ГАРЯЧА ТЕМА

Щодо готовності до опалювального сезону учасники зустрічі на ТЕЦ висловлювали різні думки. Утім комісія щодо недопущення зриву опалювального сезону 2019-2020 рр. визначилася: до опалювального сезону не готові

Опалювальний сезон м. Новий Розділ

Перипетії комунальних війн у нашому місті (паралельно – і у Новояворівську) не відпускають напруги уже понад рік. Взаємні звинувачення, страхітливі чутки, повна невизначеність – а осінь-зима невблаганно наближаються. Ні, працюють усі у цьому напрямку, міська влада бְ’є у всі набати, черговим кроком стало розпорядження міського голови від 23 серпня 2019 «Про створення комісія щодо недопущення зриву опалювального сезону 2019-2010 рр.» (передумовою якого стало депутатське звернення голови фракції В. Засанського, у якому пропонують «створити спеціальну комісію з числа депутатів міської ради, членів виконавчого комітету, громадських активістів по вивченні реального стану речей у підготовці міста до опалювального сезону»). Комісію створили у складі: голова – В. Засанський, секретар – депутат І. Телька, члени – начальник дільниці з обслуговування житлового фонду КП РЖС Р. Корчинський, начальник дільниці з обслуговування внутрішньобудинкових сантехнічних систем КП РЖС П. Будзан, заступник директора ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» О. Шайнога, начальник виробничого відділу «Енергія-Новий Розділ» А. Макарчук, майстер дільниці теплових мереж Новороздільської ТЕЦ М. Николин, бригадир дільниці теплових мереж Новороздільсьокї ТЕЦ Р. Горин, депутат М. Степанов, член виконкому М. Пшик.
Визначити ступінь готовності міста вирішили, побувавши на ТЕЦ, де мали зустріч з новим керівництвом та трудовим колективом ПП «Гарант Енерго М» 4 вересня. Щоправда, цехами не мали можливості пройтися (керівництво не дало дозволу, спираючись на питання охорони праці). Міський голова Андрій Мелешко насамперед поставив питання, які турбують міську владу та городян: перше – виплата заборгованої зарплати працівникам ПП «Гарант Енерго М» (подейкують, люди звільняються, а знайти нових спеціалістів для запуску ТЕЦ буде непросто), друге – проведення ремонтних робіт по тепломережі (яка зазнала ще руйнувань при аварії 12 січня ц.р.) і загалом, чи є можливості ліквідації аварійних ситуацій у випадку їх виникнення, третє – відсутність платіжок і, відповідно, можливості оплатити за отримані послуги.
Нове, уже сьоме керівництво ПП «Гарант Енерго М» приступило до виконання обов’язків наприкінці серпня: заступник директора О.Б.Куліш розпочав із… вимог – він настійливо запитував кожного, чи оплатили за отримані послуги теплопостачання, і наголошував на саботажі. У загальній словесній перепалці вилізли наверх «борги» річної давності: підприємство «Гарант Енерго М» надало городянам послуг з опалення на 50 млн, натомість не отримало ні копійки; «Енергія» не передали бази даних споживачів і АСКОЄ; не було створено і не працював абонентський відділ ПП, послуги якого включені у тариф з теплопостачання; «Енергія» знизила тиск подачі технічної води, що призвело до передчасної зупинки ТЕЦ і т.д. і т.п. Втім, що повторюватися, такими взаємними звинуваченнями два потужні комунальні підприємства – приватні, зауважмо – перекидаються уже понад рік. А заручниками стали новороздільці – хіба мешканці міста винні у крадіжках державного масштабу, у судових тяганинах, у бюрократичних перепонах та відкритому двобої потужних приватних підприємств? Підприємства, які надають стратегічно важливі послуги з енергопостачання, повинні бути комунальними і належати виключно громадам, - твердо переконаний А. Мелешко і додав, що на рівні держави уже проговорюється такий проєкт.
У конструктивне русло направляв розмову голова комісії Володимир Засанський, ставлячи чітко завдання: «Комісія створена не шукати винних, а визначити, що робити, щоб не допустити зриву опалювального сезону. Ми не вернемо минулого, у нас немає машини часу, тож треба думати про майбутнє і говорити по ділу».
По ділу звітували заступник головного інженера по головних мережах Новороздільської ТЕЦ Олег Николин: «Потужна аварія у січні створила 12 поривів, 5 з яких за допомогою міської ради і КП «Розділжитлосервіс» ліквідували відразу, а решту 7 залишили довести до ладу після завершення опалювального сезону. У квітні ліквідували ще 5 поривів по пр. Шевченка, 36, 34, 33, 31 і на магістральному трубопроводі (на т.зв. 600-тці). На сьогодні 2 пориви не ліквідовані. До 20 вересня виконаємо ремонтні роботи по вул. Л. Українки, 21-23, і після заповнення мережі проведемо аналіз пориву на Стуса, 2-А (труба для заміни у цьому місті вже закуплена, додав заступник директора). Засувки, 300 штук, відревізовані, проведені роботи по сальниках, 60 км тепломережі перевірено. Заповнити мережі плануємо до 20 вересня і до 3-5 жовтня закінчити ліквідацію пориву на Стуса, 2-А. Постачання води технічної є, реагенти на подачу води є».
Начальник котлотурбінного цеху Олег Колодруб: «Стан обладнання задовільний, ремонт запірної арматури проведений, прокачується масло, законсервовані підшипники два рази в тиждень прокачуються…».
Заборгованість працівникам ПП «Гарант Енерго М» складає близько 4,5 млн грн (з податками). Двоє працівників подали в суд на адміністрацію за невиплати заробітної плати. Буквально минулого тижня виплатили усім працівникам по 2 тис грн. Натомість і ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» винна своїм колишнім працівникам відпускні і розрахункові у розмірі близько 400 тис грн.
Борг ПП «Гарант Енерго М» за газ перед «Нафтогазом» складає близько 7 млн грн., запевнив заступник директора (хоча департамент з комунікацій НАК «Нафтогаз України» озвучував суму 313 млн грн).
Імпульсивна депутатка І.Телька запрошувала до публічного відкритого спілкування з мешканцями в МБК, наполягала сказати, хто буде відповідати за ймовірний зрив опалювального сезону чи позаштатну аварійну ситуацію, офіційного звіту щодо заборгованостей підприємства за газ, за охоронну фірму, зарплату працівникам тощо. На професійні запитання А. Макарчука конкретних відповідей не давали, мотивуючи тим, що внутрішня господарська діяльність приватного підприємства не повинна розголошуватися. Втім, законно.
Також виникла колізія щодо того, що за листопад минулого року тепло давало городянам ПП «Гарант Енерго М», а кошти за нього отримало ТзОВ «Енергія – Новий Розділ». «Так, - підтвердив міський голова, - рішенням виконкому від 29 листопада 2018 р. «Гарант Енерго М» став надавачем послуг. «Енергія – Новий Розділ» мала віддати кошти за листопадове тепло згідно укладених між ними договорів. Але ж міська рада не має ні права, ні можливостей вмішуватися у грошові розрахунки двох приватних підприємств, ні в їх внутрішню господарську діяльність. І взяти на баланс арештоване майно також не може. Є рішення суду – його і виконуйте». Що також цілком законно.
«Як піде запуск, ніхто не знає», - пробігало поміж рядами. «Потужності частково підготовлені. Опалювальний сезон почнеться вчасно. Послуги гарячого водопостачання відновимо з початком опалювального сезону», - чітко підтверджував О. Куліш.
Олексій Куліш видався чіпким і навіть жорстким, такий собі кризовий менеджер (можливо, після понад річної анархії такий керівник і потрібен?), який на перше місце поставив претензійну роботу і паралельно висловлював згоду на співпрацю: «Наше підприємство рентабельне і працездатне. Але є підприємства, які отримують наші послуги, але принципово не платять за них. Що це є, як не блокування і саботаж?
А страждають і трудовий колектив, і громада міста. Це мені частково нагадує схід, коли людей зіштовхнули і люди стали заручниками ситуації. Війна має припинитися, ще у жодній війні ніхто не виграв. Кожен вважає правим себе, усі озлоблені. Ми виконавці, ми не повинні звинувачувати один одного, ворогувати, ми маємо працювати як спільна громада, на єдиний результат. Люди і так натерпілися, тож треба дати їм якісні послуги, тепло і гарячу воду, треба працювати на кінцевий результат.
Чимало підприємств і підприємців не оплачують за отримані послуги, тож ми будемо фізично відклювати від енергопостачання боржників. Найперше уже сьогодні їду на керамічний завод, який має найбільші борги. Ставлю до відома органи місцевої влади, правоохоронні органи, ініціюю зустріч з губернатором».
Заступник директора запевнив, що підприємство готове підписати акт взаємозвірки з ТзОВ «Енергія – Новий Розділ» по взаємних заборгованостях. Дав вказівку готувати документи на затвердження тарифів на тепло. Домовилися про зустріч з міським головою наступного вівторка, 10 вересня. Запропонували наступну зустріч із комісією міської ради провести знову на ТЕЦ 24 вересня, коли буде проведений пробний запуск ТЕЦ. Говорили впевнено, планували на місяці вперед. Хоча завтра, 5 вересня, має відбутися оголошений АРМА конкурс на управителя Новороздільської ТЕЦ (попередню дату – 23 серпня – відтермінували на 5 вересня, втім, невідомо, чи й цього разу буде результат?). Наскільки стало відомо з неофіційних джерел, на конкурс подаватимуться мінімум чотири підприємства. В тому числі і комунальне підприємство нашого міста «Розділжитлосервіс». «Гарант Енерго М», виглядає, результат конкурсу уже передбачив.
Комісія щодо недопущення зриву опалювального сезону 2019-2020 рр. просила прозвітувати за кожен пункт заходів щодо підготовки Новороздільської ТЕЦ та об’єктів теплопостачання м. Новий Розділ до опалювального сезону 2019-2020 рр., які «Гарант Енерго М» подав виконком ще 23 травня ц.р.
Свої висновки щодо готовності міста до опалювального сезону станом на початок вересня комісія надала.
Проте робота по підготовці до опалювального сезону на цьому не припиняється.
Віра ВЛАСЮК