16.5 C
Lviv
23.01.2022
Новороздільська ОТГ

Орендна плата за землю

Як і будь-який договір, договір оренди землі передбачає ряд прав та обов’язків сторін. Так, згідно договору оренди землі на орендодавця покладається обов’язок передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк за плату,  а на орендаря –своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за цю земельну ділянку.

Враховуючи те, що досягнення згоди щодо орендної плати при укладенні договору оренди є дуже важливим, про що свідчить велика кількість звернень від наших читачів, ми вирішили детально обговорити це питання з Романією МАНДЗІЙ, начальницею Новороздільського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання БВПД.

Отож, пані Романіє, розкажіть нашим читачам, що таке орендна плата та що вона в себе включає?

– Орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Варто зазначити, що під час узгодження сторонами питання щодо орендної плати, вони повинні обов’язково обговорити ще й таке: яким буде розмір орендної плати, чи нараховуватиметься індексація, якими будуть способи та умови розрахунків, строки, порядок її внесення і перегляд та відповідальність за її несплату.

Звертаю увагу, що за загальним правилом розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Проте, якщо в оренду передається земельна ділянка державної та комунальної власності, то внесення орендної плати встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.  

        – Як зрозумів з відповіді, розмір орендної плати сторони визначають самі в процесі переговорів. Але чи встановлює закон якісь рамки, за які сторони не можуть вийти, домовляючись про  розмір орендної плати?

     – Так, такі обмеження існують. Зокрема, Указом Президента України від 2 лютого 2002 року №92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян –власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)» встановлено, що мінімальний розмір орендної плати не може бути меншим   3-х   відсотків   визначеної   відповідно  до законодавства  вартості  земельної ділянки, земельної частки (паю).

Що ще потрібно знати орендареві та орендодавцеві про розмір орендної плати за землю?

– Відповідаючи на це питання, хочу звернути увагу читачів на пункт 5 статті 288 Податкового кодексу України, який говорить нам про те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але при цьому річна сума платежу  не може бути меншою за розмір земельного податку для таких земельних ділянок:

  1. 1)     для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, – у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування – не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

2) для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, – у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

-не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Проте, у разівизначенняорендаря на конкурентнихзасадах річна сума платежу може перевищувати цей граничний розмір;

– для пасовищ у населених пунктах, якимнадано статус гірських, не можеперевищуватирозміру земельного податку;

Обчисленнярозміруорендної плати за землю здійснюється з урахуванняміндексівінфляції, якщоінше не передбачено договором оренди.

Пані Романіє, Ви зазначали, що орендна плата –це платіж. В мене виникло запитання, в якій формі він може здійснюватися?

Законом передбачено дві форми орендної плати: грошову та натуральну. Як правило, орендна плата справляється у грошовійформі. Проте, за згодоюсторінрозрахункищодоорендної плати за землю можутьздійснюватися у натуральнійформі. Розрахунок у натуральнійформімаєвідповідати грошовому еквівалентувартостітоварів за ринковимицінами на дату внесенняорендної плати.

Зазначаю, що натуральна форма орендної плати може застосовуватись лише при укладенні договорів оренди земельних ділянок, які перебувають у приватній власності. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

З якого моменту орендар повинен сплачувати орендну плату за користування землею

-Враховуючи те, що договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, то обов’язок орендаря щодо виплати орендної плати за користування земельною ділянкою виникає з моменту такої реєстрації.

Чи можна змінити орендну плату?

-Закон передбачає таку можливість  для орендної плати за земельніділянки, щоперебувають у власностіфізичних та юридичнихосіб. При чому, у даному випадку  існує два способи змінити орендну плату:

  • за згодоюсторін;
  • на вимогу орендаря.

Орендармає право вимагативідповідногозменшенняорендної плати в разі, якщо стан орендованоїземельноїділянкипогіршився не з його вини.

Щодо орендної плати за земельніділянкидержавної та комунальноївласності, передані в оренду на земельних торгах, то вона не може бути зменшена за згодоюсторінпротягом строку дії договору оренди, а також у разійогопоновлення.

Дякуємо, пані Романіє, за розмову. А наразі нагадуємо, що консультація надана у рамках проекту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України».

У разі необхідності для отримання безоплатної правової допомоги у сфері земельних правовідносин звертайтесь до Новороздільського бюро правової допомоги у зручний для Вас спосіб:

  • за адресою: м. Новий Розділ, вул. Чорновола, 12;
  • зателефонувавши:068 8751700 (Новороздільське бюро правової допомоги)
  • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

Схожі повідомлення

Відійшов у вічність засновник хірургії в Новому Роздолі Євген Антонович МЕЛЬНИЧУК

admin3

Данило КИЧ – баскетболіст у складі молодіжної збірної України

admin2

Змагання тенісистів Новороздільської ОТГ

admin2

“ОДВ-Електрик” планує розширюватися

admin2

Дорогі краяни!

admin2

Парку на новороздільській набережній бути!!! Центральна площа також матиме фінансування!

admin3

Залишити коментар