16.5 C
Lviv
06.12.2021
Україна

Готуємось переводити стрілки. ВР провалила скасування “літнього часу”

За законопроєкт “Про обчислення часу в Україні”, який мав встановити “вічний зимовий час”, проголосували лише 212 депутатів. Тепер його відправили на повторне друге читання.

Проєкт пропонував постійно залишити лише зимовий час, який вважається стандартним для регіону: UTC+2 за міжнародною шкалою.

Це означало б, що 28 березня переводити годинники на годину вперед і вставати на одну годину раніше було б не потрібно.

В Україні перехід на літній і зимовий час відбувається згідно із постановою Кабінету міністрів №509 “Про порядок обчислення часу на території України” від 13 травня 1996 року. Датою переходу на літній час, зокрема, є остання неділя березня.

Тепер же Україна буде так само пів року жити за одним часом з Москвою та Мінськом – у часовому поясі UTC+3.

Однак скасувати літній час все ще може уряд.

“Можливість все ж таки не переводити годинники вже у цьому році розглядатиметься Кабміном окремо”, – написала депутатка “Слуги народу” Євгенія Кравчук.

У 2011 році Україна вже скасовувала перехід на зимовий час, але потім рішення відмінили через хвилю обурення.

У західних областях нарікали, що дітям доводилося ходити в школу затемна. І в цілому такий крок вважали наслідуванням Росії.

Тодішній президент Янукович торгувався з Росією з низки проблем і “питання часу” вважали одним з елементів торгу.

Загалом же в Україні переводити час на одну годину вперед почали влітку 1981 року – разом із рештою Радянського Союзу.

На літній час почали переходити щороку в останню неділю березня, а на зимовий – в останню неділю жовтня. Восени стрілку переводили на годину назад, а навесні – вперед.

У світі годинники переводять у близько ста країнах.

Ця практика з’явилася на початку ХХ століття, а саме під час Першої світової війни Німеччина намагалася так економити вугілля. Згодом приклад перейняла і Велика Британія.

Утім зараз все більше держав від цього поступово відмовляються (Японія, наприклад, відмовилася від переведення годинників ще у 1950-х роках).

Однак є і приклади, коли країни переставали переводити час, а потім знову поверталися до такої практики, як свого часу зробили США та Німеччина.

Аргументи за і проти.

Зазвичай користь від переведення годинників пояснюють економічними перевагами, а саме економією електроенергії.

Завдяки переходу на літній час, мовляв, робочі години та загалом активність людей більше припадають на світловий день – це економить енергію, що водночас краще і для екології.

Окрім економічних чинників, є ще й соціальні – перехід на літній час дозволяє людям краще використовувати “світлі” години дня, а також зменшує кількість аварій та злочинів у темні години.

Саме тому “літній” час ще називають Daylight Saving Time (DST) – “час, який економить денне світло”.

Противники ж переведень наводили дослідження, які свідчили про негативний вплив на здоров’я людини та біоритми.

Наприклад про те, що у країнах, де переводять годинники, в момент переходу зростає кількість інсультів та викликів швидкої допомоги.

“Насправді для складних механізмів на клітинному рівні ця година відіграє важливу роль. Зараз це вже не якась поодинока думка, це погляд хронобіологічної спільноти: переведення годинників – нехороша практика”, – пояснювала біолог Ольга Маслова.

Так само опоненти “літнього-зимового” часу вказують, що економія електроенергії від переведення годинників якщо і є, то дуже незначна.

За оцінками чеських вчених, що узагальнили різні дослідження про це, переведення годинників дозволяє заощадити лише 0,34% електроенергії.

Однак єдиної думки про те, яка ж практика є правильною, у світі немає, і суперечки з цього приводу тривають вже багато років.

Так само немає і єдиної думки в Україні про те, який же саме час є “правильним”.

Низка активістів, серед яких і політик Тетяна Чорновіл, вважають, що перехід на “темний зимовий час” був би помилкою.

“Для українців це означає, що цілих пів року в Україні буде на годину скоріше наступати ніч. Вигідно це лише одному українцю – найбагатшому олігарху, власнику ТЕС, які виробляють енергію для вечірнього освітлення країни”, – відзначає вона.

Також багато активістів зауважують, що за постійного “зимвого часу” влітку дуже рано наставатиме світанок – у липні сонце сходитиме о 2.52 ночі, а заходитиме о 19.12. Особливо це буде відчуватися у східних регіонах.

Як вказав редактор видання “Європейська правда” Сергій Сидоренко, якщо переведення годинників скасують, то у ніч з 27 на 28 усі електронні пристрої – комп’ютери, електронні годинники, телефони, а також – майже усі сучасні системи управління, – переведуть стрілки годинників.

“Бо вони автоматичні. А оновлення софту за ці дні встигнуть випустити одиниці”, – додав він і порівняв це з “проблемою 2000”, до якої готувалися кілька років.

Сергій Сидоренко також звертає увагу, що, за його даними, західні сусіди з Польщі планують зупинитися на “літньому часі”, а не “зимовому”.

Також опоненти “зимового часу” вказували на розбалансування з іншими західними сусідами.

“Коли в Україні буде перша година, у Бухаресті, який західніше, буде друга”, – звернув увагу під час обговорення в Раді депутат “Європейської солідарності” Володимир В’ятрович.

Водночас представник профільного комітету відповів, що, за даними науковців, з якими радилися автори ініціативи, саме UTC+2 є природним часовим поясом для України.

Показово, що консультацій з людьми чи інших форм спілкування з народом, про які любить говорити президент Зеленський, під час реформи часу не було.

“Ми робимо це раптово, створюючи хаос для транспорту і бізнесу. Навіщо?” – запитав Володимир В’ятрович, який виступав проти негайного переходу на постійний зимовий час.

Схожі повідомлення

24 серпня на урочистій сесії міської ради прийматимуть рішення про присвоєння школі №3 імені Андрія Гергерта

admin3

Студенти “Львівської політехніки” розробили ноу-хау, яке відрізняє фейкові зображення

admin2

З України намагались вивезти крадені культурно-історичні артефакти вартістю 1 млн доларів.

admin1

Навіть якщо селфі не вийшло, ти все одно красива та красивий

admin3

Переваги та необхідність використання кабельних наконечників

admin

“Талант” мешканця Кропивницького: продавав особисті дані понад 178 млн користувачів Facebook

admin2

Залишити коментар