16.5 C
Lviv
12.04.2024
Новороздільська ОТГ

Усі деталі нового проєкту – міні-ГЕС у Підгірцях

22 липня відбулося засідання 9-ї сесії Новороздільської міської ради.

З-посеред інших питань порядку денного депутати надали дозвіл ТОВ «Вотерпауер»  на розроблення детального плану території для будівництва міні-гідроелектростанції на р. Дністер поблизу с. Підгірці.

Ірина Мельник надала слово «для представлення» директору і співвласнику ТОВ «Вотерпауер» Андрію АВДЄЄНКУ, який представив свій інвестиційний проєкт коротко і чітко, детально відповівши на всі запитання депутатів.

  • Що ж планується побудувати на річці Дністер біля села Підгірці?

Мінігідроелектростанцію з потужністю до 1000 кВт.

Подібна уже отримала усі дозволи та незабаром приступлять до будівельних робіт біля села Липиці Миколаївського району. 

Такі малі ГЕС належать до об’єктів, які виробляють «зелену», тобто екологічно чисту, електроенергію.

  • Які застереження щодо міні-ГЕС існують у суспільстві?

Деякі  екологи кажуть, через малі ГЕС гине риба, зникають можливості для водного туризму, а самі річки міліють. Натомість в Асоціації відновлюваної енергетики переконують: усе питання в тому, як будувати.

Щодо впливу на рибу, то достатньо лише збудувати якісні рибоходи  — і проблема вирішена. На ГЕС у Підгірцях заплановано збудувати сучасну споруду з полімерною дамбою. «Це буде полімерна гребля автоматичної дії, яка працює на датчиках. Як тільки рівень води піднімається, гребля спускається і навпаки. Полімер не розчиняється у воді, не випаровується, і не піддається дії сонячного проміння. Її легко як змонтувати, так і демонтувати, — розповів Андрій Авдєєнко. Тобто її можна при потребі «опустити», коли виникає загроза весняних паводків чи потрібно «пропустити» спортсменів на байдарках чи каяках. А також заплановано широкий (до 3 метрів) рибохід, яким вільно  пропливатиме риба, а при потребі – і поодинокі байдарки зможуть спуститися.  У планах навіть – сприяння розведенню осетрових  риб.   

 Наприклад, у Чехії на річці Дія, яка значно менша за Дністер, працює 15 малих ГЕС, але при цьому це річка з високою зарибленістю. До того ж,  рибалки ловлять рибу переважно нижче ГЕС — у збагаченій киснем воді риби, як правило, більше.

Також часто екологи говорять про цвітіння води як наслідок гідроспоруд. Підрахунок тут простий: чим більша водойма, чим вищий рівень підняття води, тим більше уповільнюється течія і вода застоюється.  Оскільки при побудові міні-ГЕС у Підгірцях  утворена водойма

буде не настільки велика,  а Дністер несе багато води, то ця водойма  «наповнюватиметься річкою» раз в три години,  течія не уповільнюється, тож про цвітіння води мова не йтиме взагалі.

  • Якого впливу зазнають мешканці навколишніх сіл?

Гребля ГЕС підніме рівень води на 2,5 метри, але при цьому вона не виходитиме з берегів і не затоплюватиме прилеглі території. Підвищення грунтових вод – незначне, на відстані 50 м від місця розташування ГЕС, на цій відстані відсутні будинки мешканців. Село Підгірці «стоїть» високо, тож немає жодних загроз.

Крім того,  одним з обов’язкових елементів малих ГЕС є спеціальні решітки, що виловлюють сміття. Після греблі тече уже очищена від механічного сміття вода. В середньому на рік одна ГЕС виловлює 20 т сміття. Очищення русла Дністра від побутового сміття – потужний «плюс».

  • Яку користь отримають Підгірці?

Ми спілкувалися з мешканцями села і старостою. Серед запланованих інвестицій – облаштування дороги: метрів з 50, у центрі села, заасфальтуємо, решту ж будемо підтримувати у належному вигляді, грейдерувати при потребі.

Наскільки ми знаємо, у селі проблема з водою. Намагатимемося вирішити хоча б питання з технічною водоймою, з якої б мешканці села могли використовувати воду.

Також обіцяємо поміняти електротрансформатор на більш потужний. Тоді Підгірці не будуть залежні від відключень електроенергії.

Крім того, постійну роботу матимуть  мінімум 4 мешканців села. Ще близько 10-12 людей два рази в рік будуть задіяні на 10-15 днів на прочистку річища від сміття.

Нижче планованої греблі був брід, тож  залишимо можливість  переходу на протилежний берег – або брід, або підвісний мостик.

  • І, звісно, фінансова сторона питання?

1,5 % від реалізованої електроенергії  по зеленому тарифу щороку йдуть на розвиток громади – в  коштах це приблизно  8 тис євро в рік.

Плюс єдиний податок. Це ще 16 тис євро в рік. Звісно, податки від зарплати працівників також йтимуть у міський бюджет.

  • Наскільки тривалим у часі буде процес від виготовлення документації до початку роботи ГЕС?

Загалом довготривалий процес – мінімум рік.

Попередні дослідження, розробка проектної документації  та проходження дозвільної процедури орієнтовно займає до року часу і  складає 40-50 тис. Євро.

Самі ж будівельні роботи також триватимуть з півроку, адже у період нересту заборонено

проводити будь-які роботи.

  • * * *
  • На екрані продемонстрували і фотоматеріали, як виглядатиме міні-ГЕС з полімерною дамбою. Подібну, до речі, уже завершують будувати у Доброшові-Великому (річка Бобр) у гміні Новогруд Бобжанський, в окрузі Зелена Гура на заході Польщі.

Схожі повідомлення

ART – STONE – власне виробництво у Новому Роздолі!

admin3

Неділя, 19 грудня, – громадське обговорення бюджету-2022 Новороздільської громади

admin2

Пам”ятаймо, завдяки кому маємо можливість тренуватись та жити під мирним небом!

admin3

Завідувач лікарні у м. Миколаїв (обласний) висловив щиру вдячність доброчинцям Новороздільської громади

admin3

Про засідання сесії Новороздільської міської ради від 30 березня 2023 року

admin3

Кривава бійка у Гранки-Кутах

admin2

Залишити коментар