ІНІЦІАТИВА

Новороздільські мурали: унікальний почин «Конкретних справ» дав барвисті плоди

Унікальний почин «Конкретних справ» дав барвисті плоди

Стінопис зародився ще далеко до нашої ери. У нашому випадку він не лише передає інформацію, прикрашує місто, надихає своїми барвами та фразами, але й робить ще одну добру справу – ховає від городян стару, непривабливу огорожу міського стадіону. І це при в’їзді у місто.

Степан Семерак давно мріяв про таке перетворення цієї довгої стіни: щораз, проїжджаючи мимо, гарячково мізкував: як, коли, з ким почати зміни? Ще більше надихнув його приїзд колег, котрі давно виїхали на проживання в Америку, і в черговий свій візит сумно нарікали, яке сіре рідне місто, як бракує йому світлих фарб. Цю світлість вони побачили на стіні, яка огороджує автостоянку Семерака. Там і квіти, і слова Шевченка, і авторські вірші. Примушує зупинитися, вчитатися, задуматися. Зрештою, цей почин підприємця став далеким предтечею новостворених муралів.
Втім, зміни таки знайшли ініціатора. Останні вибори – дострокові парламентські у липні цього року – привели до міста кандидата у народні депутати Тараса Чолія, який і допоміг зреалізуватися давній мрії команди «Конкретних справ», якою заохотив їх Степан Васильович. Вибори минулися, які там були розклади і несумісності – хай час розсудить, але новороздільці залишилися у своєму місті і зі своїми проблемами. Тож життєствердний веселий і проникливий перший мурал став поштовхом.
На сьогодні уже п’ять фрагментів стіни стали окрасою міста, ще два – поштукатурені і підготовлені до нанесення малюнків. Окрім «кандидатського» стінопису наступні чотири фрагменти оформили «Конкретні справи»: ідейний натхненник Степан Семерак, творчий ініціатор нафарбованих сюжетів художниця Надія Толстільова, депутати Олександр Семерак, Ірина Кравець, Степан Косюра, активістки Надія і Настя Ванярх. Останній – «Я люблю Новий Розділ» – на кшталт всесвітньовідомих, встановлених чи не у всіх містах Європи у вигляді великих, у людський зріст англійських букв, з яких складено назву міста, і сердечко замість слів «люблю» - став унікальною новинкою нашого міста. Адже виконаний значно яскравіше і красивіше загальноєвропейського стандарту. Думаю, цей мурал стане найкращою фотозоною усіх новороздільців. Степан Васильович, як сам зізнається, є головним агітатором і піар-менеджером такого своєрідного стінописного флеш-мобу. Його ідею підхопили і уже чи готуються розмалювати наступний фрагмент стіни, чи підтримали матеріально цю акцію інші новороздільці, зокрема, підприємці Ігор Пасемко, Михайло Сохан, Микола Корчевий, Мирон Зелений, Іван Василишин, Андрій Бас, Любомир Якимишин, радо долучився заробітчанин Дмитро Мотиль, який не тільки підсобив коштами, але особисто працював над стінописом.
Мав розмову С.Семерак і з власником заводу ТОВ «ДМЗ «Карпати», який також пообіцяв долучитися до акції. Втім, логічно би було побачити на цій стіні і рекламу підприємства, яке поповнює міську казну. І не лише цього. Можливо, вартувало би на кожному малюнку підпис його «автора» (не просто художника, а й спонсора цього художнього витвору). Свого часу про бажання долучитися до цікавого барвистого флеш-мобу висловила і начальник управління соцзахисту Г. Калінчук, яка славиться креативним творчим підходом до усіх починань. Зрештою, ще понад 50 фрагментів довгої огорожі міського стадіону чекають свого часу оновлення, щоб стати окрасою міста, навіть його візитівкою.
Додамо, що вартість одного муралу – у межах до 3 тис грн, це враховуючи і будматеріали – штукатурку, грунтовку, спецфарби, і роботу майстрів, які готують стіну до розпису, і які безпосередньо малюють. Втім, художніх талантів у нашому місті не бракує – от хоча б вихованці художнього відділу школи мистецтв ім. О.Рудницького чи гуртків БДЮТ. А ідей, що би мало бути зображено на черговому муралі, хоч відбавляй. Єдиною забороною є відсутність будь-якої політичної реклами, яка роз’єднує, а не зближує.
Тож, новороздільці, стінописний флеш-моб успішно стартував. Долучайтеся!
Віра ВЛАСЮК