16.5 C
Lviv
04.06.2023
Стрийщина

Ювілейний, 15-й день ВИШИВАНКИ: етномузика, екологія, традиції і факти

Ювілейний, уже 15-й, День вишиванки присвячено етномузиці та екологічним питанням.

Всесвітній день вишиванки – свято, яке не прив’язане до жодного державного чи релігійного.

У 2006 році студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк започаткувала акцію “Всесвітній день вишиванки”. Дівчина запропонувала студентам одного дня одягнути вишиванки. На цю ініціативу відгукнулося декілька десятків студентів та викладачів факультету. Однак щороку масштаби святкувань зростали й нині День вишиванки відзначають також і за межами нашої держави.

Дата проведення свята щороку к різна, адже відзначається День вишиванки в третій четвер травня.

Цьогорічний ювілейний День вишиванки пропонується присвятити українській традиційній музиці та екологічним проблемам. Святкування проходитиме у форматі Дня вуличної етномузики. На різних локаціях, зокрема площах, парках, пішохідних вулицях, гратимуть народні співці-музиканти.

Вишиванка з давніх-давен є основним елементом українського національного одягу. Вишиті візерунками сорочки – відображення цінностей, традицій, культури та історії.

Цікавинки про українську вишиванку

1.Здавна для українців вишиванка відігравала не стільки функцію одягу, як була своєрідним оберегом від різного зла. Тому візерунки на сорочках та сукнях наносили на рукави, коміри і поділ.

2.Своїми особливими узорами та поєднанням кольорів на вишиванках може похвалитися не лише кожен регіон України, а й навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися за фасоном, кольором, візерунком.

3.Узори вишивки загалом можна поділити на три великі групи: геометричні, рослинні, тваринні та антропоморфні (такий, що нагадує людину) орнаменти. Рослинні традиційно вишивали на жіночому вишитому одязі, геометричні – на чоловічому.

4.Існує понад 250 швів, які базуються на 20-ти видах техніки вишивання. Найпопулярнішими є мережання, низь, гладь.

5.Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Перш ніж братися за роботу дівчина зазвичай постилася, молилася і мила руки.

6.Надзвичайно тонка вишивка “білим на білому” на натільних сорочках була поширена серед європейської знаті й української шляхти.

7.Тривалий час вишивка була своєрідною візиткою людини. За орнаментом і кольорами можна було дізнатися про її вік, сімейний стан, соціальний статус. Приміром, сорочку із вишитими квітами носили лише молоді дівчата.

8.Рекордну кількість людей, одягнутих у вишиванки, було зафіксовано у День Незалежності в 2011 році у місті Рівному. Згідно із Книгою рекордів України, на центральному Майдані тоді зібралося 6570 людей у вишиванках.

9.15 травня святкує день народження засновник ФБ Марк Цукерберг… Його прабабця з Галичини – м. Сколе Львівської обл. Тож вишиванка йому дуже пасує.

Схожі повідомлення

На Ходорівщині встановлено факт самовільного надрокористування

admin2

Результати перевірки ТзОВ «Хінкель-Когут» біля Комарно – виявлено ряд порушень

admin2

Загадкова смерть у Польщі студента з Трускавця

admin2

Змінено порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу»

admin3

Постраждалу у ДТП 16-річну дівчину гелікоптером доставили до львівської лікарні

admin2

На війні загинув молодий розвадівчанин

admin2

Залишити коментар