16.5 C
Lviv
19.06.2024
Новороздільська ОТГ

1 грудня – освячення памятного хреста на місці останньої криївки біля с. Станківці

 У середу, 1 грудня,  в 10.30 год. відбудеться посвячення пам’ятного хреста на місці останньої криївки побіля с. Станківці.

Памятний хрест з іменами загиблих героїв на місці криївки встановили з ініціативи депутатів Новороздільської міської ради від Народного Руху України та голови районної організації НРУ у Стрийському районі Михайла Струка.

Звертаємося до  усіх небайдужих прийти у вівторок 30 листопада,  в 11.00 год для проведення благоустрою території навколо памятника (обрізка кущів, вирівнювання грунту).

Остання криївка була знищена у 1951 році (з історичних досліджень)

«…Отримавши інформацію від жительки села Тужанівці, більшовики 3 березня 1951 р. в 12 годині провели чекістську військову операцію по ліквідації повстанців. Операцію очолювали заступник начальника управління МГБ полковник Литвинов і командир 33-го стрілецького полку внутрішніх військ МГБ полковник Лашманов за участі начальника Ходорівського райвідділу МГБ підполковника Бутона. Повстанці, яких виявили на місці криївки,  вчинили відчайдушний опір і спробували вирватись з оточення, та сили були не рівними. Це був останній бій українських патріотів, всі повстанці загинули смертю героїв. Серед вбитих були:

1. «Сойка» – Забавчук Степан Дмитрович, 1921 р.н., уродженець с. Тужанівці. В підпіллі з 1943 року, кущовий провідник ОУН. 

2. «Вірний» – Балук Олексій Микитович, 1920 р.н., уродженець с. Городище Королівське. В підпіллі з 1943 року, референт СБ Ходорівського проводу ОУН.

3. «Андрій» – Вербовський Григорій Гнатович, 1930 р.н., уродженець с. Городище Королівське. В підпіллі з 1949 року, бойовик куща ОУН «Сойки».

4. «Смерека» – Пацевко Євстахій, 1922 р.н., уродженець с. Заліски Ходорівського району, окружний референт СБ Рогатинської округи. 

5. «Легінь» – Краївський Василь Купріянович, 1916 р.н., уродженець с. Загіричко Ходорівського району, районний провідник ОУН Ходорівщини.

6. «Змієнко» – Сомик Петро Васильович 1926 р.н., уродженець с. Піддністряни Ходорівського району, бойовик куща ОУН…»

  Саме так у статті дослідника Зіновія Горіна «Кущовий провідник ОУН «СОЙКА»  згадуються події, що мали місце на  околиці с. Станківці. Про місце розташування криївки досліднику розповів родич Тараса Шарана – Пундор Антон Нікіфорович, що працював трактористом в колгоспі ім. І.Франка. Навіть зараз, через 70 років після згаданих подій, можна побачити місце, де розташовувалась криївка. Квадратну западину на полі, після збору врожаю сільськогосподарським підприємством, добре видно з пагорбу на північ від села.

 Тарас Шаран, депутат Новороздільської міської ради (фракція Народний Рух України), один з ініціаторів встановлення пам’ятного хреста,    висловлює подяку усім, хто долучився до встановлення памятника:

1. Зіновію Горіну  – історику-досліднику визвольних змагань.

2. Михайлові Струку – голові Стрийської районної організації Народного Руху України.

3. Ярині Яценко – голові Новороздільської міської ради.

4. Роману Лозинському – керівникові ФГ «Межиріччя».

5. Роману Шведу та його співробітникам

6. Ростиславу Гапатину – директору ДМЗ «Карпати».

7. Павлу Зубрицькому та Степану Зубрицькому.

 8. Богдану Жуку – керівнику КП «Розділжитлосервіс».

9. Миколі Поглоду – директору ДП «Благоустрій»

10. Галині  Стручинській – приватному підприємцю.

11. Івану Синявському та Зіновію Гупалу – депутатам VII демократичного скликання Станківецької сільської ради.

12. Василю Шарану – своєму молодшому братові.

13. Івану Ратичу – жителю с.Тужанівці.

Схожі повідомлення

Про наполегливого учня ЗОШ №3 Романа СЕМЕГЕНА, який схильний до репортерства. Утім, як завжди, на вибір професії насамперед впливають життєві обставини

admin3

Напередодні Різдва: за яким календарем   святкувати?

admin3

Володимир КАЗБАН: «Андрій Баль – виняткового обдарування футболіст. Скажу деталь: навчаючись у міській ДЮСШ та Львівському спортінтернаті він, по суті, до 9 класу був «автором» більшості перемог команди…»

admin3

Злети і падіння Олександра: післямова на дев’ятини

admin3

Регіональна ліга ДЮФЛ: огляд матчів з участю команд АФ “Розділля”

admin3

“Дівчатка виготовили браслетики і продавали їх просто неба на “Бамі”, а зібрані кошти передали на потреби ЗСУ” , – підрозділ Лицарі Христа в м. Новий Розділ

admin3

Залишити коментар