16.5 C
Lviv
28.05.2024
Новороздільська ОТГ

Ярина Яценко: «Понеділкові ракетні обстріли ввели громаду у реальне відчуття жахіть війни. Ситуація продемонструвала і наші сильні сторони, і наші слабкі сторони»

Новороздільська міська рада нагадувала «вулик» – люди снували (тим паче, відсутність зв’язку примушувала шукати особистих зустрічей), кожен чітко виконував свої обов’язки, тим самим заганяючи паніку чи тимчасову розгубленість «на задвірки» думок. Керівництво міської влади побувало на місці прильоту ракет, де уже «працювали» пожежники. Показували уламки ракети, ще теплі, і впевнено стверджували – дамо раду, все добре. Уже надвечір понеділка у дворі міської ради запрацював генератор, куди стягнулися мешканці не лише підзарядити телефони, але й почути новини: найважливішу та найоптимістичнішу – обійшлося без жертв та травмованих, а також поцікавитися – коли буде вода, світло, зв’язок. Над цим найперше усі і працювали.
З міським головою Яриною Яценко вдалося годинку поспілкуватися (якщо не зважати на численні телефонні дзвінки та повсякчасне розсилання листів, розпоряджень і т.д.) уже пізно ввечері в середу (у міській раді, до речі, очікували на спільну обласну нараду, яка проводилася в …20.00 год.).

 • Перша хвиля паніки, яка пронеслася громадою після ракетних ударів, зауважила, міську раду і не зачепила. Напружений робочий ритм відчувався з перших хвилин. І наразі мешканців міста найперше турбує, коли буде повністю відновлено життєдіяльність міста і як загалом проходив цей процес.
 • Станом на цю хвилину (розмова відбулася у середу, 12 жовтня, в 19.30 год. – авт.) вода у місті є. Поясню, чому не було води. Воду качають насоси. Так, у місті частково воду можна подавати без додаткового підживлення насосами, на нижчі поверхи (примірно до 5 поверху) деяких будинків, але для подачі води потрібно, щоб працювала каналізаційна насосна станція. А насоси натомість не могли включити, бо вони «беруть» дуже багато енергії. Отож через такі технічні нюанси подача води була припинена, але вже надвечір понеділка частково відновлена.
 • З водою зрозуміло. А як справи з відновленням електропостачання?
 • Є три структури, які задіяні у постачанні електроенергії у нашій громаді – це «Укренерго», обленерго та «Нафтогаз Тепло» (яке безпосередньо відповідає за забезпечення міста електроенергією), жодна з яких не є у власності чи підпорядкуванні Новороздільської міської ради. Тож наша робота заключається у координуванні роботи цих структур. Постійно зідзвонювалися, на щоденних кількаразових засіданнях комісії питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій зустрічалися з їх представниками і обговорювали процес підключення. Уже надвечір понеділка нам вдалося перепідключитися і отримати хоч невелику кількість електроенергії, яку використали насамперед на включення об’єктів критичної інфраструктури міста, тобто включили КНС (каналізаційну насосну станцію), щоб подати воду, лікарню, станції мобільних операторів, АЗС ОККО, оскільки, самі розумієте, потрібно було пальне для заправки автомобілів.
  Наша основна проблема – не технічна, ми зуміли переключити лінії і готові отримувати напругу. Але, на жаль, ракети пошкодили електропідстанції у всій області, тож напруги не вистачає. Трансформатори на підстанції, яка нас живила світлом, не придатні для використання: один потребує відновлення, інший зовсім непридатний, добре, що не пошкоджені мережі.
  На вечір вівторка, коли найперше включили вище перелічені об’єкти критичної інфраструктури, прийняли рішення підключити будинки, які не забезпечені газопостачанням, з електроплитами – це по вул. Довженка, 2, 4, 6, гуртожитки навчальних закладів – двох ліцеїв і коледжу. А ще два будинки (Довженка, 14 і Чорновола, 14-а) підключили зранку, оскільки не мали технічної можливості зробити раніше. Зранку середи, з години 8, поступово включали місто, тож надвечір усі побутові споживачі були заживлені.
  Підприємства наразі підключені не всі, оскільки тих потужностей, що отримали, не вистачає. Будемо підключати поступово.
 • Говорять, що перебої з електропостачанням ще можливі.
 • Так, розглядаємо один з варіантів (план Б, так би мовити) з віяловим відключенням електроенергії, тобто створюємо графік і згідно з ним почергово будемо відключати кілька будинків чи кварталів. Це на випадок, якщо не вистачатиме потужностей, тобто питання в тому, чи можемо забезпечити всіх і на цілу добу.
  Якщо таке буде, то графік, звісно, доведемо до відома споживачів.
 • А яка ситуація із світлом у навколишніх селах?
 • У перші години, знаєте, без світла залишилася вся область. Але у селах електроенергія появилася уже надвечір понеділка, їх обслуговує обленерго. До вечора понеділка, як уже згадувала, і ми отримали трохи електроенергії, яку насамперед використали на підключення об’єктів критичної інфраструктури. Потрібно уявляти, що місто – це дуже великий об’єм. Одне із сіл громади, приміром, має мешканців стільки, як один 9-поверховий будинок у місті, тож різниця у потрібних потужностях очевидна. Так, у селах, як і в місті, економимо на вуличному освітленні.
  Також звертаюся до всіх споживачів з проханням максимально економити електроенергію, чим поменше користуватися потужними електроприладами.
  Дякую усім і кожному, хто у такі критичні часи працює для життєзабезпечення міста, для покращення ситуації.
 • Ярино Володимирівно, головне – обійшлося без людських жертв, без травмованих. Але збитки є. Великі?
 • При Новороздільській міській раді створена спеціальна комісія, яка оцінює збитки від завданого ракетного удару. Так, у нас уже є перелік. Найбільше збитків у Берездівцях – там пошкоджено 27 житлових та побутових будівель, частково клуб, пошта, ФАП, костел. Напевно, будинків більше, але незначні пошкодження господарі уже самотужки ліквідували. У Новому Роздолі вибиті вікна у 16 будинках, садочках, коледжі, професійному ліцеї будівництва і побуту , лікарні.

У Новому Роздолі пошкоджено (переважно це вибиті вікна і шибки) 15 комунальних будинків, – доповідав керуючий КП «Розділжитлосервіс» Богдан Жук, – один будинок ОСББ, а також приміщення лікарні, Новороздільського професійного ліцею будівництва та побуту, Новороздільського політехнічного коледжу і двох дитячих садочків».
У лікарні вибито 16 вікон, які медики своїми силами вже і встановили. У дошкільному навчальному закладі «Голубок» (№5) – 3 вікна і 10 шиб, у ДНЗ «Малятко» (№8) – 1 вікно та 7 шиб.

 • Створена комісія ходить по об’єктах, складає акти. Тож нехай мешканці зголошуються.
  Найбільше постраждала пожежна частина, де вибито вікна і двері. А також ракетними осколками пошкоджено два приватні автомобілі, які були поряд. Є пошкодження і на очисних спорудах.
  Злита велика кількість трансформаторного масла, яке асенізатори збирають з ровів, бо воно небезпечне.
 • Куди можуть звертатися мешканці, які виявили у себе пошкодження від ракетних обстрілів?
  -До Новороздільської міської ради. Голова комісії – перший заступник Михайло Гулій. Заступник – Наталія Пасемко, котра з комісією і обходить об’єкти. Складені акти дадуть можливість у майбутньому на відшкодування завданих збитків.
  Як воно буде відбуватися, ще не знаємо. Але по процедурі людина має зареєструватися в ДІЇ. Мешканцям у цьому надасть допомогу керівник відділу інформаційно-технічного забезпечення Юрій Мельніков.
 • І все ж повернемося до 10 жовтня. Які перші кроки були зроблені?
 • Система оповіщення була виведена з ладу, тож спеціальні автомобільні сирени на трьох автомобілях сповіщали населення про повітряну тривогу чи відбій.
  Організували 6 точок, де виставили генератори, які дозволяли людям бути хоч частково на зв’язку чи хоча б мати зарядженим телефон. Дякую підприємцям, які активно долучилися і надали свої генератори.
  Лікарня у нас забезпечена генераторами, які забезпечують операційну, реанімацію та інші важливі частини, тож вони були підключені одразу, бо це спрацьовує автоматично. Але як тільки подали напругу, то серед перших об’єктів на підключення була лікарня.
  Ще раз висловлюю подяку усім, хто підтримав, хто вдень і вночі працював над відновленням життєдіяльності у громаді. І, звісно, подяка нашим Захисникам, нашим Воїнам, котрі захищають Україну. Та побажання миру і Перемоги усім нам.

Схожі повідомлення

У Новому Роздолі відкрили ще один центр вакцинації

admin2

Відправили чергову гуманітарну допомогу

admin3

Вертеп від УМХ – чекаємо запрошення!

admin2

Запрошуємо на сімейний тенісний турнір у Новому Роздолі

admin2

Важка втрата у нашій громаді – у госпіталі внаслідок отриманої важкої травми у бою помер воїн Дмитро БРАТИНА

admin3

Свято СІ “ПРОМІНЬ ЖИТТЯ” – 29 серпня на стадіоні

admin2

Залишити коментар