ОСББ у Новому Роздолі: історія та реалії

Раптово кинулося у вічі… якось піднімалася стежиною між будинками по пр. Шевченка, 4 і Шевченка, 6 до «Рукавички». По праву сторону – жінки старанно підрізували кущики, прополювали бур’яни, навіть квіти висадили по «бережку». Поряд же, наліво – повне запустіння і зарості трав. У чому справа, поцікавилася? «Ми ж ОСББ, тож самі і дбаємо про красу свого будинку». Маленький наочний приклад із життя, що таке ОСББ – тобто як бути господарем, дбайливим власником будинку.
Так що таке ОСББ?
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, або ОСББ - це неприбуткова юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для спільного користування, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією, а також для юридичного оформлення їхніх майнових прав на будинок та прибудинкову територію.
Якщо у вашому будинку нерегулярно прибирають, у підвалі тече вода, дах потребує ремонту і вам набридло платити в ЖЕК за комунальні послуги, то пора більше дізнатись про ОСББ.
І хоча створення ОСББ – справа непроста, зате вигідна. Практика показує, що об’єднання співвласників – чи не єдиний варіант наведення порядку у будинку.
Вищим керівним органом ОСББ є загальні збори. На загальних зборах члени об’єднання здійснюють своє право вирішувати пов’язані з діяльністю ОСББ питання, такі як: затвердження річного звіту та плану господарської діяльності на рікн, внесення змін до статуту, вибори правління і ревізійної комісії, використання (наприклад, здача в оренду) допоміжних приміщень будинку.
Основним документом, який закладає правову базу для побудови взаємин між окремими власниками житлових та нежитлових приміщень у будинку, де створено об’єднання, є статут об’єднання.
Об’єднання мають на меті залучення громадян не тільки до участі у вирішенні питань впорядкування будинків та прибудинкової території, встановлення добросусідських відносин, а й повне самообслуговування та самофінансування житла. Вони самостійно розраховують розміри внесків членами ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території, здійснюють контроль за надходженням платежів мешканців за надані житлово-комунальні послуги у конкретному будинку, а також за раціональним використанням цих коштів.
Поточний контроль за надходженням та витрачанням коштів в об’єднанні здійснює правління об’єднання. Правління періодично звітується на загальних зборах про виконання фінансового плану. Правління укладає угоди та наймає на роботу працівників для виконання робіт по утриманню будинку.
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – єдиний спосіб для власників житлових і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку спільно володіти, користуватися, здійснювати управління будинком, а також утримувати свою власність у доброму стані.
Тобто виходить, що створення ОСББ – один з варіантів вирішення проблеми якісних житлово-комунальних послуг. Наразі такий варіант – найбільш привабливий в Україні. ОСББ створені вже у 16,4% багатоквартирних будинків. У деяких регіонах ОСББ функціонують у третині багатоквартирних будинків (Тернопільська та Херсонська області). Загалом в Україні уже більше 28,5 тисяч таких об’єднань.
А що в Новому Роздолі?
Вирішили звернутися до відділу комунального майна та приватизації Новороздільської міської рали, у якому акумулюються усі комунальні перипетії. Начальник відділу Н.А. Пасемко надала вичерпну інформацію.


- Отож, скільки у нашому місті створено ОСББ і як давно?

- У Новому Роздолі створено 12 ОСБ. 10 з них їх будинки знято з балансу і передано у власність, а ще у двох проходить процедура передачі будинків створеною комісією КП «Розділжитлосервіс» спільно з ОСББ.

- Наталіє Адамівно, як давно діють у місті такі новітні об’єднання співвласників і чи можна їх перелічити.

- Звісно, найпершим почало працювати ОСББ «Розділля» (вул. Шептицького, 15-А) у 2015 році, у 2016-му році зареєструвалися ОСББ «Контур, 10» (будинок по вул. В.Стуса, 10), «Наш дім» (вул. В. Стуса, 8), «ЛеУкра» (вул. Л.Українки, 13), «Орхідея Плюс» (вул. Л. Українки, 21) та у 2017-му році додалися ще два нових об’єднання – «Захисник Плюс» (вул. Чорновола, 14-А), «ТриОл» (вул. Героя України Степана Бандери, 3-А). Минулого 2018-го року створено «Світанок 19» (вул. Л.Українки, 19) і «Троянда-Шевченка, 6» (пр. Шевченка, 6). Ще у трьох будинках цього року уже практично на завершенні процес створення і реєстрації ОСББ – це будинки по пр. Шевченка, 23, 44 і вул. В.Стуса, 2-А, в них проходить передача житлових будинків від КП «Розділжитлосервіс» в управління ОСББ.

- Значить, один будинок – одне ОСББ. А скільки у нашому місті будинків?

- Звісно, таке об’єднання може включати в себе і кілька будинків, особливо невеликих, 2-3-поверхових, створивши асоціацію, але наразі у нас так склалося. У Новому Роздолі всього 172 багатоквартирних житлових будинки.

- І як працюють ОСББ?

- Наразі скарг не надходило.

- Загалом міська влада підтримує такі новації?

- Я особисто вважаю, що на даний час однією з найкращих форм управління багатоквартирними житловими будинками є створення ОСББ. По-перше, люди бачать, на що конкретно витрачають гроші, самі вирішують такі питання і відповідно контролюють. По-друге, несуть відповідальність за свій будинок, дбають про нього, бо добре розуміють: ніхто не зробить роботи, як не заплатити, а вже як платять, то пильнують, контролюють, бережуть.

- До робіт, які виконують комунальники, інакше ставлення?

- Певним чином так. Та й комунальне підприємство виконує щоденну поточну роботу з надання послуги з управління багатоквартирними будинками, яку не завжди помітно, а вже більш глобальні проблеми – як от капітальні ремонти ліфтів, реконструкція електромереж, заміна вікон у під’їздах, утеплення будинків, тощо – це за кошти міського бюджету. Наше комунальне підприємство «Розділжитлосервіс» визначено управителем, який надає послугу з управління багатоквартирними житловими будинками. До речі, хочу сказати, що ОСББ може існувати як самостійно, так і паралельно залучити управителя. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Управляючою компанією для багатоквартирних житлових будинків визначено КП «Розділжитлосервіс».

- Чи є програми підтримки ОСББ у нашому місті?

- Так. Це Програма підтримки будинків об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). У бюджеті на поточний 2019 рік закладено 300 тисяч гривень. Така Програма діяла і у 2018 р. Зокрема, виділили кошти у сумі близько 140 тисяч гривень на капітальний ремонт ліфтів у трьох під’їздах будинку по вул. Стуса, 10 (ОСББ «Контур, 10»), 38 тисяч гривень на капітальний ремонт ліфта житлового будинку по вул. Л. Українки, 21 (ОСББ «ТриОЛ») і ще близько 100 тис. грн на капітальний ремонт цокольних приміщень житлового будинку по вул. Героя України Степана Бандери, 3-А (для ОСББ «Орхідея плюс»).
Щоправда, ця програма підтримки містить одну обов’язкову умову – дольову участь ОСББ: в основному 70 відсотків вартості запланованих робіт виділяється з міського бюджету і 30% - співфінансування самого ОСББ.
Також діє програма підтримки ОСББ, саме по відшкодування кредитів на роботи по енергозбереженню.
Уже на найближчій сесії плануємо винести на розгляд нову Програму співфінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків, фінансування якої планується передбачати у 2020-2021 роках. У 2019 році це підготовчий період. Мета підготовчого етапу – налагодження процесу співпраці виконавчих органів Новорозддільської міської ради і мешканців. Зазначу, що згідно цієї Програми обов’язковою умовою є співфінансування мешканців і дана Програма замінить Програму розвитку житлово-комунального господарства у м. Новий Розділ.

- Це також для будинків, де створено ОСББ?

- Ні, цією програмою можуть скористатися всі багатоквартирні житлові будинки міста, крім ОСББ.
Потрібно лише, щоб його мешканці зорганізувалися, створили ініціативну групу, узгодили, які роботи з капітального ремонту першочергово виконувати, визначилися з представником, який буде перераховувати внесок мешканців (співвласників) для співфінансування. Подані пропозиції будуть розглядатися на спеціальній комісії, яка буде формувати черговість проведення ремонту.
Наразі ця програма ознайомча, у дію вона вже вступить з наступного 2020 року, якщо буде погоджена міськими депутатами, так що новороздільцям буде час подумати, визначитися і приступати до роботи.
Розмову вела Віра ВЛАСЮК