ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ

Чи висітиме замок на ТзОВ «Енергія – Новий Розділ», або Авральна, але обнадійлива, нарада колективу підприємства з міським головою А. Мелешком

Чи висітиме замок на ТзОВ «Енергія – Новий Розділ»

Можна припустити, що минулого вівторка у ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» відбулися особливо серйозні розмови адміністрації з керівною ланкою підприємства стосовно наявної ситуації та імовірних наслідків. Зокрема, це в першу чергу пов’язано із наказами від 28.2019 р про скорочення працівників (240 чол.) у зв’язку з припиненням дії ліцензії на проведення господарської діяльності товариства, згідно з якими підприємство з 28 квітня 2019р. звільнить працівників всіх структурних підрозділів. Очевидно, така перспектива спонукала колектив до рішучих дій. Як стало відомо редакції, спочатку працівники мали намір іти у міську раду і там спільно радитися з міським головою, як вийти з глухого кута, однак, врешті, вирішили, що буде логічніше запросити А. Мелешка у офіс, де, власне, і започаткувалася проблема, і там відверто обговорити архіскладну ситуацію. Андрій Романович, хоча цього дня і мав «гору» поточних справ, в тому числі пов’язаних із пленарним сесійним засіданням у середу, проте на пропозицію відгукнувся, не зволікаючи.
Отже, о 16.00 год. у світлиці ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» зустріч розпочав начальник виробничо - технічного відділу, голова ради трудового колективу Андрій Макарчук: «На сьогоднішній день колектив дуже стурбований, оскільки дотичні до діяльності нашого підприємства події міняються не те, що кожен день, а ледь не щогодини. Зараз ми стурбовані насамперед тим, що адміністрація підприємства видала наказ про звільнення з наступного місяця, а саме з 28 квітня, персоналу. Починають з Міських електромереж, з служби Енергонагляду, відповідно, далі дійде черга і до Водоканалу. В працівників підприємства, які пропрацювали 13-14 років, сумлінно трудилися і виконували важливу для міста роботу, з’явилися небезпідставні відчуття, що їх хочуть «кинути», тобто скоротити. (Із залу прозвучала репліка: «Нам сказав начальник, що з понеділка звільнятимуть усіх, а на дверях висітиме замок ...»). На що А.Макарчук відреагував, мовляв, це перебільшення і продовжив: « Сьогодні наш керівник повідомив взагалі шокуючу новину: мовляв, безумовно, я хочу, щоб підприємство збереглося, але якщо нам рахунок заблокують, то завтра ви вже не працюєте. І ще порадив звертатися до міської влади та до ПП «Гарант Енерго М», з яким укладено відповідну угоду. Щоправда, додавши: мовляв, оскільки цей управитель ненадійний, то і нема гарантії, що він заплатить кошти згідно з угодою. А відтак, мовляв, і ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» не матиме чим платити своїм працівникам. Отака на даний момент ситуація і ми просимо, аби міський голова про це знав і висловив позицію влади щодо варіантів виходу з кризи».
Відтак слово взяв міський голова.
З перших слів виступу Андрій Мелешко наголосив, що про ситуацію, в якій опинився колектив ТзОВ «Енергія – Новий Розділ», він знає дуже докладно. І лист від директора підприємства з повідомленням про звільнення працівників він отримав ще 1 березня (див. на 2-й стор. – І. Б.).І продовжив: «Отримавши таку тривожну інформацію, я у вихідні обмізкував, як оптимально відреагувати на такий серйозний виклик, і підготував звернення у всі можливі інстанції, які можуть посприяти у вирішенні складної проблеми, з додатком копії згаданого листа ТзОВ «Енергія – Новий Розділ». Та докладним описовим матеріалом, у якому попередив, що в разі втілення наведеного вище наказу про звільнення працівників всіх структурних підрозділів ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» місто увійде в стан глибокого колапсу, тобто водопостачання буде відсутнє, міські енергосистеми нікому буде обслуговувати, а відповідно не буде прокачуватися вода на ТЕЦ – і, як наслідок, припиниться постачання тепла. Впевнений, що це добре усі розуміють в місті, в тому числі ваше керівництво, яке кільканадцять років виконувала дуже важливі функції з енерго – та теплопостачання, які однозначно є життєзабезпечуючими для міста. Не думаю, що так просто та безкарно цих функцій позбутися. Тобто майновий комплекс і надалі належить ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» як власнику, а, тільки зважаючи на відомі процеси, в тому числі і судові, ним управляє ПП «Гарант Енерго М». Тому усім сторонам, зокрема, згаданим підприємствам, треба будь – що знайти вихід із кризи. На жаль, невчасно почали впроваджувати і ринок електроенергії, бо це, на мою думку, дало поштовх тільки до збільшення ціни (тобто було 2,50 для підприємців, а стало 3,10) , а ще внесло певну розгубленість, бо ж ніхто тепер напевно не знає з ким укладати договір на розподіл, з ким укладати договір на постачання: тобто частина підприємств може укласти такий договір з вами, частина зі Львовом, частина – з Херсоном на постачання. Але так держава постановила, отож маємо, що маємо.
На такому тлі вкрай важливе питання, що стосується ситуації, у якій опинилося ваше підприємство. Нагадаю, що дане питання обговорювалося декілька разів на засіданнях і міської, і обласної комісій з питань техногенно – екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Окрім того, неодноразово офіційно зверталися у високі інстанції з якнайдокладнішою інформацію про ситуацію, про можливі наслідки, прохали оперативно сприяти вирішенню проблеми. Також на останній сесії міської ради ми, як кажуть, про всяк випадок, напрацювали алгоритм реагування на виклики власним ресурсом. Зокрема, прийняли рішення, згідно з яким за підприємством комунальної власності «Добробут» зареєстровано всі види діяльності, в тому числі, і послуг, які здійснює ТзОВ «Енергія – Новий Розділ». Тобто влада напрацювала «дорожню карту» конкретних дій, яку відправили у ЛОДА на розгляд. Але це тільки початок, а попереду ще чимало роботи, бо підприємству «Добробут», яке надаватиме вказані послуги (звісно, це відбудеться тоді, коли вичерпаються всі можливості ТзОВ «Енергія - Новий Розділ), по – перше, необхідно отримати ліцензію. Але для того, щоб отримати ліцензію, потрібно володіти майном, яким зараз управляє представник АРМА. Тому, очевидно, якщо підемо таким шляхом, то потрібне рішення суду, згідно з яким АРМА (дотримавшись відповідних процедур) на законних підставах може передати це майно в управління комунальному підприємству. Одне слово, вкрай складна колізія, з якої усі спільно шукаємо вихід. Ще хочу довести до вашого відома, що про тривожну ситуацію у Новому Роздолі, оскільки міська влада скерувала відповідні звернення у найвищі органи влади, ознайомлений навіть Президент Порошенко. Наскільки відомо з офіційних джерел, наше звернення він передав для реагування в Кабінет Міністрів України. Тож ми з нетерпінням очікуємо конструктивного реагування. ( У залі почулися репліки, мовляв, може, перекрити воду та електроенергію на Новий Розділ, щоб «верхи» швидше зарухались і допомогли розв’язати проблему? Такий необачний «хід» відразу ж прокоментував А. Мелешко: «Не раджу так експериментувати, бо, як тільки так зробите, тут же прибуде відповідна компетентна служба і буде певне спілкування з правоохоронними органами з відповідними наслідками. Тому замок на дверях – не вихід» ).
Після цього, не добираючи слів, присутні доволі критично почали висловлюватися про ПП «Гарант Енерго М», на що А. Мелешко відповів в тому дусі, що, мовляв, про усі їхні недоліки, недопрацювання та неефективність від міської ради скеровано докладні звернення у найвищі інстанції – і в Солом’янський суд, і в НАБУ, і в САП, і в АРМУ, і Президенту України, і Прем’єру (про це постійно інформує «Вісник Розділля»). На запитання із залу, коли буде конкретна реакція «згори», Андрій Романович відповів доволі обнадійливо: «Думаю, що впродовж двох тижнів це складне питання буде врегульовано на вищому рівні, підкреслю, саме на вищому, тому що можливостей міського голови для цього явно недостатньо».
Не обійшли увагою учасники зустрічі і теми підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для населення. Слід нагадати, що адміністрація ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» вже декілька разів подавала на погодження виконкому тарифи, однак члени виконкому так і не прийняли позитивного рішення, мотивувавши, що вони по певних позиціях завищені, тому було дано доручення економічному відділу провести відповідний аналіз і подати на наступне засідання свої зауваження. Утім, якщо не помиляюся, конкретних пропозицій адміністрація ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» так і не дочекалась.
Для повноти картини слід згадати, що декілька місяців тому про тарифи йшлося і на громадських слухання, після яких фахівці ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» врахували низку пропозицій і знизили деякі пункти, зокрема, адміністративні витрати. На більше зниження не спромоглися, знову ж таки з причини росту цін на енергоносії, запчастини тощо. Наочний приклад «Водоканал», який на сьогоднішній день вже сам себе не зможе утримувати, тому що постійно треба купувати запчастини, платити за паливо, за електричну енергію, а ще виплачувати зарплату і здійснювати податкові сплати. Тому працівники підприємства, а це такі ж мешканці міста, як і решта городян, які також сплачують за послуги «Енергії», сподіваються, що виконком таки погодить тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення для населення .
З приводу порушеної теми Андрій Мелешко відзначив, що питання тарифів вже тричі розглядалося на засіданнях виконкому, на яких він пояснював, що в «Енергії» працюють новороздільці, для яких від погодження тарифів залежить, чи працюватиме це підприємство, чи отримуватимуть вони заробітну плату. Але, на жаль, поки що не усі члени розуміють вагу даного питання. Прикро, час не чекає і ситуація у ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» напряму пов’язана із погодженням поданого підприємством проекту тарифів виконавчим комітетом. Тому, завершив міський голова, сподіваюся, що на наступному засіданні члени виконкому приймуть виважене рішення.
І все таки, хоча, як бачимо, усі обговорювані на зустрічі з міським головою питання були актуальними, працівники підприємства висловлювали пропозиції, аби А. Мелешко, як міг, посприяв у відверненні ситуації, яка може трапитися 28 квітня – звільненні персоналу. І, схоже, Андрій Романович таки запропонував, принаймні, ще один крок до «розрулювання» проблеми. Зокрема, наступного тижня він ініціюватиме зустріч із очільником ЛОДА Олегом Синюткою представників ТзОВ «Енергія – Новий Розділ», ПП «Гарант – Енерго М» та міської влади, на якій, можливо, ситуація дещо проясниться.
Імовірно, що вже в наступному числі «Вісника Розділля» про вислід наради у ЛОДА, якщо не виникне якихось чинників, що завадять її проведенню, буде подано інформацію.
Іван БАСАРАБ