16.5 C
Lviv
31.05.2024
Стрийщина

Михайлина Федорів-Стегній з Черемхова: поважні уродини і перший екземпляр  книги боротьби за волю України

У Великий післявеликодній вівторок, 18 квітня, на Ходорівщині відбулася знакова подія.

Відбулася вона у с. Черемхів на Ходорівщині, але об’єднала в собі і кілька географічно сусідніх територіальних громад, і силу та незламність борців за волю України, яких розділяють десятиліття, але єднає незламність духу і одвічне прагнення незалежності України.

Міська влада Ходорова, представники інтелігенції – освітянин, багаторічний директор школи, засновник національного музею, громадський діяч Роман Чорний з Кам’яного, Союзу Українок, члени політичної парті КУН, журналісти часописів «Новий час» і «Вісник Розділля», дослідник національно-визвольних змагань Зеновій Горін прибули в с. Черемхів урочисто привітати одну з останніх учасниць збройної боротьби ОУН-УПА, члена ОУН з 1942 року Михайлину ФЕДОРІВ-СТЕГНІЙ з 99-им днем народження. Поважній уродинниці подарував перший екземпляр книги «Зродились ми великої години» (визвольна боротьба ОУН-УПА 1930-50 років на теренах Стрийського та Львівського районів) її автор Зіновій Горін. Ця книга – результат його 30-річних досліджень, у ній відображені і  спогади про підпільну боротьбу Михайлини Федорів-Стегній і її друзів, воїнів ОУН-УПА села  Черемхів на Ходорівщині, які стали символом незламності українського духу.

Секретар Ходорівської міської ради Марія Гавінська у привітальному слові наголосила про, що п. Михайлина гідно прожила свій вік і незважаючи на те, що була свідком і учасником багатьох історичних подій, завжди залишалася великою патріоткою, сильною людиною, яка вміє радіти життю і філософськи ставиться до всіх примх долі, знаходячи в них якнайбільше позитивних моментів. Від міської ради та старостинського округу п. Михайлині надано допомогу у розмірі 5 тисяч гривень.

Микола Посівнич, український історик і громадський діяч, кандидат історичних наук, президент благодійного фонду “Літопису УПА”, голова Львівської обласної організації Всеукраїнської партії Конгрес Українських Націоналістів, член редколегії наукового збірника «Український визвольний рух», редакційної ради «Літопис УПА. Нова серія», автор понад 130 наукових публікацій, упорядник та редактор 16 книг, календарів Літопису УПА на 2004—2014 роки та про Степана Бандеру, колега по перу Зіновія Горіна після цікавої розповіді та короткого історичного аналізу важливості національної боротьби та збереження цієї пам’яті додав: “Ви, п. Михайлино, отримали свого роду мандат від полеглих друзів, щоб передати історію боротьби наступним поколінням“.

Про свої 30-річні дослідження національно-визвольних змагань, численні зустрічі з неймовірними людьми оповідав Зіновій Горін. Чудовим звучанням  патріотичних пісень у виконанні народного аматорського колективу «Любисток» вітали уродинницю односельці. А на вітання “Христос Воскрес!” голосно відповідала – “Най воскресне Україна!”.

На завершення зустрічі п. Михайлина глибоко подякувала усім присутнім за щирі вітання, які повернули її думками у не прості роки боротьби українського народу, відновили у пам’яті побратимів та подруг, які у вирішальні часи для України стали на захист свого народу та рідної землі від російського загарбника.  «Та я щаслива, – продовжила п. Михайлина, – на схилі літ побачити, що на пролитій крові моїх побратимів зродилося нове покоління новітніх героїв, які з честю та гідністю дають відсіч споконвічному російському ворогу, який століттями прагне знищити українців як націю та поневолити нашу країну”.

Присутні захопливо аплодували поважній уродинниці, яка чітко, без запинок, декламувала вступ до 44 правил життя українського націоналіста: “Невмируща владарна воля Української Нації, що казала Твоїм предкам завойовувати світ, водила їх під мури Царгороду, поза Каспій та Вислу, здвигнула могутню Українську Державу, мечем і плугом зазначувала границі своєї владарности, в боротьбі проти орд сповняла історичну місію України, що проявлялася в державницьких чинах і творчих замірах Великих Гетьманів і Геніїв, що піднялися з руїни до нового революційного чину й державного будівництва, що посягає тепер владно по нове життя і творить могутню епоху Українського Націоналізму й наказує Тобі: Встань і борись! Слухай і вір, здобувай і перемагай, щоб Україна була знову могутня, як колись і творила нове життя по власній уподобі і по своїй волі” та вірші, які вивчала ще у 30-х роках минулого століття у сільській “Просвіті” (бо ж освіти має лише три кляси), зокрема, Богдана Лепкого:

– Спіть, хлопці, спіть, хлопці,
Про долю-волю тихо сніть,
Про долю-волю Вітчизни,
Чи ж можуть бути кращі сни?

За рідний край, за край святий
Віддали ви вік молодий,
Віддали ви юнацькі сни,
Вишневий цвіт, життя весни.

Летіли ви мов ті вітри,

Ні мамин плач, ні крик сестри

Не зупинили вас на мить:

“Цить, мамо, цить, цить, сестро, цить”.

І ви пішли, щаслива путь,
І ви пішли, щоб не вернуть.
Червоний штик, кривавий шлях –
Стоять могили на полях.

І прийде день, великий день,
День радості і день пісень,
І загуде побіди дзвін,
До вас прийдемо на поклін.

І там, де ви лягли кістьми,
Прийшли ми вільними людьми,
На ваших тихих могилах
Замаїв наш побіди стяг.

“Не страшний нам червоний кремль, ні орди дикі сходу, ми йдемо в бій, кривавий бій за клич вільний народу” – десятиліття назад говорили про орду зі сходу.

На завершення, за гостинною галицькою традицією, Великодня сімейна гостина. Пані Михайлина з півроку тому похоронила єдиного сина, тож на свято прибула з онуком Андрієм, а з Нового Роздолу прибув швагер Іван Милимук.

Вертаючись додому, Зеновій Горін не зміг оминути оселю ходорівчанки – п. Мирослави Решетило, сестри відомої героїні національно-визвольної боротьби ОУН-УПА Марії Шудрави (псевдо “Женя”), яка нагороджена Бронзовим Хрестом Заслуги. Мати сестер Марії та Мирослави п. Теодозія була членкинею Союзу Українок.

У новій книзі Зеновія Горіна є розділ про Марію Шудраву.

Так розпочала свій переможний шлях до глибин людської пам’яті книга дослідника національно-визвольних змагань ОУН-УПА Зіновія Горіна “Зродились ми великої години…” – і нехай життя та подвиги героїв книги надихають нас на боротьбу, яка триває, щоб дати гідну відсіч ворогу і визволити нашу землю від російських загарбників і навік знищити російську імперію.

Схожі повідомлення

У Стрию чоловіка засудили за психологічне насильство над дружиною

admin2

У Стрийському районі судитимуть директора Центру фінансово-господарського та навчально-методичного забезпечення закладів освіти і культури однієї із сільських рад за розтрату майже 650 тисяч гривень бюджетних коштів

admin3

Небайдужий вчинок рятувальника у Стрию допоміг врятувати життя людини

admin3

Палала трава у Колодрубах

admin2

25 безкоштовних цікавих курсів. У Львові

admin2

У вирішальному матчі за вихід у наступний етап «Кубка ЗСУ» наша команда сьогодні поступилася ФК «Пісочна» – 0:3

admin3

Залишити коментар