7/02/2020

Дорога до храму…через хлам

Безгосподарність? Чи невизначеність комунальних послуг у місті?


Дорога по вул. Шашкевича

Дорога по вул. Шашкевича


Так багато говорили, так довго очікували, так поспіхом зробили – це ми про відрізок дороги по вул. Шашкевича, від ресторану до низу, яку часто іменували «дорогою до храму», адже дійсно сюдою сотні новороздільців поспішають на Службу Божу до церкви Різдва Пресвятої Богородиці.


  Звідси і масовість нарікань на вкрай уже непридатне дорожнє покриття, а ще часто апелювали, що для багатьох людей це «остання путь»: цією дорогою везуть і покійників на «останнє прощання» у храм, тож «яма на ямі» на цьому відрізку шляху багато вважали просто неповагою до городян.
  Дочекалися – зробили цей відрізок дороги восени 2019 року. Хоч зауважень і вдосталь – без дотримання відповідних технологій, нарікали «спостерігачі», без поребриків, без пішохідної доріжки (люди йдуть, діти бігають, машини їдуть – і однаково як водії, так і перехожі відсахуються один від одного – тут і до біди недалеко). Але вже немає «ями на ямі». І то добре.  Але ж знову чергове «але»… Йдемо до храму, спускаємося «по Набережній» вниз. Глянеш зліва – жах! Поле, всіяне сміттям. Та не стільки поле – хащі, сірі, кущисті, неприємні, які тягнуться до огорожі басейну і далі – до такого ж недоглянутого спортивного майданчика, до колишнього парку, де тепер розводять городину кілька дбайливих пенсіонерів. Там зліва примостилося кілька старих поржавілих сміттєвих контейнерів, проте чи сміття набралося, а ще врахувати неохайність деяких городян, які не викидають у баки, а поряд, а ще їм на підмогу – безпритульні собаки, рвучкий вітер та безхатьки, які відшукують «поживу» у смітниках – і похмурий краєвид із рознесеним навколо у радіусі понад 50 м сміттям просто жахає!

Дорога по вул. Шашкевича


  Чому стільки сміття навколо? Немов у якихось індіанських преріях чи негритянських кварталах. Звісно, після численних скарг небайдужих городян, наших читачів, до речі, звернулися за поясненнями до комунальників.
* * *

  Керуючий комунального підприємства «Розділжитлосервіс» Б.Л. Жук розпочав із того, що на цьому саме місці (закуток між басейном і будинком по вул. Шашкевича, 15) не передбачено сміттєвого майданчика згідно погодженої рішенням виконкомом схеми розташування цих майданчиків. Так, щодо цієї «кишеньки», то було в задумах утрамбувати цю територію, засипавши на початок будівельним сміттям, підсипати гравієм і розмістити тут новий сміттєвий майданчик, але перешкодила цьому задуму відмова ТОВ «Енергія-Новий Розділ», мовляв, нижче розташовано каналізаційний колектор, проходить лінія водопостачання (яка тягнеться з Малехова до «баму») – на тому все і стало.
  Втім, є ще одна причина. Так, коли машина забирає сміття з контейнерів, то прибиральники зобов’язана прибрати навколо сміттєвих баків. Але загалом територія вздовж огорожі басейну, донизу по схилу – не закріплена для прибирання. Тобто якось так виходить – це є територія наша, новороздільська тобто, але разом з тим вона не наша, щоб там прибрати.

Дорога по вул. Шашкевича


  Можливо, дещо важко пояснити і тим паче зрозуміти. Є прибудинкові території, які закріплені для прибирання, тобто входять в зону обслуговування КП РЖС. Є вилучені з прибудинкової території. Є центральні дороги, закріплені за ДП «Благоустрій». А є й такі – наші і ніби водночас не наші.«На жаль, їх багато – запевнив керуючий Б.Жук, - це і парки, обмежені вулицями Барвінського, Франка, Грушевського (позаду Будинку дитячої та юнацької творчості), територія у кварталі, обмеженому будинками по пр. Шевченка, 10-14, вул. Мазепи, 8-10, вул. Яворницького, 7,9, Грушевського, 45-47 - так зв. «директорський» квартал, територія біля будинків по вул. Грушевського, 34-36, парк біля колишнього хлібокомбінату, біля ПП «Контур», територія біля пам’ятника загиблим воїнам у 2-й світовій війні, вздовж вулиць Сагайдачного, Довженка, велика територія між Центром зайнятості, «Укрпоштою», пам’ятником Т.Шевченкові, на вул. Шашкевича, про яку ми власне завели мову, навколо басейну. Відійшла, що добре, територія навколо колишнього кінотеатру. А парк за старим ринком? Там взагалі не зрозуміло, на чиєму балансі. Словом, недоглянутих площ у місті безліч, і далеко не всі на окраїнах міста, чимало з них – у центральній частині Нового Роздолу».
  Раніше сміттєві контейнери розташовувалися дещо вище, що, втім, не особливо рятувало, адже вітром так само розносило сміття по схилах донизу.
* * *

  Так хто їх має прибирати, утримувати в належному стані – «Розділжитлосервіс» чи «Благоустрій»? – вишукували відповідь.
  Не скажемо, що отримали вичерпну очікувану відповідь, але сказане Богданом Жуком багато чого прояснило: «Благоустрій території міста – завдання органу місцевого самоврядування, який має планувати неприбудинкові території, періодичність та обсяги їх прибирання, словом, утримання їх в належному стані. І виконує такі роботи ДП «Благоустрій». Щоб виключно все місто прибиралося, треба говорити про штат і фінансування робіт. Новий Розділ чи не єдине місто в області, де дається найменше на благоустрій. Ось і цифри– на поточний рік затверджено фінансування 192 тис грн щомісяця, тобто 2 млн 300 тис на рік. Запит був на суму 3млн 600 тис грн. Для прикладу, у сусідньому Миколаєві на благоустрій виділено понад 6 млн гривень, хоча населення там вдвічі менше. Новояворівськ, по кількості населення місто як наше, на такі потреби виділяє майже 11 млн гривень. У нас в ДП «Благоустрій» всього 25 працівників, включаючи адміністрацію, водіїв, прибиральників. Для загального розуміння, щоб виконувати всі обсяги прибирання, плюс газони, доріжки, утримання міського цвинтаря, озеленення, квіткові клумби і все інше, потрібно у штаті мати мінімум 50 людей. Місто ніколи не займалося питанням благоустрою, а фінансування взагалі неспіврозмірне з поставленими вимогами», - переконував керуючий КП РЖС.
  Крім того, є ще питання культури громадян, дотримання ними правил поводження з твердими побутовими відходами – не кидати сміття де попало, сортувати його у спеціально позначені контейнери тощо – і тут уже не допоможе ні губернатор, ні президент, ні міський голова чи комунальники: ми самі маємо дбати про чистоту рідного міста, дотримуватися європейських правил.
* * *

  Наразі дійшли спільного висновку в одному – таких недоглянутих територій у нашому місті дуже багато. Можна прямо таки оголошувати нову рубрику – «Закутки нашого міста» із фото яскравого свідчення власної безгосподарності та безкультурності. І тоді спільно шукатимемо «господаря» (звісно, у лапках, бо ж хіба справжній господар допустить до такого?). У крайньому випадку, не за горами – великодня толока, то хоча б волонтери, екологи, небайдужі городяни, активісти знатимуть, де обирати локації для прибирання.

Віра ВЛАСЮК


Екологічна програма в дії: нові сміттєві майданчики додадуть позитиву зовнішньому вигляду міста

75 спеціальних сучасних сміттєвих майданчиків і 375 нових сміттєвих контейнерів до них для роздільного збирання сміття отримав Новий Розділ ще минулоріч по екологічній бюджетній програмі «Здійснення природоохоронних заходів», а саме: 4,2 млн грн для забезпечення екологічно-безпечного збирання та зберігання ТПВ на території Новороздільської міської ради.