Намет — один із найважливіших елементів outdoor-спорядження. Вона потрібна, якщо ви плануєте подорож на автомобілі або збираєтесь підкорювати гірські вершини. Хороший намет прослужить не один рік, але при виборі конкретної моделі важливо відразу розібратися, для яких цілей вона підходить.
Залежно від призначення намету прийнято ділити на кемпінгові, туристичні та екстремальні – цієї класифікації дотримуються всі виробники, а різницю між цими категоріями досить суттєві. Умови, в яких буде експлуатуватися намет, визначають її форму, вагу та розмір, геометрію каркасу та матеріали. Розповім на прикладі популярних моделей різних виробників про те, які характеристики намету важливі для різних видів активності.
Кемпінговий намет Alexika Victoria 10
Загальна площа намету складає 18 кв. м, висота – 2 м, тому всередині можна стояти на повний зріст. Внутрішній обсяг поділено на дві окремі кімнати, у кожній з яких можуть вільно розміститися до п’яти осіб із речами. Цей намет підійде для великої компанії або сім’ї з трьох – п’яти осіб – у цьому випадку другу кімнату можна використовувати як їдальню.
Можна встановити тент без внутрішнього намету, щоб використовувати його як укриття або їдальню в стаціонарному таборі.
Більшість кемпінгових наметів такого розміру виконані у формі напівочки-каркас складається з декількох дуг діаметром 16 мм, які не з’єднані між собою. Дуги зроблені зі сталі, хоча для їх виробництва зазвичай застосовують фібергласс, або склопластик, який значно більше схильний до зносу і частіше ламається.
У зібраному вигляді намет стоїть без додаткового укріплення. Для встановлення потрібно добре натягнути та надійно зафіксувати тент кілочками, щоб краще розтягнути його.
Тент і дно внутрішнього намету зроблені з поліестеру і розраховані на тиск 4000 мм і 6000 мм водяного стовпа відповідно, тобто здатні витримати навіть сильну зливу. У багатьох кемпінгових наметів ці показники в півтора рази нижчі, а підлога внутрішнього намету часто роблять з армованого поліетилену, який важче і швидше зношується. Це не означає, що кемпінгові намети з менш надійних матеріалів погані, просто вони розраховані на більш щадні умови експлуатації, тому виробники закладають у них менший запас міцності в порівнянні з туристичними та екстремальними моделями.
Плюси: великий внутрішній об’єм, самонесучий сталевий каркас, якісні матеріали тенту та внутрішнього намету.
Мінуси: велика вага — 28,2 кг, для встановлення потрібно хоча б дві людини та багато часу, середня вітростійкість.
Намет MSR Papa Hubba NX
Papa Hubba NX – місткий і надійний чотиримісний намет вагою трохи більше 2,5 кг без упаковки. Площа підлоги складає 4,92 кв. м.
Намет підійде для складних піших та гірських походів, тривалих експедицій, де важливі вага та габарити спорядження, та для будь-яких інших активностей, особливо якщо ви любите подорожувати без нічого.
У намету складна геометрія — традиційна півсфера, але з п’ятьма дугами, що перетинаються, за рахунок яких вона вистоїть навіть при сильному бічному вітрі. При виготовленні тенту та дна намету застосовано технологію Xtreme Shield — спеціально розроблене поліуретанове покриття, яке забезпечує водостійкість утричі вище, ніж у стандартних матеріалів.
Багатьох вводить в оману те, що в описі наметів MSR зазначено, що водостійкість тенту та дна становить лише 1200 мм вд. ст. Але це особливість застосовуваної виробником процедури тестування: в MSR перевіряють не тільки тент повністю, а й окремі найбільш вразливі вузли намету з урахуванням можливих навантажень, і вказують у паспорті мінімальне значення, яке було отримано. Насправді з водостійкості продукція MSR перевершує більшість аналогів.
Плюси: дуже легка, містка, надійна.
Мінуси : не підходить тим, хто звик до високих наметів, і не підходить для зими через високий тент та велику кількість сітки всередині.
Намет NEMO Chogori 2P
Chogori Tent належить до серії чотирьох наметів, які проектували спеціально для походів у гори. Є двомісні та тримісні варіанти.
Серед основних переваг новинки виробник виділяє відносно швидку установку, міцний зовнішній каркас із алюмінієвих дуг діаметром 9,6 мм, місткий тамбур та можливість стикування двох наметів у єдину систему.
Тент наметів виконаний з армованого ріп-стоп-нейлону з двосторонньою силіконовою та вогнетривкою обробкою. Його водостійкість дорівнює 1500 мм вд. ст. Дно виготовлене з ламінованого поліуретаном нейлону водостійкістю не менше 7000 мм вд. ст.
Конструкція намету передбачає два тамбури та два окремі входи, снігову спідницю на основному тамбурі, кілька вентиляційних каналів, кріплення під ліхтар чи лампу, а також еластичні кишені, куди можна покласти особисті речі.Цей намет підійде для гірських умов
Коли ви йдете на вершину, шлях зазвичай поділяється на кілька відрізків. Є базовий табір, де ви відпочиваєте та куди повертаєтеся після умовно тренувальних виходів. Коли починаєте штурмувати гору, ви до основного табору вже не заходите, але можуть бути зупинки у проміжних таборах. Туди треба брати щось легше — із розрахунку 1 кг намету на людину. Цей намет важить 3390 г, тому для оснастки при штурмі гір все-таки важкувата.
Плюси: надійний намет з міцним каркасом, який розроблений спеціально для гірських умов.
Мінуси: підходить для базового табору, але для штурмового намету важкувата.