Перша дитина, зачата за допомогою ЕКЗ, народилася більше 40 років тому, а сьогодні репродуктивні технології допомагають з’явитися на світ тисячам дітей. Багато жінок стають донорами яйцеклітин: так вони допомагають безплідним парам стати батьками та отримують винагороду.
Що потрібно зробити, щоб стати донором, які наслідки цієї процедури, скільки часу вона займає і яку суму отримує донор? – ми відповімо на всі головні питання.
Які вимоги до донору яйцеклітин?
Донором яйцеклітин можуть стати молоді здорові жінки віком від 18 до 35 років, у яких немає психічних захворювань та хронічних хвороб, які мають здорову дитину чи дітей. Є й інші вимоги: жінка не повинна курити, тому що нікотин дуже негативно впливає на якість яйцеклітин. А ще жінка не повинна мати ожиріння: допускається вага до 80 кг. Всі інші параметри здоров’я перевіряються під час обстеження під час підготовки до програми забирання яйцеклітин.
Як часто можна ставати донором?
Щоб яєчники встигли відновитись, перерви між програмами мають бути не менше 3-х місяців. Перед кожною новою пункцією лікар на УЗД дивиться стан яєчників і робить висновок, чи готова жінка знову стати донором. Клітини дозрівають щомісяця по-різному, і якщо лікар вважає, що жінка не готова до нової програми, тоді він просить її прийти пізніше, ще за місяць чи два.
Як перевіряється здоров’я та добробут донора яйцеклітини?
Кандидат на донорство яйцеклітин приходить до нас у клініку і ми проводимо повне обстеження. Здаються аналізи: кров, сеча, мазки. Жінка обов’язково проходить консультації терапевта та мамолога, щоб унеможливити захворювання молочних залоз, які можуть посилитися на тлі стимуляції яєчників. Майбутнього донора обов’язково консультує психолог, перевіряються генетичні показники, щоб унеможливити носійство будь-яких генетичних порушень.
За результатами обстеження жінка має об’ємне уявлення про стан здоров’я. Обстеження для неї безкоштовне. Єдине, що майбутній донор робить за місцем проживання самостійно – приносить флюорографію та стандартні довідки від психіатра та нарколога.
Що потрібно зробити жінці, щоби стати донором?
Потрібно зрозуміти, чи підходить вона за описаними вище параметрами (вік, вага, здорові діти) і зателефонувати до клініки. У розмові повідомити адміністраторів про бажання стати донором яйцеклітин, назвати день менструального циклу (вважаємо від початку менструації). Адміністратор запише потенційного донора на відповідний день циклу для першої консультації лікаря. На консультації лікар насамперед дивиться за допомогою УЗД стан яєчників і робить висновок, чи можемо ми з цією жінкою планувати програму донорства.
Якщо жінка не підходить, лікар одразу скаже їй про це. Якщо все сприятливо для участі у програмі, лікар видає майбутньому донору список аналізів, розповідає про етапи програми і заповнює разом із нею карту здоров’я. Після цього жінка розпочинає обстеження.
Яку винагороду отримує донор?
У Єкатеринбурзі за програму донор отримує 65 000 рублів.
Які ризики для здоров’я донора?
Усі ризики ми визначаємо ще на початок програми. Саме для цього жінка відбувається об’ємне обстеження: ми виявляємо фактори, на які може негативно вплинути програма донорства. Звичайно, якщо ми такі фактори бачимо, то жінці рекомендуємо не брати участь у програмі. Якщо жінка здорова, то ризик ускладнень мінімальний. Про це ви можете прочитати у цій статті – https://ukrpublic.com/aktualne/donor-yajtseklitini-naslidki-dlya-donora-i-yak-jikh-uniknuti.html.
Як дотримується анонімність у разі донорства? Чи передаються фотографії до бази донорів?
Кожен донор має свій індивідуальний номер, який замінює ім’я. До бази донорів обов’язково передається антропометрична інформація: зростання, вага, колір волосся і колір очей, кількість пологів і народжених дітей, результати генетичних аналізів. За бажанням донор передає для анкети дитячу фотографію, може передати і доросле фото. Також обов’язковою є інформація про рід діяльності донора та психологічний портрет, який складає наш психолог. Така анкета важлива для батьків, адже вони хочуть, щоб дитина була схожа на них зовні та характером.
Чи потрібна синхронізація циклів донора та жінки-реципієнта?
У деяких випадках синхронізація потрібна, але найчастіше ми працюємо без синхронізації та забираємо ооцити донора, коли вона готова до програми. Якщо у жінки-реципієнта інші плани на цей період, яйцеклітини заморожуються.
Скільки часу займає підготовка до забору яйцеклітини? Чи потрібно від донора дотримання якихось особливих умов?
Обстеження займає в середньому місяць-півтора. Підготовка до забору яйцеклітин, тобто сама стимуляція, вимагає від 10 днів до місяця, залежно від програми стимуляції, яку вибере лікар.
У цей період від донора потрібно дотримання здорового способу життя, запобігання на час програми, щоб у відповідальний момент не настала вагітність, і суворе дотримання всіх рекомендацій лікаря. Це стосується щоденного прийому препаратів протягом 10-12 днів: їх потрібно приймати щогодини, це дуже важливо.
Навіщо із донором працює психолог?
Психолог спілкується з донором, щоб скласти психологічний портрет для анкети. Він описує сильні та слабкі сторони особистості, стресостійкість, риси характеру, здібності та таланти, схильності до спорту, певних наук чи мистецтв.
У програмі донорства яйцеклітин не потрібна особлива психологічна підготовка: у порівнянні із сурогатним материнством це простий процес. Але щоб у жінки не було страхів перед початком програми взяття яйцеклітин, психолог підготує її до процедури.