Мали розмову із заступником міської голови з питань діяльності виконкому Ольгою Ганачевською. На фоні щоденних жахливих обстрілів російським ворогом міст, в тому числі навчальних установ, з початком нового навчального року знову гостро підняли тему укриттів для навчальних закладів – шкіл і дитячих садочків.
Третій рік війни. Так. У всіх навчальних закладах були укриття, як того вимагало законодавство – відповідно, правило двох стін і можливість використання першого поверху для навчальних закладів. Так вчилися два роки.
У травні були зміни у законодавстві: такий варіант тепер не підходить, укриттям має бути цокольне приміщення або підвал, але в законодавстві дали свого роду «послаблення» – укриття може бути на відстані не 100 м, як раніше, а до 500 м від навчального закладу. Була створена комісія …….
Виявилося, з такими умовами кілька шкіл не має укриття, яке б відповідало новим законодавчим вимогам.
Новороздільський ліцей ім. В. Труша: минулого року за рахунок держсубвенції зробили ремонт у підвалах навчального закладу. Там влітку навіть проходив національний мультипредметний тест і понад 500 учнів здавало навчальний тест, тобто наші школярі могли це робити «вдома», і з сусідніх районів прибули учні.
Так, безумовно, укриття тут найкраще.
Цього року ми також подавалися на державну субвенцію на облаштування укриття, – продовжила Ольга Ганачевська. – Але не вдалося знову вклинитися у державну програму, оскільки увага концентрується не на західних областях України, а на більщ вразливих східних, центральних, північних.
Новороздільська ЗССО №2: школа не має цокольних приміщень, тож новостворена комісія при Новороздільській міській раді проаналізувала всі можливі приміщення на відстані до 500 м. І які мають відповідну площу, бо це важливий чинник – на кожну особу має бути певна площа (від 0,6 до 1 кв м). Найбільш придатне по площі і відстані приміщення обрали у будинку за адресою вул. Чорновола, 12 (колишня «домова кухня», пригадують новороздільці). Уже кілька років приміщення стоїть не використовуване, тож відповідним був і його стан. Для покращення умов спочатку поміняли вікна, бо досвід показує, що пластикові вікна більш стійкі. Крім того, це додаткове джерело вентиляції і бодай мінімального денного світла. Технічної можливості замурувати вікна не було. Крім того, після додаткового обстеження виявилося, що тут були замуровані вентиляційні канали, що свого часу зробила «домова кухня» (щоб не йшли запахи мешканцям у квартири). При проведенні ремонтних робіт (штукатурка, побілка) потребувалося інтенсивне провітрювання і просушування, а для цього потрібно значно більше часу. Канали пробиті, підключена вентиляція, яка витягує запахи і вологу. Вікна також будуть закладатися мішками з піском. Словом, на час відвідування цього приміщення (з якого здійнявся галас), депутатами Новороздільської міської ради у середу, 4 вересня, воно виглядає недоробленим, але прийнятним. Робота там кипіла.
Оскільки укриття не дооблаштоване, збори педагогічного колективу Новороздільська ЗССО №2 прийняли рішення перевести школярів на онлайн-навчання. Коли дороблять усі неполадки: вентиляційні канали, закладені піском вікна, просушення приміщення тощо, тоді повернуться до офлайн-навчання. І вже 9 вересня школярі 2-ї школи повернулися з онлайн-навчання у шкільні кабінети.
Новороздільська ЗССО №3 ім. А. Гергерта: частково використовує власні цокольні приміщення, але для збільшення площі укриття згідно змін у законодавстві учні і педагоги використовуватимуть цокольні приміщення міської лікарні, облаштовані під укриття.
Новороздільська ЗССО №4: використовували цокольне приміщення та перший поверх за правилом двох стін. Зі зміною законодавства також виникла необхідність збільшення площі укриття. Використали приміщення колишнього тиру (вивозили землю, щоб зробити потрібну висоту, переробляли комунікації тощо).
Новороздільська ЗССО №5: теж частково має облаштоване укриття, але також потребує збільшення площі. Тож поряд уже готуються приміщення (там понижено долівку для потрібної висоти приміщення, потрібно ще провести ремонтні роботи).
Відповідно до проєкту від ЮНІСЕФ, з яким укладено угоду, у нашому місті зроблять по одному санвузлу з інклюзією у кожній із п’яти міських шкіл. У Новороздільському ліцеї, 4-й і 5-й школах такі туалети облаштують в укриттях, у 2-й і 3-й школах – на поверсі.
БДЮТ і ДЮСШ мають укладені договори на використання укриття у Новороздільському ліцеї ім. В. Труша.
Усі сільські школи Новороздільської громади мають придатні укриття, щоб провадити навчальний процес. Бо ж немає укриття – нема і школи, так коротко трактують нове законодавство.
Декілька депутатів Новороздільської міської ради провели своєрідний рейд по цих укриттях, побувавши у всіх школах міста, у Новороздільській лікарні, у деяких укриттях, призначених для вихованців дитячих садочків, у школах навколишніх сіл – Гранки-Кути, Горішнє, Тужанівці, дитячий садок «Лісова казка» у Берездівцях. Тужанівська школа, одна з найновіших, має власне підвальне приміщення, де й облаштували укриття для учнів з партами. Інші дві школи, як і Берездівецький дитсадок, для укриття орендують сусідні приміщення, чи то підвали хат, чи напівпідвальні гаражі. Та, усі працівники установ стараються якнайкраще облаштувати ці укриття, облаштовуючи їх лавочками, стільцями, столами за можливістю, прикрашаючи стіни, щоб менше відчувалася напруга у закритому підвальному приміщенні, обов’язково – аптечки і запаси води. Щоправда, замість туалетів – спеціально відокремлені куточки «для дівчаток» і «для хлопчиків» з підписаними відрами. Що, чесно кажучи, дещо шокувало міських мешканців. Втім, це дозволяє спеціальна комісія, яка і видає дозволи на укриття. Та й для мешканців сіл це не така вже й диковинка.
Оскільки зміни до законодавства прийняті наприкінці травня, то всі роботи слід було провести до 1 вересня, щоб діти розпочали навчання вчасно і «наживо». Так, це було складно.