187
20/03/2020

Олег Дуда: «ПАНІКА – найгірше ускладнення будь-якої хвороби»

Маховик тривожних настроїв у зв’язку з поширенням коронаінфекції в нашій країні розкручується – і багато людей почуваються розгубленими й дезорієнтованими. Про важливість гігієни звичайної та інформаційної, зміцнення імунітету до вірусів та фейків ми поспілкувалися з головою Українського лікарського товариства у Львові Олегом ДУДОЮ.


Олег Дуда
Олег Дуда


  „Вже тепер зрозуміло, що для захисту здоров’я українців потрібно більше, ніж звичні превентивні заходи, яких вживає уряд, – вважає лікар. – Кожен із нас може допомогти нашій країні впоратися із цим викликом”.
  Бути поінформованим, але не піддаватись фейкам, бути готовим до будь-якого варіанту подій, але не панікувати, – радить Олег Дуда.

Я маю три дуже прості рекомендації.
Перша і найголовніша – НЕ ПАНІКУЙТЕ! Паніка призводить до стресової реакції, а стрес негативно впливає на опірність організму до зовнішніх подразників, зокрема й до вірусів. Уникайте панічних покупок, запасіться лише предметами першої необхідності.
Друга – бути готовими до будь-якого варіанту розвитку подій. Інформований – значить озброєний. Потрібно чітко розуміти принцип поширення коронавірусної інфекції та як цьому запобігти.
Третя – уникайте фейків та дотримуйтесь інформаційної гігієни. Керуйтеся тією інформацією про COVID-19, яку отримуєте лише з офіційних джерел.
* * *

  Голова Українського лікарського товариства у Львові нагадує про речі, які ПОТРІБНО ПАМ’ЯТАТИ:   Самоізоляція і самоконтроль. Нині, як і завжди, під час сезону застуди та грипу, залишайтеся вдома, якщо ви хворієте!
  Обов’язково повідомте про захворювання свого сімейного лікаря! Залишайтеся вдома до моменту остаточного зникнення симптомів.
Вітайтесь безконтактно. Оскільки віруси, як-от COVID-19, поширюються шляхом контакту, змініть спосіб привітання один з одним. Варто відмовитись від звичного товариського рукостискання, поцілунку чи обіймів.
Мийте руки впродовж 20 секунд. Робіть це часто, а якщо нема можливості – використовуйте спиртовмісний антисептик. Очищайте та дезінфікуйте предмети і поверхні, до яких часто торкаються, наприклад, іграшки, робоче місце, дверні ручки тощо.
  „Правильне” чхання. Під час кашлю та чхання використовуйте хустинку.

ВАЖЛИВО! Під час карантину простежте, аби ваші діти залишалися вдома. Скасуйте або відкладіть поїздки та подорожі. Намагайтеся уникати натовпів та великих скупчень людей. Не відвідуйте масові зібрання.
  Це найпростіші способи, які дають можливість захистити себе та свою родину від COVID-19. Пам’ятайте, що дотримування простих правил рятують життя! Бережіть себе і будьте здоровими!”, – закликає медик.

Що потрібно знати роботодавцям?
  Роботодавець, як і кожен свідомий громадянин, має розуміти відповідальність за людей, які у нього працюють, – переконаний Олег Дуда. „Якщо є можливість, щоб працівники виконували роботи дистанційно, з дому, то це буде найкращий варіант на час карантинних заходів, – каже він. – Коригуйте політику компаній для зменшення соціальних контактів. Запровадьте гнучкий графік роботи, спілкуйтесь за допомогою електронної пошти та телеконференцій. У будь-якому випадку роботодавець повинен провести роз’яснювальну роботу з працівниками щодо загрози COVID-19. Якщо робота не дає можливості працювати з дому, тоді потрібно вжити заходів для гарантування безпеки працівників.
  - Оцініть робоче місце, де люди мають частий контакт один з одним та користуються спільними предметами.
  - Збільшіть відстань між столами та робочими станціями, а також співробітниками та замовниками (в ідеалі 2 метри).
  - Заохочуйте до частої гігієни рук.
  - Якщо ви помітили симптоми хвороби у котрогось із працівників, то потрібно негайно ізолювати його від інших та відправити додому.
  - Забезпечте часте прибирання, особливу увагу приділяйте робочим поверхням (столи, телефони, комп’ютери і т.д.).

Ще раз про зміцнення імунітету
  Найкраща профілактика вірусних захворювань – зміцнення імунітету, – нагадує голова Українського лікарського товариства у Львові. „В цьому контексті я б радив не забувати про такий дієвий імунозміцнювальний засіб, як шипшина. Її можна дешево купити в будь-якій аптеці. Вітаміну С в ягодах шипшини більше, ніж у лимоні в 40 разів! Також вона містить вітаміни групи В та вітамін РР, залізо, калій, магній, opганічні кислоти і дубильні речовини”, – каже лікар.

Розмовляла Христина Слюсарчук