16.5 C
Lviv
15.07.2024
Україна

Безінерційні котушки: новий тренд у рибальстві

Безінерційні котушки — одна з головних частин спінінга. По суті це шпуля, на якій намотана волосінь (ліска). Основна відмінність від мультиплікаційних котушок і головна перевага — зручність та практичність механізму, що дозволяє закидати приманку на великі відстані.

Безінерційні котушки: чому вони важливі для рибалок

Спінінгова котушка з безінерційним ходом (порівнятии ціни) вважається універсальною, волосінь розташовується на металевій або пластиковій шпулі, яка знаходиться в нерухомому положенні. До спінінга кріпиться знизу, фіксується лапкою. Під час закидання дуга на роторі, що обертається, зсувається, відбувається швидке розмотування волосіні. Направляючий ролик коригує правильне положення ліски під час підмотування.

Переваги безінерційних котушок для рибалок-початківців очевидні.

 1. Чутливість. Процес підсікання та контроль здійснюється котушкою, у той час як при ловлі вудкою цю роботу виконує вудилище.
 2. Оптимальна швидкість перемотування.
 3. Висока тяга. Безінерційні котушки відрізняються високою потужністю, що дозволяє плавно «вести» важку наживку.
 4. Висока дальність закидання надлегкої наживки.
 5. Запобігання утворенню захлестів волосіні, «борід» під час закидання.

Для вудок поплавця спеціальна котушка не розробляється, можна використовувати універсальну «м’ясорубку» — так рибалки називають безінерційну конструкцію.

Гальмівна система: принцип роботи та переваги

Безінерційні котушки оснащуються фрикціонами — механізм, отримуючи навантаження, починає викидати (розмотувати) волосінь, як тільки тиск зменшився гальмо блокує ротор. Така система забезпечує рибалку наступними перевагами:

 • автоматично (за рахунок підтравлення ліси) гасяться ривки великої риби, що запобігає обриву снасті;
 • планомірне підсікання;
 • відсутність зачепів.

Сучасні котушки оснащуються одним із трьох типів фрикційного гальма: переднім, комбінованим, заднім.

Передній. Найшвидше гальмо, регулюється гвинтом. Найчастіше використовується у швидкісних котушках.

Задній фрикціон найнадійніший, використовується для силових безінерційних котушок під час полювання на велику рибу. Крок гвинта —500 гр.

Комбіноване гальмо має обидва фрикціони — котушки відносять до універсального класу для ловлі з берега і на воді на будь-яку рибу.

Налаштовується гальмо під вагу риби через поворот гвинта. Мінімальні показники дозволяють новачка ефективно рибалити і вивчити всі тонкощі ловлі спінінгом.

Застосування та практика: види риболовлі, де вони найбільш ефективні

Розмір безінерційної котушки підбирається під спінінг. Починається маркування із найдрібнішого розміру «500». Оскільки кожен бренд ставить свої розміри для позначення снасті, прийнято як зразок використовувати маркування японського концерну Shimano.

 • 1000-2000 — котушки для спінінга ультралайт.
 • 1500-2500 — лайтова риболовля.
 • 2500-4000 — котушки для лову великої риби.
 • Від 3500 — важка безінерційна котушка для трофейного рибальства.

Редукція показує скільки оборотів здійснить шпуля при одному оберті ручки. Залежно від передавального числа редуктора снасть ділиться на силові котушки, універсальні та швидкісні.

 1. Силові з редукцією 3.2:1-4.6:1 – використовуються для ловлі великої риби. У важкому джигу, з використанням великих воблерів.
 2. 4.8:1-5.5:1 – універсальні котушки, підходять для всіх варіантів лову на річну та озерну рибу.
 3. Від 5.5:1 – швидкісні котушки використовуються при ловлі невеликої риби (окунь, форель, харіус та ін.).

На що звернути увагу

 1. Котушка підбирається під уже наявний спінінг.
 2. Повинна мати плавний, легкий перебіг.
 3. Відсутність люфта ручки.
 4. На котушці не повинно бути дефектів, сколів.
 5. Перед покупкою перевірити фрикціон та стопор зворотного ходу.
 6. У момент розмотування ліси не повинно бути биття, шуму, тріску.

Для рибальства бажано мати змінну шпулю з ліскою іншого діаметра, щоб снасть була готова до інших умов рибальства.

Порівняння брендів: хто веде у цьому тренді

Лідером сегмента багато років є японський виробник Shimano. Їх безінерційні котушки відрізняються високою якістю, ідеальним збиранням та довгим терміном експлуатації. Універсальні моделі підходять практично для всіх класів спінінгів.

Shimano 20 Twin Power з металевим ротором — один із зразків потужної снасті. Герметичний корпус, плавний хід шестерень завдяки технології Micromodule II, система придушення шумів.

Shimano 19 Stradic — ще одна модель бренду з холоднодеформованими шестернями від Hagane gear забезпечує точне та плавне розмотування волосіні. Потужний ротор, роликова муфта, сталева шпуля.

Daiwa Lexa 19 — одна з найлегших і найпродуктивніших котушок. Потужність намотування з’єднана з обережним ходом, 5 підшипників, захист від води та бруду, регулювання механізмом ATD.

Daiwa Fuego 20 LT 2500-XH — найпопулярніша модель бюджетного класу з удосконаленою конструкцією порожнистого ротора та трубчастими дужками. Висока дальність закидання, передній фрикціон.

Поради щодо догляду та обслуговування сучасних котушок

Змащування та чищення безінерційних котушок рекомендують проводити раз на 3 місяці, якщо вона часто потрапляє у воду або бруд — раз на 1-2 місяці. Перед чищенням готують: паперовий рушник, викрутки різних розмірів, бензин, чисту воду.

 1. Зняти котушку зі спінінга, змочити паперовий рушник у бензині, протерти зовнішню частину корпусу.
 2. Прокрутити шпулю до крайнього становища, протерти, перевірити ролик, почистити ребра котушки, скобу лісоутримувача.
 3. Зняти ручку, вичистити.
 4. Змастити рухомі частини.

Такого чищення достатньо для профілактики та регулювання. Основна частина пилу та бруду накопичується на поверхні. Розбирати котушку до останнього гвинтика часто безглуздо.

Схожі повідомлення

“Ще вчора всі насміхалися з мене, що я на фронті, а я знаходжуся тут, щоб всім довести , що наша українська армія – це не робітничо – селянська! Весь український народ , зокрема і колишні високопосадовці , мають бути тут на “передку” – Луценко

admin3

Дмитро Коцюбайло, друг Да Вінчі: 27 років життя, 9 років війни

admin3

Як вибрати стілець на кухню, якщо не знаєш, чого хочеш

admin

Фотопапір для струменевих принтерів – як правильно вибрати?

admin

Затримано банду вимагачів з Одеси, переважно кавказців. Правоохоронці звертаються до громадян, які стали жертвами злочинців, зголошуватись у поліцію

admin3

Завтра, 27 березня, в Україні стрілки годинника переводять на літній час

admin3

Залишити коментар