Тарас Григорович Шевченко – безсумнівно, одна з найвеличніших постатей в українській культурі. Його біографія досить добре відома, але деякі цікаві й маловідомі факти з його життя можуть здивувати навіть найвідданіших шанувальників.
1. Шевченко був кріпаком до 24 років
Народившись у селянській родині, Тарас з дитинства належав пану Павлу Енгельгардту. Його викупили з кріпацтва лише в 1838 році – кошти зібрали друзі та митці, зокрема Карл Брюллов, який також написав портрет Василя Жуковського, проданий на аукціоні – саме за ці гроші викупили Шевченка.
2. Він був талановитим художником
До звільнення з кріпацтва Тарас здобув славу художника. Навчався в Петербурзькій академії мистецтв і отримав срібні медалі за свої роботи. У 1860 році йому надали звання академіка гравюри. Загалом Шевченко залишив після себе понад тисячу художніх творів, з яких чимала частина – портрети, пейзажі та жанрові сцени.
3. У нього було прізвисько “Кобзар” ще за життя
Збірка віршів “Кобзар”, що вийшла в 1840 році, настільки вразила суспільство, що це ім’я стало синонімом самого Шевченка. Саме слово стало символом українського національного відродження.
4. Шевченко писав російською мовою
Хоча він відомий як творець української літературної мови, деякі прозові твори, щоденники та листи Шевченко писав російською, адже це була мова офіційного діловодства тогочасної імперії.
5. Був засуджений не тільки за поезію, а й за малюнки
За участь у Кирило-Мефодіївському братстві його засудили на заслання без права писати й малювати. Імператор Микола І особисто написав: “Під найсуворіший нагляд із забороною писати й малювати”.
6. Під час заслання служив у солдатах
Шевченка заслали до Оренбурзького краю, а потім до Новопетрівського укріплення, де він служив рядовим солдатом у надзвичайно важких умовах, страждав від нестачі здоров’я, але таємно продовжував творити.
7. Мріяв одружитися, але не зміг
Він мав кілька романтичних симпатій, зокрема до Ликерії Полусмакової, але особисте життя так і не склалося. В останні роки був самотнім. І хоча дуже прагнув сімейного щастя, у листах зізнавався, що йому “не судилося”.
8. Його перепоховали
Помер Шевченко в Петербурзі 10 березня 1861 року, але згідно з його заповітом, у травні того ж року його тіло перевезли до України і поховали на Чернечій горі біля Канева. Це місце стало символом українського духу.
9. Шевченко мав пристрасть до гравюри
Його захоплення офортом (вид гравюри) було настільки сильним, що він мріяв заснувати школу граверів в Україні. Навіть у засланні він продовжував працювати над гравюрами, коли мав таку можливість.
10. Не отримав офіційного визнання за життя
Попри таланти й популярність серед друзів та інтелігенції, при житті Шевченка влада переслідувала, а його твори неодноразово забороняли. Повне визнання прийшло лише після його смерті.