Олег ДУДА: «Зараз настав такий момент, що і на фронті, і у Верховній Раді треба до останнього битися за Україну. Бо ворог оточив Вітчизну з усіх боків...»

Інтерв’ю з кандидатами до Верховної Ради від «Європейської Солідарності» Софією ФЕДИНОЮ та Олегом ДУДОЮ


Олег ДУДА

- Вперше Ви відвідали Новий Розділ 14 квітня напередодні виборів Президента України. Ваш пронизливий виступ, у якому йшлося і про пережиті гоніння на Ваших батьків і родину за відданість ідеалам державності, і про Вашу волонтерську діяльність, і про небезпеку реваншу проросійських сил, вразив новороздільців, насамперед, щирістю і переконливістю. Можливо, це додало голосів і 21 квітня, коли новороздільці більшістю голосів проголосували за чинного на той час президента Порошенка. І ось Ви знову у Новому Роздолі, і Вашу появу на міському Майдані, і Ваші вітання, і Ваші пісні городяни зустріли оплесками. З якою місією прибули цього разу?

Софія ФЕДИНА: Маю особливу велику приємність знову бути у Новому Роздолі і саме в день таких великих свят, коли ми вшановуємо 78-му річницю проголошення Акту відновлення Державності України і, властиво, День молоді. Мені видається, що ці урочистості цього року разом в один день відбуваються, тому що ми в цю тривожну історичну добу творимо державу заради того, щоби молодь мала повноцінну Україну, в якій вона зможе жити, реалізувати себе і продовжувати поступ до європейських стандартів життя.
До слова, цей чинник був частиною мого рішення іти до Верховної Ради України разом із партією «Європейська Солідарність», щоб захистити європейське майбутнє для наших дітей, а якби це вдалося у ближчій перспективі, то і для мене, і для моїх батьків. Тому що молодь започаткувала ті неймовірні зміни, які відбувалися 5 років тому в Україні, саме переважно молодь вийшла на Майдан і була рушієм Революції Гідності. І працюючи сьогодні із студентами, я переконуюся, що наша молодь чудова, але з нею треба повсякчас відверто говорити, треба її почути, відчути її прагнення і сучасні дискурси. В нас достойні молоді громадяни.
Але також сьогодні маю велику приємність підтримати кандидата в депутати Верховної Ради від «Європейської Солідарності» по 123-му виборчому округу Олега ДУДУ, з яким ми вже тривалий час знайомі. Хтось його знає, як голову Львівського лікарського товариства, я більше знаю друга Олега через його допомогу і медикам Майдану, і медикам у прифронтовій зоні на Донбасі та зоні бойових дій. Насправді, мені дуже б хотілося, щоб саме таких молодих, світлих, достойних, а головне, фахових людей громадяни обирали до Верховної Ради. Тому не втомлююся у різних аудиторіях нагадувати: у парламенті треба писати закони, а щоби писати закони, треба знати і орієнтуватися про наповнення законопроекту якісним змістом. Звичайно, це не може бути людина з вулиці. Тому й підтримую Олега саме як чесного, достойного і якісного фахівця, який зможе, зокрема, плідно працювати над медичними законопроектами.

- Мимоволі пригадав собі рядки із улюбленого вами поета Богдана-Ігоря Антонича «Ми молодість п’янку і кучеряву складаєм на лафети буднів...». Однозначно, зараз будні особливі, які характеризуються низкою викликів та загроз для державності, і Ви з паном Олегом уособлюєте ту частину молодої генерації, яка рішуче постала на захист Вітчизни...

Софія ФЕДИНА: Еге ж, вже понад 5 років триває дуже серйозна ворожа атака як прихована, так і неприхована, на Україну як державу, яка активізувалася після перемоги на президентських виборах людини без жодного політичного досвіду, без вираженої позиції державника, а отже, схильної до необдуманих рішень. В умовах російсько-української війни, повернення після президентських виборів в Україну одіозних осіб та відвертих ворогів обраного попередньою владою курсу у Євросоюз та НАТО це неприпустимо і, якщо не чинити відсіч, їхня підривна діяльність може відкинути Україну у напівколоніальний статус. І що мені особливо імпонує в партійному виборчому списку «Європейської Солідарності», то це не тільки дуже багато молодих облич, зокрема, також бійців з передової, волонтерів, а й присутність у ньому, як кажуть, зубрів української політики, які 5 років тримали оборону країни у парламенті. Це і Ірина Геращенко, і Володимир Ар’єв, і Мустафа Джемілєв, це гроно інших відомих особистостей, з якими не те що не соромно іти у Верховну Раду, з якими – велика честь бути в одній зв’язці в обороні держави. Олег ДУДА: Отже, коротко: за фахом я лікар-хірург, голова Лікарського товариства у Львові. Також без зайвого пафосу поясню, чому іду в політику... Ви знаєте, кожного дня я надаю допомогу хворим, роблю операції пацієнтам на операційному столі. І кожного дня я прошу Бога допомогти мені. І я знаю одне – я не маю права на помилку, бо вона коштуватиме життя оперованому. Вважаю, що з такою ж мотивацією треба йти в політику: принципово відстоювати законодавчі ініціативи в парламенті, які прискорять реформування медицини, зроблять її якіснішою та доступнішою. Це однозначно важлива галузь, у якій потрібно завершити зміни. Але зараз у країні склалася вкрай несприятлива ситуації щодо існування України як держави – суверенної, європейської, з цивілізаційними цінностями. Це, можливо, найвідповідальніший момент в новітній історії державності. І загроза реваншу – не порожні слова, а реальна, як ніколи. І тільки наша політична партія чітко каже суспільству, що реванш можливий. І тільки наша партія знає як діяти (бо так робила минулі 5 років), щоб цього не відбулося.
Сьогодні – День молоді. Ви знаєте, молодь це дійсно основа будь-якого суспільства, тому що вона найбільш активна, продуктивна верства, що творить завтрашній день держави, новий щабель розвитку. Якою ми її збудуємо, такою вона і буде. Я не сумніваюся у здібностях та поступі молоді до реформ, рішучості відкинути непродуктивні стереотипи функціонування державного механізму, тому бачу майбутнє України у колі європейських держав, де якісніша медицина, якісніша освіта, якісніші стандарти життя. Також я бачу Україну і захищеною від реваншистських та імперіалістичних загроз, тобто членом НАТО. Я бачу Україну заможною, де молоді люди не просять у батьків, бабусь та дідусів грошей і не виснуть на їхніх шиях. Я хочу, щоб Україна гордилась собою, щоб українська нація прославляла свою державу. Але, насамперед, треба захистити державу. Бо зараз настав такий момент, що і на фронті, і у Верховній Раді треба до останнього битися за Україну. Відступати нікуди – ворог оточив Вітчизну з усіх боків...

- Аналіз результату квітневих президентських виборів засвідчив, що у 73-х відсотках голосів, відданих за кандидата Зеленського, чимала частка і молоді. Очевидно, окрім активно впроваджуваної в Україні впродовж останніх років кремлівської ідеологічної зброї масового ураження, яку так переконливо розкрив Айдер Муждабаєв у дописі в «Українській правді» від 22 квітня «Медіаматриця Кремля в Україні: як «вбивали» Порошенка і при бажанні «вб’ють» Зеленського», це свідчить, що влада недостатньо комунікувала з молоддю саме як з генерацією, що проходить період становлення, отож потребуючої уваги та турботи, прищеплення фундаментальних цивілізаційних цінностей, зокрема, і патріотизму. Звідси, очевидно, і відбулася дезорієнтація молоді на виборах.

Софія ФЕДИНА: У значній мірі зауваження слушне, але це не стосується моїх студентів ( С. Федина – доцент кафедри міжнародних відносин Львівського національного університету ім. Івана Франка – РЕД.). Впевнена, що ніхто з них не дезорієнтувався, хоча вони мали різні політичні погляди та вподобання, але орієнтовані на проукраїнські сили, тому жоден з них не голосував за тих, хто прийшов сьогодні до влади. Хоча переконана і хочу наголосити – з молоддю треба працювати, незважаючи навіть на інші вектори, які, можливо, є пріоритетнішими у конкретний момент тривожного сьогодення держави. Якщо ми залишаємо її напризволяще і дозволяємо просто так бавитися і тихо насолоджуватися життям, така молодіжна політика скочується невідомо куди. Тому молодих людей, звичайно, поважаючи їхній прагматизм, прагнення в усьому бути самостійними, треба терпеливо дещо скеровувати, щоб вони усвідомлювали свою відповідальність за долю держави. І не «велися» на пастки умілих технологів та ворожих Україні «медіаматриць». Бо коли ми навчаємо молодь думати, самим аналізувати факти і самим робити висновки, то, впевнена, що здебільшого вона висновки робитиме правильні. Тому треба позбуватися менторства, а іти до молоді і спілкуватися, вислуховувати її міркування і виходити на порозуміння і взаєморозуміння. На жаль, дехто вважає, що молодь у нас погана, а насправді молодь у нас чудова.
І другий момент: на жаль, дуже велика частка людей середнього і старшого віку проголосувала за тих, хто сьогодні є. Очевидно, тут спрацював відомий фактор для такого прошарку суспільства – «телевізор-холодильник», який уміло використали антиукраїнські політтехнологи. І я чітко усвідомлюю, що це також наш програш минулих 5-ти років у інформаційній війні. Тому що, якщо тобі 100 разів скажуть на біле, що це чорне, то ти врешті повіриш, що так воно і є. Не знаю остаточно, як цьому «прийому» протистояти, але вбачаю, що це буде одним із основних завдань моєї роботи у Верховній Раді: інформаційна стратегія безпеки, інформаційна політика держави, очищення інформаційного простору від засилля проросійських впливів, що зараз буде особливо важко робити в контексті того, що Медведчук вже скупив майже всі інформаційні українські канали. Але ми маємо боротися. Зрештою, я розумію, що після президентських виборів і напередодні парламентських щораз більше людей починають усвідомлювати, що Україна за такої «нової влади» здає здобуті позиції державотворення, втрачає союзників на Заході, скочується до стану очікування «мирних» ініціатив РФ замість того, щоб напрацьовувати варіанти спротиву і, врешті, перемоги. Я думаю, що тепер, після, як кажуть, болісного прозріння, вони є нашими однодумцями, яких ми залучатимемо до спільної роботи, спрямованої на відсіч підступним планам режиму Кремля та їх п’ятої колони.
Олег ДУДА: Ви знаєте, що в рамках передвиборчої кампанії я об’їхав весь 123-й округ, зустрічався з багатьма людьми, мешканцями великих і малих сіл, селищ та міст. Я розумію, що, насамперед, всюди є проблеми медицини. Що є проблеми екології та інфраструктури, включно з поганими дорогами. Але я розумію і те, що є великий дефект у спілкуванні влади із пересічними людьми, які прагнуть бути почутими, які прагнуть зворотного зв’язку у форматі реагування влади на їхні звернення. Тому, на мою думку, функція народного депутата полягає і в тому, щоб місцеву проблему, якщо вона не може бути вирішеною органом місцевого самоврядування, відповідно опрацювавши, подати на розгляд Верховної Ради і домогтися позитивного рішення.

- Гаразд. От у нашому місті впродовж останніх років вже накопичився клубок проблем, важких для розв’язання на місцевому рівні. Чи Вас вже встигли ознайомити з ними члени Вашої «новороздільської команди». Якщо так, то що скажете з цього приводу, скажімо, як майбутній депутат-мажоритарник?

Олег ДУДА: Хочу сказати, що з проблемами Нового Роздолу вже доволі докладно ознайомлений. Розпочну перелік із відсутності у місті з 1 квітня цього року централізованого гарячого водопостачання та теплопостачання, неврегульованості питання із платіжками за послуги, тривоги мешканців за грядущий опалювальний сезон. З наступного понеділка домовився про зустріч із колективом Новороздільської ТЕЦ, аби в деталях з’ясувати ситуацію, відтак обговорити дане питання із міським головою, адже через два-три місяці розпочнеться опалювальний сезон. Звичайно, розумію, чому стурбовані городяни, не маючи чіткого пояснення наведених вище проблем, гарантій, коли така ситуація припиниться, масово купують бойлери. Утім, розумію, що і це не вихід, бо міські електромереж не здатні витримувати різке збільшення навантаження, тож можуть вийти з ладу і створити чергову складну проблему. Отож спробую донести цю архіважливу проблему до компетентних у цій темі колег із «Європейської Солідарності». Друге важливе питання – це проблема складування на проммайданчику підприємства «Сірка» 17 тисяч угорських гудронів, які, наскільки мені відомо, зберігаються просто неба кільканадцять років. З приводу дражливої теми я підготував брошуру з описом небезпек ( а таких визначив 7) для довкілля та мешканців регіону. Додам, що цю проблему можна остаточно вирішити тільки у Верховній Раді, а не на рівні місцевої ради чи навіть обласної. Отже, там і ініціюватимемо після виборів розгляд даного питання, яке турбує новороздільців.

- Очевидно, що для успішного вирішення «гудронного питання» там Вам знадобляться союзники. До речі, зважаючи на прогнози різних соціологічних служб про те, що після виборів 21 липня у парламент у значній кількості потраплять висуванці «Слуги народу», «Опоблоку», представники інших недружніх до Вашої політичної сили партій, з ким «Європейська Солідарність» має намір об’єднатися?

Софія ФЕДИНА: Щодо союзників ми займаємо чітку позицію – співпрацюватимемо з усіма демократичними проукраїнськими силами, які ітимуть в річищі забезпечення європейської інтеграції України, членства у НАТО, зміцнення суверенності, збереження українського в Україні. З ким ми на 100% не співпрацюватимемо, це з «Опозиційною платформою – За життя», бо це однозначно промосковська нечисть, для якої саме слово «Україна» з атрибутами державності абсолютно неприйнятне. Відповідно, вони намагатимуться, тільки отримавши мандат депутата ВР, зачистити все досягнуте на поприщі розбудови країни, особливо її обороноздатності, впроваджуваних реформ, за попередні 5 років. А ще – замаскувавши лихі наміри під надання російській мові регіональної на Донбасі, розірвати унітарну Україну на федеративні утворення, що відчинить Кремлю ворота до поглинання значної території держави Щодо, наприклад, «Слуги народу», то поки що важко щось конкретно говорити про депутатів від цієї партії, оскільки вони так і не оприлюднили зрозуміло своєї чіткої стратегії і чіткої ідеології. Бо вони сьогодні кажуть одне, завтра – друге, а післязавтра скажуть, що просто пожартували. Тому будемо діяти, як того вимагатиме ситуація. Але, як неодноразово наголошував наш лідер Петро Порошенко, він готовий максимально допомагати і Президенту Зеленському, і його команді, якщо це потрібно для збереження зовнішньо-політичного статусу держави, суверенної цілісності держави та нашої безпеки. Якщо ж ні, то будемо битися за Україну. Ми з Ігорем Дудою свій вибір вже зробили.
Розпитував Іван БАСАРАБ