Здоров’я системи травлення є важливою складовою загального здоров’я людини. І якщо ви не отримуєте достатньо поживних речовин, це може призвести до таких проблем, як втома, нудота, слабкі кістки та ослаблена імунна система. Гарна новина полягає в тому, що всі необхідні для травлення вітаміни можна отримати, вживаючи фрукти, овочі та білок. Головне — знати, в яких продуктах міститься той чи інший вітамін.
Вітаміни групи В: енергія на цілий день
Вітаміни групи В містяться в білках, таких як риба, птиця, м’ясо та молочні продукти, а також листова зелень та боби. Вони допомагають організму формувати червоні кров’яні тільця та отримувати енергію з їжі. Вітаміни групи B є водорозчинними, тобто вони не зберігаються у жирових клітинах, а мають бути регулярною частиною вашого раціону.
Організму необхідний ряд вітамінів групи В для повноцінної роботи травної системи. До них належать:
- B1, також відомий як тіамін. B1 допомагає організму перетворювати вуглеводи на енергію для клітин, а також регулювати апетит.
- Ніацин – це інша назва вітаміну B3. Bін важливий для багатьох функцій травного тракту, включаючи розщеплення вуглеводів, жирів та алкоголю. Дефіцит ніацину може призвести до захворювання, відомого як пелагра.
- Піридоксин, або вітамін B3, дуже важливий для травної системи. Він допомагає перетравлювати білок.
- Біотин допомагає організму перетворювати їжу на енергію.
- B12, також відомий під назвою кобаломін. B12 відіграє роль у нервовій системі та синтезі клітин крові. Дефіцит вітаміну B12 може спричинити анемію.
Часто люди отримують достатньо вітамінів групи B з їжі, але для декого можуть бути корисними добавки. Наприклад, вітамінний комплекс B-Dyn Metagenics містить активні форми вітамінів групи В. Цей комплекс буде корисним для нормалізації роботи нервової, серцево-судинної, ендокринної, детоксикаційної та репродуктивної системи. Крім того, B-Dyn позитивно впливає на стан шкіри, волосся та нігтів.
Вітамін С: кістки та залізо
Оскільки вітамін С є антиоксидантом, багато людей пов’язують його з імунною системою та профілактикою простудних захворювань. Цей важливий вітамін також допомагає травленню, підтримуючи здоров’я зубів та ясен, сприяє засвоєнню заліза.
Саме тому у пацієнтів з проблемами травлення іноді спостерігається дефіцит заліза. Вітамін С можна отримувати з продуктів: цитрусових, ягід, помідорів, болгарського перцю, броколі, або з дієтичних добавок.
Вітамін D: здоров’я кісток та шкіри
Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій та відіграє важливу роль у роботі нервової системи, м’язів та імунітету. Великий відсоток людей страждають від дефіциту вітаміну D, що може призвести до болю у кістках, м’язової слабкості та судом.
Існує три способи отримання вітаміну D:
- Вплив сонця.
- Вживання продуктів, багатих на вітамін D, таких як яєчні жовтки, морська риба, печінка, збагачене молоко.
- Прийом біологічно активних добавок.
Вам також може знадобитися добавка вітаміну D, якщо у вас запальне захворювання кишківника, наприклад, хвороба Крона, яка може виникнути на тлі низького рівня вітаміну D.
Крім того, добавки з вітаміном D у складі доцільно приймати:
- Людям похилого віку
- Немовлятам на грудному годуванні.
- Людям з темною шкірою.
- Людям із захворюваннями печінки або муковісцидозом.
- Людям, які страждають на ожиріння або перенесли операцію шлункового шунтування.
Якщо ви не отримуєте достатньо вітаміну D із сонячного світла та їжі, подумайте про прийом нутрицевтиків з цим вітаміном.
Вітамін А: зір та репродуктивне здоров’я
Вітамін А бере участь у покращенні зору, кісток та репродуктивного здоров’я, а також імунної системи. Кольорові фрукти та овочі, такі як батат, морква, капуста, а також печінка та молоко є багатими джерелами вітаміну А.
Хоча вітамін А не бере участь безпосередньо в травленні, деякі шлунково-кишкові захворювання можуть зробити вас схильними до дефіциту вітаміну А. Наприклад, дефіцит вітаміну А частіше зустрічається у людей з хворобою Крона. Нестача вітаміну А може посилити дисбаланс між утворенням та руйнуванням вільних радикалів у слизовій оболонці кишківника у людей із хворобою Крона. Цей дефіцит також поширений у людей з целіакією.
Тож, не варто недооцінювати роль вітамінів у своєму організмі. Потрібно дбати про своє травлення та своєчасно усувати дефіцит тих чи інших вітамінів.