопці, які розуміються і на будівельній справі, і на електричній частині тощо.

Подейкують, що і Вас часто бачили на будові каплички – і не в священницькій рясі, а, як кажуть, в робочій робі…

-Та що ж, якщо кажуть, то так воно і було – по можливості,  виконував все, що мені казали фахівці – майстри. Доводилось і рівчаки допомагати копати, і вантажити – розвантажувати при потребі.

 Одне слово, спільними зусиллями на сьогодні зроблено чимало. Найперше – вирішено питання електрифікації каплички, починаючи від оформлення проєктів електрифікації, а також  підведення води і водовідведення. Тому, користуючись нагодою, висловлюю особливу вдячність тодішній адміністрації ТОВ «Енергія – Новий Розділ», оскільки і керівництво,  і фахівці  цього підприємства сприяли у виконанні найскладнішої роботи. Продовжуючи тему електрифікації, хочу добрим словом згадати  також теперішнє керівництво  ТОВ «Нафтогаз Тепло». Так само,  складаю щиру вдячність адміністрації ТОВ «ДМЗ «Карпати», яка ніколи не відмовляла у допомозі і технікою, і деякими будівельними матеріалами. Звичайно, у цьому ряду доброчинців хочу виокремити і місцевих підприємців  Мирослава Лепкого та Степана Семерака, які нам сприяли і допомагали, робили знижки на необхідні на спорудженні та  облаштуванні  каплички товари. А ще вдячний великій кількості інших людей доброї волі, які, по можливості, і матеріальну допомогу надавали, і працювали, і давали цінні поради. Зокрема, це Іван Чутко, Віталій Грохола, Іван Лукачик, Олег Шпак, Іван Процюк, Роман Садовий та інші працьовиті хлопці, які виконували різноманітні роботи, в тому числі, сантехнічні і покрівельні. Я дуже щиро усім вдячний.

У неділю – посвячення каплички, а чи вже сформований церковний уряд?

-На даний час ще остаточно  сформований, але вже є, як кажуть, достойні кандидатури, які ознайомлені з парафіяльними справами та життям, а  також  церковною управою.

Можливо, читачам буде цікаво дізнатися територіальні межі парафії?

-Точно сказати поки що не можу, але зазначу, що в нас є так звані територіальні межі, які включатимуть будинки Бульвару Довженка №№2,4,6, вулиць Сагайдачного та  Героя України Степана Бандери (але до межі магазину №40), частини вул. Лесі Українки (номерів будинків точно не пригадаю, тож і не називатиму) включно до колишнього будинку колишньої (ще за радянських часів) так званої  спецкомендатури.

-Чи можете на завершення інтерв’ю повідомити, хто візьме участь в недільній  урочистості посвячення каплички?

-Із великою приємністю. Зокрема, запрошено Владику Тараса Сеньківа, єпарха Стрийської греко – католицької церкви, який буде проводити церемонію посвячення. У зв’язку із запровадженими владою карантинними обмеженнями я запросив, окрім священиків із Нового Роздолу, ще отця Миколу Кожуха із селища Роздолу, бо він виконує уряд адміністратора парафії в с. Берездівці.

Також, окрім духовенства, на посвячення запрошено голову Новороздільської об’єднаної територіальної громади Ярину Яценко, її заступника з питань діяльності органів виконавчої влади Ольгу Ганачевську, теперішнього старосту с. Берездівці Дмитра Сапігу, представників підприємств та організацій, які сприяли у спорудженні каплички – Ростислава Гапатина, Ярослава Лесюка, Василя Халака та інших.

   Звичайно переживатиму за усіх, хто в неділю буде присутній на посвяченні, бо, однозначно, усі в капличці не помістяться, а надворі в 11.00год.  ще триватиме ранкова прохолода, отож молюся, аби ніхто не занедужав. Аби, не приведи Господи, для когось святкування посвячення каплички не обернулося лікуванням хвороби.

Розпитував Іван БАСАРАБ 

Схожі повідомлення

У Новому Роздолі оперативники затримали 50-річного зловмисника, який реалізовував наркотики у себе вдома

admin3

Уродженця с. Берездівці воїна Івана ДЗЮНИКА, який навесні 7 березня загинув у бою з рашистами , Президент України нагородив орденом “За мужність ІІІ ступеня”

admin3

Будівництво дощової каналізації по пр. Шевченка, 28-28-а – “стартував” ще один проєкт

admin2

Життя для вибраних, або Чи справді у війську так важко із заміною бійців, щоб надати їм бодай короткотермінову відпустку? 

admin3

Молитва за мир в Україні – у Новороздільському храмі

admin2

Волонтерський центр показав згуртованість і єдність новороздільців

admin2

Залишити коментар