16.5 C
Lviv
01.03.2024
Україна

Експерти розповіли про особливості пристосування українського бізнесу до воєнного стану

Російське вторгнення та повномасштабна війна стала справжньою проблемою для українського бізнесу, який до того перебував на підйомі. Перебої з логістикою, втрачені приміщення, розрив контрактів з постачальниками, неможливість завезти до країни потрібні товари, необхідність працювати в умовах блекаутів – лише невелика частина списку труднощів.

Проте українські підприємці зуміли пристосуватися до непростої ситуації та втримати економіку країни на плаву. Станом на лютий 2023 року 24% компаній працюють на повну, тоді як у серпні цей відсоток становив не більш як 15%. Про втрати та здобутки вітчизняного бізнесу докладніше розповідаємо далі.

Від абсолютного шоку до адаптації

На думку експертів, щоб вижити, бізнес мав швидко пристосуватися до нових реалій. Про те, як це відбувалося та які проблеми стали ключовими у процесі адаптації, можна прочитати тут. Загалом, самі підприємці назвали найбільш серйозною проблемою суттєве скорочення продажів або надання послуг. У перші місяці війни наші співвітчизники «затягнули пояси» та воліли не витрачати кошти на товари, які раніше вважалися популярними. Велику стагнацію переживала сфера послуг, розваг, туризм, які до літа 2022 року фактично жевріли, а не працювали.

Інші труднощі, які назвали українські підприємці:

  • проблеми з логістикою;
  • повне чи  часткове зупинення діяльності у зв’язку з пошкодженням чи руйнуванням виробництва;
  • неможливість працювати через нестачу сировини, комплектуючих, запчастин;
  • неможливість працювати через нестачу кваліфікованого персоналу.

Але переорієнтація на нові галузі економіки, що стала на воєнні рейки, довіра до споживача та його потреб допомогли підприємцям вижити. Та платою за виживання стала повна або часткова зміна діяльності. Наприклад, чимало виробників, що шили одяг та взуття почали виконувати замовлення фронту та працювати на задоволення потреб військових.

Пошук нових ринків – актуальний запит сьогодення

Окрім адаптації продуктів та оптимізації витрат, багатьом допоміг вижити вихід на міжнародні ринки. Чимало підприємців не приховують, що освоєння таких, пошук іноземних клієнтів, продаж товарів закордон – те, що вони вже реалізують або планують реалізувати у найближчому майбутньому.

Що стосується питань скорочень персоналу – то воно для бізнесу надзвичайно болюче. Лише 27% підприємців зберегли повну команду, а 16% – заробітну плату співробітникам у повному обсязі. Станом на січень 2023 року близько 9% працівників приватних компаній працюють на волонтерських засадах. Та експерти прогнозують поліпшення ситуації з надходженням пакету макрофінансової допомоги від ЄС та прийняттям законопроектів, покликаних захистити бізнес.

Схожі повідомлення

Знищено 6 російських генералів, десятки полковників та інших офіцерів. Тотальна неготовність, воюють кількістю та крилатими ракетами, – Подоляк

admin3

У Львівській області за жовтень загинули 13 пішоходів

admin4

росія завдала авіаудару по арсеналу ПС ЗСУ в Делятині

admin2

Внаслідок зіткнення вантажівок «DAF» та «MAN» заблокувало водія. Рятувальники його “визволили”, він перебуває у важкому стані в КНП «Львівська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги»

admin3

Не розколюйте державу своїми “експертними оцінками”!

admin2

До Землі летить величезний астероїд 

admin2

Залишити коментар