Проєкт «Мандри Роздільські»: мережа туристичних маршрутів субрегіоном Розділля – реалізується за підтримки Український культурний фонд.
Мережа туристичних маршрутів «Мандри Роздільські» – це давня мрія Ганнусі Гаврилів, закоханої у палац Жевуських-Лянуцкоронських, це запланований розвиток палацу, яким його бачила міська голова Ярина Яценко, та втім – і вся Новороздільська громада, мешканці містечка Розділ з давньою історією і Магдебурзьким правом. І ось – після вимріяних і подумки опрацьованих мрій, після кількох невдалих спроб (і через обставини зовнішні переважно, бо ж почалося повномасштабне вторгнення) нарешті проєкт визнано кращим і запущено в дію.
У понеділок, 15 липня, у день Української державності на території палацу у Роздолі підписали Меморандум про спільну реалізацію проєкту “МАНДРИ РОЗДІЛЬСЬКІ”: Мережа туристичних маршрутів субрегіоном Розділля” між Новороздільською, Тростянецькою, Жидачівською, Розвадівською та Миколаївською громадами, Благодійним Фондом “Спадщина UA”, ТОВ “Палац Розділ”, Департаментом архітектури та містобудування, Управлінням туризму та курортів Львівської ОДА, а також Стрийською районною державною адміністрацією.
Таким способом дали старт роботі за проектом, який реалізовуватиме БФ “Спадщина UA” Hanna Havryliv та фінансуватиме УКФ (Український культурний фонд).
Наш субрегіон Розділля багатий на історичні та культурні пам’ятки: величний Палац Жевуських-Лянцкоронських, костел, пам’ятку національного значення XVII cт., Берездівці парафія і санктуарій Воздвиження Чесного Хреста РКЦ – Brzozdowce, церкву в Станківцях, яка теж є пам’яткою XVII ст. , інші історичні церкви та багато інших. Маючи по сусідству тисячолітній Веринський дуб та будучи оточеними Львівським Опіллям та Стільським городищем з Білими хорватами, ми маємо всі шанси стати центром однієї з найцікавіших туристичних історій Львівщини.
Проєкт передбачає створення та функціонування на сталій основі 6 нових туристичних маршрутів із центром у палаці Лянцкоронських-Жевуських у Роздолі, що охоплюють територію 5 громад Стрийського району Львівської області – Новороздільської, Розвадівської, Тростянецької, Миколаївської та Жидачівської, що географічно входять до субрегіону Розділля.
Серед завдань проєкту – проведення наукових історичних та архітектурних досліджень з історії Роздолу, об’єктів культурної спадщини на його території, палацу Лянкоронських-Жевуських і прилеглого парку зокрема, з наступним їх ознакуванням та формуванням у 2 локальні туристичні маршрути – «Палац Розділ» та «Розділ – Rozdól – Rozdil: місто на межі».
Одночасно планується низка науково-дослідних експедицій субрегіоном Розділля з метою дослідження уже зафіксованих та виявлення нових об’єктів культурної та природної спадщини, формування їх до єдиного реєстру та створення на їх основі ще 4 нових туристичних піших, вело- та автобусних крос-територіальних маршрутів. Це відбудеться шляхом актуалізації та популяризації багатонаціональної культурної та природної спадщини територіальних громад.
Так – це копітка і довга спільна робота – але результат того вартує. Хоча б призупинення руйнування унікального палацу і парку, а його відродження і повернення до життя – це взагалі вершина мрій!
«Саме зараз – найкращий час для запуску туризму та реалізації «Мандрів Роздільських», адже сьогодні регіон отримав свій основний туристичний магніт – проєкт “Палац Розділ”. Він стане першим успішним прикладом відродження та управління культурною спадщиною на засадах економічної ефективності, чим надихне українське суспільство повірити в сферу культурної спадщини», – зазначає автор проєкту, засновниця «Спадщина.UA» та керівник проєкту «Палац Розділ» Ганна Гаврилів.
«Проєктом заплановано піші, вело- та автобусні маршрути культурно-історичного, сакрального, ностальгійного, екологічного, рекреаційного та іншого регіонального туризму, пов’язані з локальною історією, визначними особистостями та пам’ятками природи краю, а також формування мережі локальних гідів», – зазначає архітектор дослідник та краєзнавець Іван Щурко.
До речі, Іван Щурко уже проводить надзвичайно цікаві екскурсії палацом, відкриває цікаві історичні деталі, яскраво описує минулу велич палацу – у якому ще в 19 столітті існувала система опалення і ліфта для подачі страв, у якому на початку 20 століття уже було електричне освітлення однієї з найбагатших колекцій унікальних картин, а також перших взагалі у світі фотографій, в тому числі і з майстерні братів Люм’є.. Повірте, скільки цікавого і унікального поряд, про що ми навіть не здогадуємося!
“Давайте разом створювати майбутнє нашого краю та зробимо його привабливим для туристів з усієї України та світу!” – згрупувала основну ціль Ярина Яценко.
Після екскурсії і підписання меморандуму гості завітали до “Старої школи”, яку нині і освятили. Це завершений проєкт Ганнусі Гаврилів, тож вона подякувала усім причетним до народження цього шедеврального приміщення, починаючи з тата Мирослава Гавриліва.