20.8 C
Lviv
16.05.2021
Україна

3 квітня 1990 року вперше за 72 роки російського ярма над Львовом замайорів синьо-жовтий прапор (відео)

3 квітня 1990 року над ратушею у Львові було піднято український синьо-жовтий прапор. Це дуже важлива дата для міста і України вцілому. У зв’язку з карантинними заходами- урочистості з нагоди підняття прапора перенесені на 23серпня- День Прапора України.

Перші спроби встановити синьо-жовтий прапор над головною будівлею міста була здійснена ще раніше того року, наприкінці січня.

Тоді знамено освятив місцеблюститель митрополичого престолу УГКЦ та лідер катакомбної церкви митр. Володимир Стернюк.

Ініціатором встановлення прапору виступив «Комітет захисту національних символів України», який ще в 1989 році домігся встановлення у центрі Львова українського прапору, але на той момент ще не над адміністративною будівлею.

В 1990 році національна демократична фракція з’явилася і в міській раді, і 2 квітня, коли почалася перша сесія міськради, питання підняття прапору над ратушею поставили на порядок денний.

В той же день прапор принесли до собору св. Юра, звідки його вже доставили до ратуші, внесли в сесійну залу й передали меру Богдану Котику. Організацією події депутати займалися з тим самим КЗНСУ, і цього разу зусилля виявилися плідними.

Вранці 3 квітня синьо-жовтий прапор було встановлено на ратуші, в цей момент внизу на площі відбувався велелюдний урочистий мітинг. Поряд із важливістю цієї події для Львова, було зроблено прецедент і обґрунтування для постановки питання про національну українську символіку і в інших українських містах.

До того український стяг майорів над Львовом 72 роки тому, й підіймали його Січові стрільці. Варто нагадати, що у 1990 році Україна була ще УРСР, правили нею комуністи і підняття українського національного стяга сприймалося в Києві як «акт місцевої самодіяльності».

До речі, перше за радянських часів публічне підняття українського прапора теж відбулося у Львові. 26 квітня 1989 року на площі Ринок під час велелюдного мітингу, присвяченому третім роковинам Чорнобильської катастрофи, один із активістів Товариства Лева підняв жовто-блакитний український прапор з вишитим на ньому золотим тризубом.

Але першим українським містом де було піднято синьо-жовтий прапор над будівлею міської ради був Стрий. Сталося це 14 березня 1990 року. Наступним став Тернопіль – 23 березня 1990, потім – Львів, Івано-Франківськ.

Першим містом за межами Галичини став Житомир. Там офіційно вивішали національний стяг 13 червня 1990. До Києва черга дійшла 24 липня 1990 року, коли на Хрещатику, біля будинку Київради було піднято синьо-жовтий прапор.

Схожі повідомлення

Обвалився міст на трасі Львів-Луцьк

admin1

Облаштування слюсарної майстерні: верстати

admin

Активісти заблокували російську автозаправку на Львівщині

admin1

Новорічно-різдвяний конкурс розкрив таланти громади

admin

Поради фахівця: Як правильно вибрати евакуатор?

admin

Проникла до оселі самотнього 80-річного чоловіка і била цеглою по голові, вимагаючи грошей

admin1

Залишити коментар