Поліція спільно з СБУ викрила міжрегіональну злочинну групу, яка займалася «виготовленням» дітей для іноземців. Зловмисники сприяли незаконному отриманню немовлят іноземними громадянами під прикриттям програми «сурогатного материнства». Дитина «під ключ» з повним пакетом підроблених офіційних документів обходилася клієнтові у 60 тисяч доларів США.
Викрили злочинну схему співробітники слідчого управління ГУНП в Харківській області спільно зі Співробітниками Управління Служби безпеки України в Харківській області під процесуальним керівництвом Харківської обласної прокуратури.
Проведеним розслідуванням встановлено, що до складу злочинної групи входили мешканці Київської та Харківської областей, у тому числі керівники одного зі столичних центрів репродуктивної медицини. Зловмисники допомагали іноземцям оформити фіктивний шлюб з громадянками України та забезпечували їх підробленими документами, котрі засвідчували нібито їх безпліддя. Це дозволяло ділкам отримати підстави для офіційного застосування допоміжних репродуктивних технологій. Далі зловмисники знаходили кандидаток на «сурогатне материнство» і попри всі медичні протипоказання проводили запліднення. Після пологів фіктивний шлюб розривався, а іноземець формально отримував право на вивезення дитини за кордон.
Окрім цього, задокументовано недбале ставлення медичних працівників до своїх обов’язків, що призвело до смерті новонароджених.
У межах відкритого кримінального провадження слідчими та оперативниками проведено низку обшуків у членів злочинної групи. Вилучено мобільні телефони, засоби електронно-обчислювальної техніки, документальні матеріали з доказами протиправної діяльності.
Проведено ряд експертиз. Тривають слідчо-оперативні дії для встановлення причетності учасників злочинної групи до можливої торгівлі людьми та юридичної кваліфікації їх дій за статтею 149 (торгівля людьми) Кримінального кодексу України.
Наразі фігурантам повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 140 (неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником) та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України. Санкція статей передбачає до 3 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.