Багато з нас, новороздільчан, стикались з лікарем- ортопедом – травматологом відділення травматології та ортопедії «Новороздільської міської лікарні» Яремчуком Олександром Степановичем, який, як відомо, приїжджає у наше місто аж зі Львова, щоб, як би здавалось, надавати кваліфіковану медичну допомогу. Як правило, статус «лікар зі Львова» не мав викликати сумнівів в його професійності.
Проте я, Шепіда Василь Семенович, з власного гіркого досвіду хочу засвідчити протилежне. Ділюсь своєю трагічною історією, щоб вберегти інших від фатальних помилок: звернення до лікаря Яремчука О. С.
Понад три роки тому, в серпні 2020 року, моя дружина Шепіда Ганна з власної необережності випала із балкону власної квартири. На фоні погіршення самопочуття вона звернулась за медичною допомогою до лікаря – ортопеда – травматолога Яремчука О. С., який після огляду призначив тільки медикаментозне лікування хворій та скерував її на амбулаторне лікування за місцем проживання.
За період такого лікування стан дружини значно погіршився, внаслідок чого через 9 днів бригадою екстреної медичної допомоги її доставлено до відділення інтенсивної терапії «Новороздільської міської лікарні» у вкрай важкому стані, де вона померла.
Як пізніше встановить слідство, Яремчук О. С. неналежно виконав свої професійні обов’язки внаслідок недбалого ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки – смерть хворої. Він, зокрема, під час звернення не в повному обсязі провів огляд та зібрав анамнез захворювання пацієнта, не виставив діагнозу та не вжив відповідних заходів для її госпіталізації.
Яремчик О. С. недооцінив стан хворої та як медичний працівник не провів термінової госпіталізації на стаціонарне лікування, яке б забезпечило проведення інших обстежень, що дали б змогу встановити правильний діагноз та виявити ушкодження, а саме: тупої травми тіла у вигляді переломів ребер з обох сторін, кісток тазу зліва, ушкодження капсули та тканин печінки.
Таким чином, моя дружина з вини Яремчука О. С. протягом дев’яти днів перебувала вдома без належної медичної допомоги, що, у свою чергу, негативно впливало на перебіг травматичного процесу. Запізніла госпіталізація призвела до незворотніх змін, зокрема на фоні тупої травми тіла, яка ускладнилась внутрішніми кровотечами, що призвело до настання смерті дружини.
Зібравши достатні докази вини, прокурор передав до суду обвинувальний акт щодо Яремчука О. С. у вчиненні неналежного виконання медичним працівником своїх професійних обов’язків внаслідок недбалого ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки для хворого.
Проте обвинувачений Яремчук О. С., його захисник, усвідомлюючи неминучість покарання для лікаря, в т. ч. у формі позбавлення права займатися медичною діяльністю строком до п’яти років, почергово систематично не з’являлися у судові засідання, тим самим свідомо затягуючи судовий процес, внаслідок чого Яремчука О. С. звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності (до речі, за клопотанням лікаря)
Іншими словами, Яремчуку О. С. вдалось уникнути кримінальної відповідальності завдяки затягуванню розгляду справи.
Не вдаючись в юридичні тонкощі, звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності не свідчить про виправдання особи, про визнання її невинною у вчиненні злочину. У такому випадкукримінальний закон виходить із встановлення факту вчинення особою кримінально – карного діяння.
Смерть дружини є великою втратою для мене, а тому я приклав усіх залежних від мене, щоб притягнути горе – лікаря Яремчука О. С. до кримінальної відповідальності. Однак, на превеликий жаль, йому майже вдалось «вийти сухим із води» і він продовжує працювати.
Тепер вважаю своїм обов’язком надати цій ситуації якнайбільшого розголосу задля збереження інших людей від лікування, яке може призвести до смерті, адже кожен з нас заслуговує на якісну, професійну та кваліфіковану медичну допомогу і не від Яремчука О. С.
Василь ШЕПІДА
ВІД РЕДАКЦІЇ. За збігом, редакція отримала надрукованого вище листа у дні, коли нашу сім’ю спіткало велике горе – після піврічної важкої недуги, спричиненої фатальною халатністю лікаря – акушера новоствореного пологового відділення Лікарні Святого Миколая у Львові, відійшла у Вічність 44-річна донечка Галина. Біль непоправної втрати не полишить нас ніколи, як і пекучий жаль, що лікар у момент пологів не зумів прийняти оптимальне рішення , аби родорозрішення відбувалося нормально, внаслідок чого: під час пологів настала 20-хвилинна клінічна смерть Галини, далі – кома та повна неповносправність аж до її відходу у Засвіти 23 жовтня.
Але життя триває, лікар надалі практикує, у фейсбуці про цього акушера – гінеколога пишуть як позитивні, так і негативні повідомлення стосовно його професійності, щоправда триває порушене нашою родиною провадження щодо фаховості його дій у випадку приймання пологів Галини.
А ми, батьки та рідні Галини, горюватимемо до крайніх днів нашого буття, а її діти – 20 –річна Вероніка та новонароджений синочок Олександр, якому 21 жовтня виповнилося шість місяців, – які увійшли у похмурий несподіваний поворот долі, відтоді живуть в умовах нових обставин, нових випробувань…Звісно, ми їх не полишимо напризволяще, але, але…
Даруйте, за такий сумний відступ, бо ж хотів дещо додати до допису пана Василя Шепіди, аби підкреслити трагізм схожих ситуацій, які трапляються у житті. То ж, розуміючи біль і пережиті страждання автора листа як внаслідок втрати дружини, так і внаслідок такого (!) завершення порушеної кримінальної справи стосовно вказаного у тексті допису лікаря – ортопеда – травматолога не на користь позивача, також розумію, що ця публікація, без сумніву, завдасть і неабиякого удару по професійній репутації О. С. Яремчука.
Що можу ще додати. Натепер у моїй родині декілька двоюрідних братів і сестер є лікарями. А ще за «Австрії та Польщі» хресним батьком мого тата Миколи був рідний брат моєї бабусі Євдокії, відомий лікар із Журавна Микола Гілецький, який був військовим лікарем у підрозділі Січових Стрільців під час Першої світової війни, а у 40-і роки репресований «радянським судом» у табори ГУЛАГу, де і знайшов свій вічний спочинок. Маю і декілька приятелів – лікарів. Тож це середовище знаю «не за чутками».
А ще хочу нагадати відомий вираз «У кожного лікаря свій скелет у шафі». І помилка ескулапа може призвести до фатальних наслідків для пацієнта. Бо ж це професія вкрай відповідальна та …вкрай небезпечна, як знаємо з багатьох випадків, не тільки для пацієнтів, а й лікарів.
От тільки завершується вона по – різному. Наведений приклад автора листа наочно підкреслює цю трагічну даність І хоча сказано в писанні від Матвія «Не судіть, і вас не судитимуть…», все таки, окрім Божого, є ще й людський суд…
Іван БАСАРАБ
Фото тематичне