7/02/2020

Після презентації ТОВ «ГрінЕра Україна»: новороздільці, схоже, ще визначаються з оцінкою цього підприємства, а от відгуки у соцмережах про 2-річну діяльність компанії...

Відверто зізнаюся, що готуючи публікацію про презентацію досвіду впорядкування сміттєзвалища у Миколаєві, яка відбулася 30 січня у МБК «Молодість» після завершення 56-ої сесії міської ради, таки відчуваю нестачу пари-другої переконливих аргументів для загального висновку стосовно вказаної події.


  Бо якщо керуватися суціль позитивними коментарями про те, наскільки ефективною була діяльність «ГрінЕри» у Миколаєві, якими засновник компанії Богдан Михалусь ілюстрував презентаційні слайди нещодавнього досвіду у райцентрі, супроводжуваними порівняльними «картинками» стану тамтешнього сміттєзвалища «до» і «після» діяльності підприємства (звісно, змонтованими авторами відеозйомки беззаперечно на користь «ГрінЕри»), то, безумовно, схиляюся до схвального вердикту (як би ж то після презентації у соцмережах не з’явились критичні коментарі мешканців Миколаєва на адресу діяльності цього підприємства на тамтешньому сміттєзвалищі (див. наприкінці публікації), які й посіяли певні сумніву у автора – І. Б.).
  А зараз – тезово про презентацію. Отже, після завершення виступу Богдан Миронович на всі запитання із залу, в тому числі, і колючі, відповідав відверто і, склалося враження, нелукаво.

  Зокрема, на запитання мешканця міста Михайла Нікітіна, свого часу першого заступника міського голови, а згодом головного інженера РДГХП «Сірка», прокоментувати, яким чином враховується близькість нашого полігону ТПВ до транскордонної річки Дністер, що несе пряму загрозу водній артерії європейського значення (і цю проблему суворо відслідковують відповідні екологічні служби Євросоюзу, які час від часу інспектують стан ріки та прилеглі до «Сірки» терени), Б. Михалусь відповів, що компанія, аби не допустити проникання у грунтові води шкідливих відходів ТПВ, застосовує технологію так званого перешарування.
  Так само засновник компанії, відповідаючи на чергове запитання М. Нікітіна, повідомив, що в разі досягнення угоди про співпрацю з нашим містом підприємство, безкоштовно облаштувавши згідно із сучасними вимогами сміттєзвалище та запропонувавши вигідні для міського бюджету фінансові умови, завозитиме на полігон також і львівське сміття. Додавши, що, у відповідності до вимог чинного законодавства, місцеві полігони ТПВ не можуть приймати більше 50 тисяч тонн сміття в рік, тож, виходячи із вказаних норм, міське сміттєзвалище могло б приймати 137 тонн сміття в день.
  Щоправда, поставити доповідачу наступне запитання М. Нікітіну, схоже, відбив бажання депутат міськради Андрій Ковальський, який, спостерігаючи за такою допитливістю новороздільця, суворо перепитав Михайла Костянтиновича, за яку ділянку роботи він відповідав, працюючи на посаді заступника міського голови. Відповівши на запитання, М. Нікітін далі від запитань утримався, очевидно, зрозумівши, що й до чого. А от на доволі колючий виступ депутата міськради А. Шалаєва про те, що, мовляв, у Інтернеті можна відшукати інформацію, що в історії чи то заснування, чи то співвласників ТОВ «ГрінЕра» є російський слід, що Б. Михалусь працював радником міського голови Андрія Садового, Богдан Миронович відреагував доволі різко – щодо «російського сліду» це неправда, а він походить із родини (до речі, із села Грибовичі Пустомитівського району), члени якої брали участь у оунівському підпіллі. А те, що він таки був радником А. Садового, відповідає дійсності.
  Навіть у наведених епізодах із виступами та репліками вказаних депутатів, які, до речі, живуть і працюють у Львові, відчувалося розходження щодо оцінки ТОВ «ГрінЕра». Що вже казати про мешканців міста, не надто обізнаних із діяльністю цього підприємства, які просто з інтересом слухали засновника підприємства. Отож бо – слухали і мотали на вус, бо, можливо, це не перша зустріч із представниками та лобістами цього підприємства.* * *

  Декілька слів щодо засновника ТОВ «ГрінЕра Україна». Отже, Богдан Михалусь, львів’янин, українець, відомий спортсмен (майстер спорту з тріатлону. До речі, як зізнався репортеру «ВР», він добре знайомий із знаним новороздільським тріатлоністом Андрієм Бегеном та його родиною, що можна вважати плюсом). 20 років жив у США, здобув освіту, згодом керував полігонами ТПВ, до речі, 4-ма найбільшим в штаті Джорджія. «В 2016-му повернувся в Україну і вирішив продовжити цей бізнес тут, - відзначив Б. Михалусь. - У нас в Україні немає ні фахівців, ні досвіду, в принципі, ми весь досвід запозичуємо. Я сам шукав тих, хто має знання і сучасне розуміння поводження з ТПВ. Набираю молодих людей, які самі можуть навчитися, які вільно володіють англійською, яким можу передати досвід. Для порівняння: Грибовицьке сміттєзвалище приймало в добу 600-650 тонн сміття, а полігон у США, яким я керував, приймало в добу 8 тисяч тонн сміття. На території області (із сайту ЛОДА) діє 671 сміттєзвалище і лише 19 з них мають дозвільні документи. Це просто звалища. Це не полігони. Зараз кожен мешканець продукує 360 кг сміття в рік А побудувати сучасний сміттєпереробний завод коштує 200 млн. євро. Та і тарифи на послугу при таких затратах на будівництво, відповідно, будуть високими. У нас немає таких грошей.
  ТОВ «ГрінЕра» створена мною в 2016 році, це найбільша компанія у Львівській області, яка займається поводженням з ТПВ».
* * *

  Очевидно, що дехто із присутніх на презентації досвіду цієї компанії очікували, що до обговорення виступу Б. Михалуся долучиться і депутатка міськради Ірина Телька, яка, за словами виконувачки повноважень міського голови Ірини Кравець, сказаними на понеділковій апаратній нараді, ініціювала вказану презентацію досвіду ТОВ «ГрінЕра» у МБК «Молодість». До слова, працівники «Вісника Розділля», котрі в листопаді 2019 року брали участь у журналістському семінарі, звернули тоді увагу на фрагмент виступу І. Тельки про те, що редакція газети «Миколаївські вісті», яку вона видає у цьому райцентрі і, подейкують деякі колеги, розходиться тиражем у декілька десятків примірників, уклала угоду на висвітлення діяльності з однією компанією, на доволі кругленьку суму. Звісно, під час презентації ТОВ «ГрінЕра» газетярі припустили, що це саме з цим підприємством співпрацювала, а, можливо, і надалі співпрацює І. Телька. Утім, Ірина Йосипівна тільки уважно слухала, не поставивши бодай одного запитання, тому, можливо, сказане нею на семінарі не стосувалося вказаної компанії. Утім, вже після презентації у соцмережах з’явилися коментарі І. Тельки, як зазвичай, різкі, на межі норм журналістської етики, на адресу тих, хто висловив свою точку зору стосовно діяльності ТОВ «ГрінЕра».
  Власне, ця деталь немає аж такого значення, бо, зрештою, презентацію досвіду впорядкування сміттєзвалища у Миколаєві ТОВ «ГрінЕра» уважно слухали усі присутні, і не тільки ті, що фізично перебували у залі МБК «Молодість», а й чимало людей, хто спостерігав за цікавою і важливою подією, що може мати успішне продовження, звичайно, у відповідному форматі діяльності у Новому Роздолі. Для цього, схоже, якщо компанія виявить таке бажання, їй слід буде пройти через густе сито прискіпливої допитливості городян, оцінок фахівцями та громадських слухань. Бо й справді, було корисно дізнатися не тільки про діяльність ТОВ «ГрінЕра» у Львові та Миколаєві, а й загалом про критичний стан сміттєзвалищ у області, чимало з яких є проблемними як з точки зору дотримання екологічних норм експлуатації, так і щодо наявності дозвільних документів. І наше міське сміттєзвалище, на жаль, не виняток...
Іван БАСАРАБ


ВІД РЕДАКЦІЇ. Після завершення презентації досвіду ТОВ «ГрінЕра» репортер «Вісника Розділля» запропонував директору цього підприємства підготувати для читачів газети та городян докладнішу інформацію про досвід впорядкування сміттєзвалища у Миколаєві та наміри компанії провадити діяльність у Новому Роздолі. Якщо для цього потрібно буде укласти угоду про висвітлення діяльності, редакція не заперечуватиме. А поки що з власної ініціативи подаємо прес-реліз ТОВ «ГрінЕра», коментарі секретаря міської ради Ірини Кравець та деякі відгуки як реакцію на презентацію із соціальних мереж.


Прес-реліз ТОВ «ГрінЕра»
  Компанія «ГрінЕра Україна» не планує облаштувати комплекс з переробки відходів у Новому Роздолі
  Жодних сміттєпереробних комплексів ні у Новому Роздолі, ні біля нього компанія «ГрінЕра Україна» не планує облаштувати. Поширена у деяких місцевих ЗМІ інформація не відповідає дійсності.
  «30 січня після сесії Новороздільської міської ради ми виступили перед депутатами та мешканцями виключно з презентацію того, як можна впорядкувати місцевий полігон. Нас запросили як фахівців-експертів розповісти про успішний досвід впорядкування такого полігону у Миколаєві, який ми провели два роки тому. Ми не плануємо облаштувати жодних сміттєпереробних комплексів ні у Новому Роздолі, ні біля нього», - розповів засновник компанії «ГрінЕра Україна» Богдан Михалусь.
  Компанію «ГрінЕра Україна» у Новий Розділ на такий захід запросила в.о. міського голови провести виключно презентацію досвіду.
  «Лише громада та місцева влада вирішуватимуть долю свого сміттєзвалища: коли, хто і як буде займатися його впорядкуванням. Компанія «ГрінЕра Україна» лише поділилася своїм досвідом впорядкування таких об’єктів», - розповів Богдан Михалусь.
  Ми закликаємо не вводити громаду в оману шляхом поширення недостовірної інформації.
  Довідка:
  Компанія «ГрінЕра Україна» з 2016 року у Львові надає комплексні послуги європейського рівня зі збору, сортування та утилізації твердих побутових відходів (ТПВ). Компанія забезпечує вивіз ТПВ та їх утилізацію для комерційних, бюджетних, комунальних і приватних споживачів. Для цього використовуються європейські підходи та техніки для збору відходів, зокрема, сміттєзбиральні машини класу Євро-5 та Євро-6, сучасні контейнерні баки, у тому числі підземного типу.
  «ГрінЕра Україна» у Львові займається сортуванням відходів, забезпечивши роздільний збір на три фракції: змішані відходи, вторинна сировина та скло. Сума загальних інвестицій компанії в інфраструктуру міста склала 3 млн дол.
* * *

Ірина КРАВЕЦЬ: «Моя позиція щодо Львівського сміття і балансу інтересів»
  На початку січня депутат Новороздільської міської ради Ірина Телька розповіла мені про досвід сусіднього Миколаєва щодо співпраці з компанією "ГрінЕра": компанія упорядковувала миколаївський смітник (зокрема, вирішила проблему інфільтратів), ввозила узгоджену з міськими депутатами норму сміття з інших населених пунктів, за кожну ввезену тонну чужого сміття сплачувала кошти до бюджету і по закінченні договору (2 чи 3 роки) таке ввезення чужого сміття припинилося.
  Десь через тиждень пані Ірина повідомила мене по телефону, що директор ТОВ «ГрінЕра Україна» та керуючий КП "Розділжитлосервіс" оглядають наше сміттєзвалище і після цього заїдуть до мене поспілкуватися. Звісно, я запросила цих панів до кабінету і ми мали бесіду щодо світової практики поводження з побутовими відходами, щодо особистого досвіду власника компанії Богдана Михалуся, щодо території, на якій зберігається новороздільське сміття, щодо проблемних нюансів роботи нашого підприємства у цьому напрямку.
  Представники "ГрінЕри" поділилися своїми намірами про розширення географії діяльності на територію всієї області, в т.ч. їм була цікава думка нашого міста. Тому я запропонувала їм провести презентацію, з якою могли б ознайомитися бажаючі новороздільчани. Така презентація відбулася 30 січня, запис можна подивитися в ютюб.
  Чому мені важливо, щоб інформацію знали якомога більше людей? Бо я неодноразово висловлювалися ПРОТИ ЛЬВІВСЬКОГО СМІТТЯ, але як людина, на яку звалилася величезна відповідальність, не збираюсь одноособово приймати рішення.
  Адже є люди, які не проти протягом обмеженого часу дозволяти ввозити сюди сміття з дотриманням всіх норм під чітким контролем, а натомість отримувати близько 600 тисяч в місяць. Є люди, які щодня просять/вимагають відкрити відділення гемодіалізу в міській лікарні, прийняти програму реабілітації дітей з ДЦП, купити ліфт, щоб хворі жителі під'їзду могли виходити на вулицю, відремонтувати дороги і тротуари, поміняти внутрішньобудинкові мережі, оновити матеріально-технічну базу навчальних закладів, і цей список безмежний. При цьому часто ставлять в приклад той самий Миколаїв.
  То як би я дивилася в очі цим людям, якби прийняла одноособове рішення не дати шансу їм просто почути те, що почула я? Моя посада вимагає шукати БАЛАНС ІНТЕРЕСІВ перед тим, як махати комусь «па-па» чи відкривати обійми.
  Хто вміє читати, той бачив, що виконавчий комітет просто організував можливість для новороздільчан почути нову інформацію і закликав кожного висловити свою думку, щоб знати, чи продовжувати діалог з "Грінерою", чи їхати дивитися на миколаївське сміттєзвалище, щоб не було одноособових рішень.   Хто ж не хоче читати і осмилювати прочитане, той переходить на особисті образи, займається тупим критиканством і точно не сприяє відкритості влади.* * *

Тарас Батенко, народний депутат України:
  30 січня після сесії міської ради представники компанії “ГрінЕра Україна” виступили перед депутатами з пропозицією впорядкувати сміттєвий полігон та в перспективі облаштувати комплекс з сортування для захоронення твердих побутових відходів.
  Вважаю, що дане питання повинно бути донесено до громади міста Новий Розділ та навколишніх населених пунктів Миколаївського району, які також увійдуть до майбутньої міської ОТГ. Важливо, щоб рішення було прийнято за безпосередньої участі місцевих мешканців, щоб не повторилася ситуація, яка паралізувала місто у 2013 році, коли підприємство «Еко-Світ» оголосило новороздільцям «сміттєву війну».
  Тоді для вирішення цієї проблеми нами було залучено кошти з державного бюджету в місто для закупівлі техніки та контейнерів насамперед для захисту населення від неякісних послуг і тарифного шантажу монополістів-заробітчан.
  Моя позиція щодо цього питання принципова та одностайна, ми не дали перетворити місто обласного значення на новий полігон області – Грибовичі-2, так і зараз продовжимо відстоювати позицію громади Розділля, щоб не наражати життя та здоров'я мешканців Нового Роздолу і прилеглих сіл на небезпеку, та тим самим знизити інвестиційну привабливість регіону Розділля.
* * *

Ірина Телька (відповідь на коментар Т. Батенка):
  До слова, про села, що оточують Н. Розділ, пан депутат не знає, що сільські голови на нещодавній зустрічі заявили про реалізацію даного проєкту, як ПРІОРІТЕТНОГО, і власне, якщо є можливість зробити за принципом Миколаєва. Голови сільських рад розуміють, що рано чи пізно до цього несанкціонованого звалища доберуться контролюючі органи і закриють його. Куди ми все це дінемо? Повеземо у Миколаїв? Миколаїв упорядкувавши свій безлад тепер виставляє ціну 1000 грн/т. Ви уявляєте, який це буде тариф? Тоді страждатимуть довколишні села, яких місто стихійно засипатиме сміттям. Це стратегічна послуга, яка забезпечує життєздатність громади. Віддавати її у 100% у приватні руки категорично не можна, і такого наміру ніхто немає. Але, якщо місто може залучити фінанси на вирішення проблеми і при цьому зберегти контроль - що у цьому поганого?
* * *

Тарас Богданович Зубрицький, голова Миколаївської районної ради:
  Пані Ірино, не підтримуйте цю пропозицію. Ця фірма нічого доброго із сміттєзвалищем м. Миколаєва не зробила, окрім того, що перемішала сміття з скришою. У вас же все сміття засипається у кар'єр, який заповнений водою. Якщо Ви почнете завозити сміття зі Львова, це просто буде екологічна катастрофа. Прошу Вас, Ірино, прийміть розумне рішення
* * *

Галина Кончаківська:
  Пані Ірино, так зване "впорядкування" у Миколаєві завершилося інфільтратними озерами навколо засипаного і затрамбованого у пісок сміття, непридатною для споживання водою, а головне – завезенням у Миколаїв тисяч тонн львівського сміття. Тобто (повторюся) усе впорядкування полягало у тому, що вони завозили чуже сміття і трамбували його. На сьогодні сміттєзвалище, яке ще могло кілька десятків років приймати сміття з нашого району, вичерпало таку можливість за якісь два роки і тепер так звані "інвестори" шукають нові можливості заробляти на вивезенні львівського сміття. Власне, для цього їм і потрібна нова площа! Невже ви хочете надати її у вашому місті? А куди самі возитимете непотріб?
* * *

Vania Alessandro
  Перш ніж просити тих "інвесторів" чи то "спеціалістів", потрібно радитись і з іншими депутатами! Є в нас Шалаєв Анатолій, який на тому смітті напевне зуби з’їв, через ті гудрони і можна було спитати, чи вартує кликати таких "щедрих" помічників, які ціною львівського сміття будуть упорядковувати наше?! пан Жук і його КП поміняло вид діяльності вже і має машини, то хай працює, а не кликати людей, в яких репутація зі всіх сторін не є хорошою!!!! і повторюсь: сміття не упорядковується, а утилізовується!!!
* * *

Світлана Дуткевич:
  Так, але будувати завод не в нашому місті, бо тут виростають наші діти, дихатимуть цим повітрям, бо в Європі використовують на заводах екологічні фільтри, які в повітря не викидають речовини після спалення сміття, а в нас в Україні поставлять самі дешеві фільтри або й не поставлять, а нам дихати цим повітрям. Чому ті люди, які за будівництво заводу, так не люблять своє місто і тих малих мешканців, які і так страждають від нафтових гудронів. Боріться за чисте повітря у нашому місті))))


Про важливі події минулого та поточного тижня – у коментарі секретаря ради Ірини Кравець

Під час понеділкової апаратної наради секретар ради Ірина Кравець ознайомила присутніх із низкою подій минулого та поточного тижня, дотичних до міської господарки, про які буде цікаво дізнатися городянам з огляду на їх актуальність...