16.5 C
Lviv
23.09.2021
Новороздільська ОТГ

Велопробіг Дружби “Шляхами білих хорватів”: 11 історичних локацій та кава у “Старій школі”. Долучайтеся!

Цієї суботи, 31 липня, на території 4-х громад відбудеться “Велопробіг дружби”!!!

🚵 Мандрівка на велосипедах тестуватиме новий регіональний туристичний екомаршрут «Шляхами білих хорватів» та охоплюватиме території, де, згідно з науковими дослідженнями, впродовж VII-XIV сторіч були поселення білих хорватів

.🚵 Велопробіг присвячено міжнародному Дню дружби.

🚵 Протяжність шляху – 50 км.

🚵 Орієнтовна тривалість – 6 год

🚵 Охопність – 11 локацій.

🚵Територіальні громади – 4 (Розвадівська, Миколаївська, Тростянецька та Новороздільська).

Маршрут має широкий екологічний контекст і покликаний познайомити місцевих мешканців та гостей громад із пам’ятками археології, геології та іншими цінними об’єктами природо-заповідного фонду Львівщини, розташованими на території чотирьох громад.

👇👇👇🚵 НОВОРОЗДІЛЬСЬКА МТГ⛳️ 08:30, м. Новий Розділ, пам’ятник Тарасові Шевченку (біля озера «Набережне») Місцевий координатор – Тарас Шаран, +380 (67) 455 24 27

🚵 РОЗВАДІВСЬКА СТГ⛳️ 10:45, с. Розвадів. Місцевий координатор – Ольга Лукомська, + 380 (97) 611 78 50

МИКОЛАЇВСЬКА МТГ ⛳️ 11:20, м.Миколаїв. Місцевий координатор – Микола Гнатів, +380 (98) 127 38 6

🚵 ТРОСТЯНЕЦЬКА СТГ ⛳️ 11:50, с.Тростянець. Місцевий координатор – Василь Корда, +380 (67) 313 05 7

ЛОКАЦІЇ МАРШРУТУ:

⛳️ Заказник «Стариці Дністра» (між селами Крупське та Верин)

Заказник «Стариці Дністра» розташований на шляху поміж селами Верином та Крупське та має площу 70 га. Це унікальна лівобережна ділянка заплави Дністра з численними заболоченими старицями та з незамерзаючими джерелами, луками і заплавними лісами. Відвідувачі місцини можуть помилуватися рідкісними видами рослин і квітів, зустріти види птахів, які занесені до Червоної книги. Серед таких пернатих — руді шуліки, скопи та чорні лелеки. Можна зустріти й кутору – рідкісну велику водяну землерийку. Для тваринного світу цієї місцевості характерна популяція ондатрів. На території заказника росте рябчик шаховий, або “дикий тюльпан”. Також відкривається незабутній пейзаж, звідки видно на відстань 20-30 км аж до Карпат. Адреса: Розвадівська СТГ, між сс. Верин та Крупське.

⛳️ Веринський дуб

Це один із найдавніших в Україні та найстаріший на Львівщині дуб, що має вік понад 1000 років. Він росте на території Храму святого Архистратига Михаїла у селі Верин та має статус ботанічної пам’ятки природи місцевого значення. Обхват дерева — 8,50 м, а висота – 18 м.Про тисячолітній дуб існує декілька легенд. Наприклад, місцеві мешканці переконують, що біля дерева зупинявся перепочити Богдан Хмельницький. Мовляв, творець української держави зрізав гілку дуба і мовив: «Буду тим патиком панів бити, якщо шабля зламається». 1917 року Українські Січові стрільці зробили біля дерева світлину, яка пізніше слугувала зображенням для поштівки.

⛳️ Відслонення тортонських пісковиків із скупченням викопної тортонської фауни (с. Тростянець)

Це геологічна пам’ятка природи, що має вік понад 11 мільйонів років. Площа пам’ятки — 12 га. Відслонення простягається майже на 200 м із заходу на схід вздовж автомагістралі Львів – Чоп. На цій території знаходяться шари піску, скелясті породи та малі гроти. Тортони також є пам’яткою культури лійчастого посуду доби енеоліту. В 1960-их роках тут відбувалися активні археологічні розкопки, внаслідок яких серед іншого знайдено сокирку періоду ранньої бронзи, ймовірно, пов’язану із похованням чи скарбом.Адреса: Тростянецька СТГ, с.Тростянець, вздовж вул. Івана Франка.

⛳️ Комплексна пам’ятка «Стільська» (між селами Стільсько та Ілів)

Пам’ятка «Стільська» розташована на території Стрийського району Львівської області між селами Стільсько та Ілів. Вона входить до регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір’я» та історико-культурного заповідника «Стільське Городище». На території пам’ятки також розташована частина Стільського городища. Приблизна дата заснування містечка — VIII-X століття. У той час воно було напрочуд великим. Укріплена площа сягала понад 250 га, довжина валів та оборонних стін — близько 10 км . Городище мало назву «Стільсько», себто «столиця». Примітно, що воно характеризувалося не лише великою площею, а й міцними укріпленнями.Адреса: Тростянецька СТГ, с.Стільсько

⛳️ Миколаївська фортеця (Язичницькі храми в урочищі Лиса гора)

Комплекс оборонних укріплень, що належить до території історико-архітектурного заповідника “Стільське городище”. Cтворений перед Першою світовою війною на місці давніх сакральних об’єктів, де в IX-X столітті вирувало життя білих хорватів. Вважається, що фортифікацій подібного типу на території Європи збереглося вкрай мало. Сьогодні ведуться активні дискусії між науковцями щодо походження цього об’єкта і щодо спроб рейдерського захоплення території для створення піщаного кар’єру. Адреса: Миколаївська МТГ, околиця м.Миколаїв.

⛳️ Вихід скельних порід (скельні розсипи) у с. Дуброва

Вихід скельних порід — об’єкт, який входить до регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір’я». Це поверхня із виходами мергелів, крейди, вапняків, пісковиків тощо, які утворені в субліторалі тропічного моря, що колись існувало на цій території. Відклади містять унікальні комплекси скам’янілих організмів.

Цікаво, що після зсуву однієї зі скель, туристи часто називають її «українським Сфінксом».Адреса: Тростянецька СТГ, с. Дуброва.

⛳️ Камінь «Дирявець» («Столовий камінь», «Храм сонця»)

Основою релігійних переконань білих хорватів було язичництво, тож закономірністю у Стільському городищі є сукупність дохристиянських святилищ. Серед язичницьких храмів на території пам’ятки є химерне утворення — камінь «Дирявець», де, ймовірно, проводили обряди жертвоприношення.Біля «Дирявця» розташоване скелясте утворення з кімнатами-печерами. Дослідники припускають, що саме там мешкали служителі язичництва. Згодом печери використовували монахи, яких заселили туди християни з метою витіснення прибічників ідолопоклонства. Фактично, це один із небагатьох дольменів, які знаходяться в Україні, своєрідний «Галицький Стоунхендж». Об’єкт до входить до регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір’я» та історико-культурного заповідника «Стільське Городище». Адреса: Тростянецька СТГ, с.Дуброва.

⛳️ Капличка борцям за волю України (с. Дуброва)

⛳️ Озеро «Барвінок» (Новий Розділ)

Озеро «Барвінок» – наймальовничіша та одна з найбільших водойм Львівщини, що розлилася неподалік міста Новий Розділ. Воно утворене у 1960-их роках шляхом перекриття греблею річки Барвінка (Вишнівка). Довжина водойми — 2-3 км, глибина — 3-8 метрів, є й місця із впадинами до 9 метрів. Сама водойма з трьох сторін оточена лісом. Колись озеро було осередком турнірів та змагань. Сьогодні воно популярне як локація для родинного дозвілля, а місцеві мешканці облюбували його для рибальства та полювання на раків.Адреса: Новороздільська МТГ, м.Новий Розділ (неподалік колишньої бази відпочинку “Каштан”).

⛳️ Палац Жевуських-Лянцкоронських та прилеглий до нього парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва XIX століття (смт Розділ)

Палац Жевуських-Лянцкоронських – історична будівля неймовірної краси, що має статус пам’ятки архітектури XVIII-ХІХ ст. Збудував її у стилі французького ренесансу дідич Міхал Юзеф Жевуський близько 1740 року та назвав маєток на честь другої дружини Францішки з Цетнерів. У побудові та впорядкуванні резиденції взяли участь провідні тогочасні митці: архітектор Бернард Меретин, скульптор Ян Гетнер та маляр Шимон Яремкевич. Наступними власниками маєтку стали Лянцкоронські, які володіли ним до 1939 року, а по завершенню Другої світової війни та до 2004 року тут функціонував санаторій. Первинно будівля була оточена розкішним ландшафтним парком. Сьогодні палац та парк перебувають у вкрай занедбаному стані, натомість все ще вражають красою та величчю. На території частково збереглися цінні насадження, руїни малих архітектурних форм та елементів благоустрою та навіть місцевий «тунель кохання».Адреса: Новороздільська МТГ, смт. Розділ, вул. Грушевського, 33.

⛳️ «Стара школа» (смт Розділ)

Проєкт «Стара школа» – це експериментальна ініціатива, завдяки якій вже зовсім скоро занедбана споруда старої школи 1905 року в історичному центрі Роздолу отримає життя як нова туристична локація регіону. На прийдешніх вихідних у цій споруді відчинить свої двері для відвідувачів в тестовому режимі каварня «Перша кляса», частуючи відвідувачів випічкою виключно місцевого виробництва.

🤝 Співорганізатори заходу: Розвадівська сільська ТГ, Миколаївська міська ТГ, Тростянецька сільська ТГ, Новороздільська міська ТГ, КП ЛОР «Спеціальна адміністрація регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір‘я», БФ “Спадщина.UA”, Департамент екології та природних ресурсів ЛОДА, Управління туризму та курортів ЛОДА.

☕️ Учасників велопробігу частуватиме кавою та тістечками нова туристична атракція — каварня «Перша кляса» в «Старій школі» (нагадаємо – проект ще не повністю реалізований, тож каварня діятиме виключно в тестовому режимі впродовж 31 липня – 1 серпня).

☝️ До речі, у Новому Роздолі велопробіг фільмуватиме дрон. Також учасникам заходу варто запастися дощовиками, адже погода зараз мінлива.☝️ А ще, кожному важливо дотримуватися техніки безпеки та соціальної дистанції.

☎️ Координатор велопробігу – Тарас Шаран, +380 (67) 455 24 27.

Схожі повідомлення

Виконавчий комітет Новороздільської міської ради розглянув питання життєдіяльності громади

admin2

Памятник “Борцям за волю України” спільно облагородили

admin2

Будівництво дощової каналізації по пр. Шевченка, 28-28-а – “стартував” ще один проєкт

admin2

“СКІФ” – чемпіон України!!!

admin2

Про 2020 рік – демографічна статистика Новороздільського ВДРАЦС

admin2

Натепер у шпиталях Польщі перебувають на лікуванні 24 українця, які постраждали внаслідок смертельної ДТП з рейсовим автобусом «Познань – Херсон»

admin3

Залишити коментар