16.5 C
Lviv
24.04.2024
Новороздільська ОТГ

Будинок дитячої та юнацької творчості – кузня творчих кадрів

БДЮТ (повна назва – Будинок дитячої та юнацької творчості) притягує до себе всіх творчих людей – хто любить співати, танцювати, творити руками, подорожувати, малювати, шити, моделювати, робити постановки, грати ролі, словом, творити прекрасне і радіти життю. І оцей піднесений життєствердний настрій вловлюється одразу при вході, де справа – барвистий чарівний світ дитинства, намальований вчителями і вихованцями БДЮТ, гуртка фітодизайну. На передній стіні йде оформлення нового дизайнерського проєкту, який поєднує комп’ютерну графіку, художню майстерність Лесі Кусьпісь і Наталі Гуменної та інформаційну наповненість картини. У планах ще – в єдиному стилі розфарбована підлога…. Втім, не будемо забігати наперед. Усе побачимо, коли буде, як мовиться, «квітка»… Фарби закупили, задумка є. Хоч планів, господарсько-творчих, у працівників БДЮТ ой як багато: і як захопливо вони розповідають, яким бачать актовий зал з новою сценою та сучасним освітленням, як планують переоформити довгі коридори. І знаєте, з часом все це буде, бо, окрім вічної нестачі коштів, прагнення творити світ кращим бере верх.

Вокальний колектив Ірини Чернової

Будинок дитячої та юнацької творчості (БДЮТ) заснований у 1981 році. Щоправда, тоді він був Будинком піонерів. Будинок піонерів займав половину приміщення колишньої музичної школи, друга половина перейшла міському Клубу юних техніків (КЮТ, директор Шкловський), який відкрила НДГХП «Сірка».
Перший директор – Савран (Деркач) Оксана Михайлівна. Надзвичайно вигадлива і невтомна Оксана Михайлівна прийняла в свої руки голі стіни, і за 4 роки створила своєрідну країну дитинства, у якій кожен знайшов своє улюблене заняття. З 1984 року методистом працює Карась (Наконечна) Катерина Вікторівна, яка у 1985 році стає директором навчального закладу і очолює його по сьогоднішній день.
Перші гуртки: вокальний, «Електрон», інтернаціональний, хоровий, радіотехнічний.

Перший директор – Савран (Деркач) О. М
Викладач Михайло Гнатик, учень – Роман Нестерович, 1982 р.
Спортивне орієнтування – керівник гуртка
Ігор Соболевський
40 років тому – парад з нагоди 30-річчя Нового Роздолу.

“Співучі голоси” – перший вокальний гурт

БДЮТ щороку зміцнює свою позицію – всім дітям однакові можливості для їх творчого розвитку у різних напрямах діяльності. Педагоги БДЮТ намагаються організувати роботу так, щоб кожна дитина відчувала себе, передусім особистістю – неповторною, талановитою, потрібною іншим.
У навчальному закладі сьогодні працює 16 педагогічних працівників (із них 5 – за сумісництвом) і троє людей технічного персоналу. Директор – Наконечна Катерина Вікторівна. Заступник директора – Бойчук Гюллі Камалівна, на цій посаді з 1994 року (у 1993 р. прийшла працювати керівником гуртка). Практично з перших років працює в БДЮТ Галина Петрушак.
На сьогодні у БДЮТ займається понад 700 учнів. Це 52 групи у 24-х гуртках.
Гуртки, які діють у БДЮТ– бісероплетіння; крою, шиття та моделювання одягу; образотворчого мистецтва; «Рукотворна фантазія» (витинанки та аплікації); танцювальний; театральний колектив «Маска», театр для малюків «Непосиди», робота по дереву «Умілець»; народні ремесла; «Рукодільниця» (вишивка, в’язання тощо); туристсько-краєзнавчий; військово-патріотичний «Джура», фітодизайну; «Витівники»; учнівського самоврядування; «Диво-ручки» (пап’є-маше); “Єврошколяр»; «Домашня медсестра»; «Друзі природи»; вокальний; «Юний дизайнер», школа «Малятко»; гуртки для дітей з обмеженими можливостями (театральний, рукоділля, комп’ютерний, танцювальний), «Комп’ютерна графіка».
Крім того, гуртки БДЮТ діють не лише в приміщенні по вул. Зеленій, 18, а філії Будинку дитячої та юнацької школи залюбки приймають дітей у Новороздільських ЗЗСО №№ 2, 3, 4, 5 і Новороздільському професійному ліцеї.


Гордість БДЮТ – його талановиті випускники.
Ті, хто займався у театральному колективі «Маска», стали студентами театральних вишів або й вже акторами театрів нашої країни: Шоробура Юрій (випуск 2011 р.) – ЛНУ, факультет культури та мистецтва, акторське відділення, актор Львівського театру «Воскресіння», Сметанська Юлія (випуск 2011 р.) – ЛНУ, факультет культури та мистецтва, акторське відділення, Мельник Андрій (випуск 2013 р.) – Прикарпатський університет ім. В. Стефаника, акторське відділення, актор Івано-Франківського театру, Дудич Олексій (випуск 2013 р.) – ЛНУ, факультет культури та мистецтва, режисерське відділення, актор Хмельницького обласного українського музично-драматичного театру ім. М. Старицького, Захарко Олег (випуск 2010 р.) – студент КНУКіМ, факультет режисури та хореографії.
Випускники вокального гуртка: Раврух Ліліана (випуск 2005 р.) – керівник вокального колективу в ЦТДЮГ, Олег Ривко – здобуває професію актора у КНУКіМ, Роберт Людкевич – здобуває професію актора у Прикарпатському університеті ім. В.Стефаника, Яців Ольга – художній керівник Веринського Будинку культури, Андріана Фацієвич – закінчила Львівську філію ЛКНУКіМ, Роман Залуцький – здобуває професію актора у Прикарпатському університеті ім. В. Стефаника.
Випускники гуртка фітодизайну: Лалак Наталія (випуск 2011) – студентка факультету дизайну Львівського коледжу будівництва, архітектури та дизайну, Прудивус Єлізавета (випуск 2011) – студентка Львівського вищого професійного художнього училища, Сулейманова Юлія – учениця Малої академії мистецтв у Підбужі Дрогобицького району.

Випускники гуртка «Домашня медсестра»: Подвадцятник Ольга (випуск 1999 р.) – лікар-терапевт Новороздільської поліклініки, Попко Христина (випуск 2000 р.) – медсестра відділення реанімації, Овсяк Ірина – медсестра Новороздільської школи №2, Коник Христина (випуск 2010 р.) – студентка ЛНУ, фармацевтичний факультет, Вовк Галина (випуск 2010 р.) – студентка медучилища «Медик», Царик Тетяна (випуск 2009 р.)– студентка медичного коледжу в Чернівцях, Наявко Юлія (випуск 2010 р.)– студентка КНУ, факультет педіатрії.
Випускники гуртка «Умілець»: Волос Любомир (випуск 1998 р.) – приватний підприємець виготовлення меблів, Кузьо Юрій (випуск 1999 р.) – майстер-різьбяр, Кречковський Ярослав (випуск 1998 р.) – приватний підприємець, виготовлення меблів, Андрейків Володимир (випуск 1998 р.) – майстер з виготовлення меблів, Труш Роман (випуск 1998 р.) – майстер з виготовлення меблів.
Софія Кулик – навчається на дизайнера одягу в Польщі.


Перефразувавши відомий вислів В. Сухомлинського, педагоги БДЮТ намагаються створити у своїх стінах «будинок радості», у якому є передумови розкриття і розвитку здібностей кожної дитини.
У БДЮТ запроваджено традицію: проведення конкурсів презентацій гуртків. Кожен гурток застосовує свій творчий підхід: туристичний гурток – відкрите заняття – підйом по канату «на скелю» на сходовій клітці з 1-ого на 2-й поверх БДЮТ; гурток крою, шиття та моделювання одягу – показ моделей; гурток витинанки, рукоділля, пап’є-маше, бісерування – виставку творчих робіт; театральний гурток «Маска» – театралізоване шоу тощо.
БДЮТ – організатор обласного семінару методистів ПНЗ, засідань методичних об’єднань керівників гуртків декоративно-ужиткового, вокального мистецтва, туристсько-краєзнавчих. За змістовне проведення, творчий підхід до організації семінарів педагогічним працівникам БДЮТ неодноразово було оголошено подяку ГУОН ЛОДА та ЛОІППО.
Заступник директора Гюллі Бойчук, керівник театрального гуртка «Маски» Лілія Томащук та вокального гуртка Ірина Чернова нагороджені подяками Міністерства освіти і науки України, що є дуже високою відзнакою освітян.
Крім того, Лілія Томащук та Ірина Чернова удостоєні звання керівники гуртків-методисти, що свідчить про надзвичайну працьовитість та високий результат їх творчої роботи.

Нагородження Лілії Томащук Подякою МОН України на Всеукраїнському форумі позашкілля.
Київ, вересень 2019 р


У 2005 році розпочав свою діяльність театральний колектив «Маска» під керівництвом Томащук Лілії Михайлівни, переможець багатьох конкурсів та фестивалів театрального мистецтва. Перелічувати і конкурси, і переможців – довга справа. Насамперед треба побувати хоча би раз на постановках театрального гуртка – що тематика, що підбір емоційних методів для передання атмосфери, головної ідеї, що кожен актор чи спільна спрацьованість колективу (чи то молодша група, чи старша, чи навіть окремий гурток для осіб з особливими потребами) викликає захоплення і неймовірне піднесення духу. Навіть кімната, у якій проводить репетиції театральний гурток, є унікальна, із намальованою фотозоною, де залюбки поспішають фоткатися усі «на фоні Львова». Це також робота дітей, їх батьків і випускників – адже Лілія Томащук уміє згуртувати і надихнути усіх. Навіть народний депутат Тарас Батенко, побувавши у «епіцентрі» театральної атмосфери БДЮТ, подарував крісла для кімнати «Маски», щоб доповнити її досконалий образ. Буквально днями театральний гурток «Маска» запросили з виступом до Львова на Погулянку, у Центр творчості дітей та юнацтва Галичини – львів’яни оцінили талановитий Новороздільський творчий колектив.
Такою же унікальною є і вокальна студія Ірини Чернової. Її вихованці – переможці і призери чи не всіх співочих конкурсів області та країни. Та і її зустрінеш повсюди – на численних міських заходах, на службі Божій у міській та церквах навколишніх сіл, на урочистостях, з маленькими співаками та уже досвідченими вихованцями, з новоствореним вокальним колективом з числа осіб тимчасово переміщених, яких терпляче навчає особливостей галицьких традицій, на волонтерських подіях, словом, повсюди.
Та й усі викладачі БДЮТ – творчі особистості: багаторічна невтомна директорка Катерина Наконечна, активна заступниця Гюллі Бойчук, яка ще і навчає дітей крою і шиття та основ медсестринства, методист, засновниця школи «Малятко» Галина Петрушак, художниця Леся Куспісь, рукодільниці Наталя Гуменна, Надія Гарбич, Галина Коваль, краєзнавець, турист, пластун і патріот Богдан Іваницький, учителі танців Ольга Лаврінців і Оксана Марочко, майстер на всі руки Іван Оліяр, який зараз, до речі, з дітьми попри заняття виготовляє і окопні свічки, учитель англійської мови Наталія Голуб, наймолодший з працівників Артем Томащук, який навчає сучасного комп’ютерного дизайну.


Перечислювати перемоги вихованців БДЮТ – не стане газетної площі. Про свої події та перемоги БДЮТ активно інформує на своїй фейсбук-сторінці «Новороздільський будинок дитячої та юнацької творчості».
Напевно, жодна навчальна установа міста не може похвалитися таким суцвіттям талантів і професій у складі викладачів. От хоча б священнослужителів – сім років відкривав учням диво фотографії інженер-технолог Володимир Боднар, тепер парох церкви с. Кам’яного, не один рік радіотехнік Василь Підгайний, нині парох церкви Різдва Пресвятої Богородиці, очолював гурток «Юний електротехнік», о. Микола Міджак навчав гуртківців історії релігії.


Творчість творчістю, але господарська частина роботи також є основою існування будь-якого навчального закладу. Не один проєкт зреалізувала адміністрація БДЮТ.
У 2007 р. колектив БДЮТ переміг у конкурсі пілотного проекту з енергозбереження відповідно до проекту «Місцеві ініціативи – на вирішення проблем енергозбереження», фінансованого фондом «Євразія», за рахунок коштів, наданих координатором проектів ОБСЄ в Україні та Агенства США з Міжнародного Розвитку (USAID). В результаті проекту в будинку замінені вікна на металопластикові (всі вікна – 47 штук), встановлений ультразвуковий лічильник тепла та забатарейні екрани з фольгованого полізолу.
2004 рік – реконструкція плоского даху на шатровий.
Встановлено металопластикові двері центрального входу та ролокасета.
2009 рік – встановлено металеві двері запасних виходів (3 дверей) і до кабінету директора
Встановлені двері в кімнату театрального гуртка та музею.
Замінено унітази та встановлено умивальники в туалетних кімнатах.
Зроблено ремонт актового залу.
Зроблено ремонт в гурткових кімнатах, вестибюлі, коридорах першого та другого поверхів.
Замінено труби каналізаційної системи.
2017 рік – утеплення фасаду по проєкту, який фінансував Фонд регіонального розвитку за сприяння народного депутата Тараса Батенка
Останній проєкт у 2022 році – БДЮТ отримав дві сучасні швейні машинки, два оверлоки, один з яких використовується для машинної вишивки, обладнання для кольорового друку – плакатів, подарункових пакетів, принтер і прес для друку на футболках, еко-сумках тощо, і сучасна новинка – 3D-принтер, на якому можна буде роздрукувати сувеніри, атрибутику, інші цікаві речі. Загалом на суму близько 300 тис гривень. Це завдяки участі у швейцарсько-українському проекті “Підтримка децентралізації в Україні” DESPRO ‒ проект міжнародної технічної допомоги, що фінансується Швейцарською Конфедерацією через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва, яка виділяє кошти на можливість розвитку соціального підприємництва.
Також за власні кошти в останні роки вдалося придбати нові столи і стільці у кабінети, де займаються діти в гуртках, кушетку, на якій гуртківці «Домашньої медсестри» вчаться робити масажі: спини, серця, штучне дихання тощо, купили нові сучасні мольберти, фарби і пензлики. Так, війна триває, але дитинство і творчість мусять мати розвиток і рух вперед.
БДЮТ активно залучила до співпраці вимушених гостей міста, числа з осіб ВПО, які приводили дітей на заняття у різноманітні гуртки, щоб і самим розвіятися від пережитих тривог. «І скільки добрих слів почули в наш адрес, – діляться емоціями Катерина Вікторівна та Гюллі Камалівна.- Вони дуже високо оцінили і наш БДЮТ, і особливо наших викладачів, не просто професіоналів своєї справи, а їх людяність, щирість, уважне і трепетні ставлення до вихованців, атмосферу добра і краси, які творять у нашому Будинку дитячої та юнацької творчості».
Віра ВЛАСЮК

Схожі повідомлення

5 основних аргументів, чому життя у багатоквартирному будинку неможливе без створення ОСББ

admin3

Наш земляк Роман ТРУХИМ нагороджений почесною відзнакою 128-ї Окремої гірсько – штурмової Закарпатської бригади

admin3

Новорозділець наніс удари ножем львів’янину

admin2

Новороздільські легкоатлети – чемпіони та призери обласних змагань

admin2

Березина – толока триває

admin2

Світлій пам’яті Андрія Косіва, який захищав Україну з 2014 року

admin3

Залишити коментар