83
20/03/2020

Як протистояти загрозі коронавірусу

Коронавірус – головна тема тижня, виглядає так, не одного. Це наш страх і наша реальність. Це тема номер один у всіх без винятку розмовах і головний панічний елемент. Це – наше життя, у новому форматі, з новими законами співіснування.


  І, проковтуючи першу хвилю масової паніки, слід усвідомити – нам треба навчитися жити із загрозою всесвітньої пошесті, але по законах всесвітнього карантину.
Тож починаємо вчитися….

  Головні засоби захисту від коронавірусу, не змучуємося повторяти (бо, дійсно, інших більш дієвих засобів наразі людство не придумало) - це регулярне миття рук з милом (не менше 15-20 секунд), а також уникання контакту з людьми, у яких є ознаки ГРВІ.
  Існуючі вакцини не є ефективні для профілактики нового виду коронавірусу. Вчені тільки-но розпочали роботу в цьому напрямку.
  Проте захистити себе від хвороби, спричиненої коронавірусом, можна, дотримуючись таких рекомендацій:
  - регулярно мити руки з милом – ретельно, до 1 хвилини. Вірус може жити на ваших руках протягом 5-10 хвилин. Але за ці 5-10 хвилин може статися, що завгодно (ви можете потерти руками очі або доторкнутися до носа – це прямий шлях проникнення вірусу, тому ще раз – мийте руки дуже часто і дезінфікуйте їх),
  - на додаток до частого миття рук можна полоскати горло Бетадіном, щоб усунути або мінімізувати дії мікробів, поки ті ще знаходяться в горлі (перед тим, як потрапити в легені),   - уникати контакту з будь-яким хворим на ГРВІ (карантинні заходи);
  - хворому з будь-якими ознаками ГРВІ обов’язково користуватися одноразовими хустинками, прикривати рот і ніс при кашлі, чханні;
  - якщо заражена людина пчихає перед нами, не потрібно відразу бігти в лікарню – в радіусі трьох метрів вірус не проникає;
  - користуватися деззасобами; провітрювати і здійснювати вологе прибирання приміщень, де перебував хворий;
  - обов’язково дезінфікуйте мобільні телефони та планшети.
  - правильно використовувати медичні маски (хворі та близьке оточення, що контактує з ними, медперсонал) – доцільно у приміщенні, міняти через кожні 30 хвилин,
  - вірус не протистоїть теплу і швидко вмирає, якщо піддається впливу температур вище 26-27 градусів. Будьте гранично уважні і обережні, пийте більше підігрітої води!
  Зрештою, рекомендовані профілактичні заходи є схожими для попередження гострої респіраторної вірусної інфекції будь-якого походження.

Як передається коронавірус?

  Відомо, що коронавіруси присутні в ареалі тварин, деякі з них мутували і стали заразними для людини. Відповідно, коронавірусна інфекція є зооантропонозом, тобто можливе зараження від тварини та від людини.
  Отже, імовірна передача коронавірусу від тварини до людини та поміж людьми:
  - при контакті з хворим на коронавірусну інфекцію – через краплі його слини;
  - при безпосередньому контакті із зараженими тваринами – через немиті руки;
  - не вживати погано термічно оброблені м’ясні, рибні продукти, яйця; правильно приготовані страви з м‘яса та яєць можна безпечно вживати.
  Оскільки новий китайський коронавірус ще перебуває у процесі дослідження, ученими достеменно ще не виділено всіх тварин групи ризику. Проте вже зрозуміло, що значно більшу епідеміологічну небезпеку становить поширення вірусу саме від людини до людини – через респіраторний механізм передачі.




Порада лікаря щодо коронавірусу

  Вірус досить великий за розміром (діаметр становить близько 400-500 нм), тому звичайна медична маска в принципі може відфільтрувати. Якщо заражений чхає перед вами або пройде на відстані до 3 метрів від вас, зараза просто впаде на землю, літати не зможе.
  Якщо вірус потрапив на поверхню металу, він проживе не менше 12 годин. Тому, після дотику до металевих поверхонь, таких як двері, прилади, транспортні поручні і т. д., руки повинні бути ретельно вимиті і продезінфіковані спиртовим гелем.
  Вірус може залишатися активним на тканині протягом 6-12 годин. Звичайний пральний порошок має вбити вірус. Зимовий одяг досить просушити на сонці, щоб вбити вірус.

Про симптоми безпосередньо захворювання – пневмонії, викликаної коронавірусом

  Коронавірусна інфекція не викликає простуду з нежитю або мокрим кашлем. Сухий кашель – це відмінна риса нового вірусу.
  Вірус спочатку викликає запалення в горлі і відчуття сухості. Цей симптом може тривати від 3 до 4 днів.
  Потім вірус зливатиметься з носовою рідиною, потраплятиме в трахею, а потім в легені, викликаючи запалення легенів. Цей процес займе від 5 до 6 днів.
  Пневмонія проявляється високою температурою і утрудненим диханням, класична застуда не супроводжується таким ефектом. Закладеність носа не схожа на нормальну закладеність, з’являється відчуття, що тонете у воді. У цьому випадку слід негайно звернутися до лікаря.
* * *

  Найдієвіший і очевидний спосіб – самоізоляція. В першу чергу це стосується людей в зоні ризику – 65+ років, хворі на діабет і легеневими захворюваннями.
  Тож дотримуймося вимог карантину.
  І будьмо здорові!

«Вісникроздільці»